Czym jest stres?

Stres to naturalna reakcja organizmu na wszelkiego rodzaju doświadczenia, zwykle o charakterze negatywnym. Zdarza się, że stres działa mobilizująco, jednak zwykle obserwować można jego negatywne konsekwencje.

Długotrwały stres może przynieść negatywne skutki dla zdrowia człowieka, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie z nim walczyć.

Sposoby walki ze stresem

Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie ze stresem… Najważniejszym, a zaraz najtrudniejszym jest zmiana nastawienia do życia. Reakcja na określone czynniki zależy tylko od danego człowieka. Być może warto zacząć kierować się w swoim życiu stoicką zasadą spokoju, wedle której należy zachować dystans zarówno wobec nieszczęść, jak i do szczęśliwych zdarzeń.

Ważne jest, aby każde spotykające nas trudności, traktować jako wyzwanie. Wszystko, co nas spotka, ma nas czegoś nauczyć. W życiu nic nie dzieje się przypadkiem. A to, na ile wykorzystamy daną sytuację, zależy tylko od nas…

Uśmiech sposób na stres

Uśmiechaj się! Śmiech uwalnia. Zastanów się także, jakie sytuacje najbardziej Cię stresują. Postaraj się je wyeliminować ze swojego życia, a jeśli to niemożliwe, zastanów się, czy rzeczywiście są warte, aby poświęcać im własne zdrowie. Zdrowie, które ma się tylko jedno.

Staraj się nie brać na siebie zbyt wiele spraw jednocześnie. We wszystkim trzeba umieć zachować umiar. Stawiaj sobie realne cele. Odpowiednia organizacja może okazać się kluczem do sukcesu. Spróbuj jak najdokładniej zaplanować sobie swoje obowiązki tak, aby mieć wszystko pod kontrolą. Zarezerwuj koniecznie też czas na regenerację!

To, o czym wielu współczesnych ludzi zapomina, to właśnie zachowanie równowagi pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Warto w ciągu dnia znaleźć chwilę na relaks, aby spędzić czas z ulubioną książką lub w towarzystwie najbliższych. Istotne jest także dbanie o regularny sen. Nie zarywaj nocy, aby dokończyć projekt… jutro też jest dzień.

  W jaki sposób naprawia się zniszczone książki?

Inną, równie skuteczną metodą jest regularna aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie. Sport pomaga w wyładowaniu negatywnych emocji, zaś niektóre produkty spożywcze (np. zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte m.in. w orzechach, owoce, pełnoziarniste pieczywo) dostarczają organizmowi odpowiednich składników odżywczych i witamin, które wspomagają organizm w zwalczaniu stresu. Pamiętaj o spacerze każdego dnia, nawet krótkim. Jeśli Ty nie zadbasz o swoje zdrowie, nikt inny tego nie zrobi. Twoje zdrowie (i życie) jest w Twoich rękach!

Błędem wielu współczesnych ludzi jest nieustanne porównywanie się do innych. Wciąż chcemy być najlepsi, najmądrzejsi, naj… Niestety ideałów nie ma. Każdy z nas ma jakieś wady i trzeba nauczyć się z nimi żyć. Współczesny świat chce, abyśmy sprostali wszystkim wymaganiom, żyli w ciągłym biegu, w podążaniu za… No właśnie. Za czym? Tak bardzo spieszy nam się do trumny? Nie chodzi o to, aby być we wszystkim najlepszym. Pozbądź się negatywnych myśli. Najważniejsze to być najlepszą wersją siebie. Robić to, co się kocha. I być szczęśliwym.

Być może dobrym pomysłem jest napisanie listu… listu do siebie w przyszłości. To zmusi Cię do refleksji na temat dotychczasowego życia. Być może zrozumiesz, że to, za czym gnasz każdego dnia i co sprawia, że jesteś kłębkiem nerwów, w przyszłości okaże się niewarte tego, co poświęciłeś… 

Negatywny stres

Zwróć uwagę na ludzi, którymi się otaczasz. To oni w znacznej mierze wpływają na to, jacy jesteśmy. Nie można całkowicie odseparować od innych, bowiem człowiek jest istotą społeczną i prawidłowo funkcjonować jest w stanie tylko wśród ludzi. Wsparcie drugiego człowieka jest nieocenione i często to Inny jest jednym skutecznym lekarstwem na trudności dnia codziennego.

Koniecznie naucz się rozmawiać o swoich emocjach, o tym, co Cię boli. Być może wielu nie ma pojęcia, że ich działanie negatywnie wpływa na Ciebie…

  Nerwica żołądka objawy

Chroniczny stres jako zagrożenie dla zdrowia człowieka

Chroniczny stres może być przyczyną powstania wielu chorób, dlatego warto zadbać, aby znaleźć swój sposób na walkę z nim.

Rozwiązań jest wiele. Trzeba tylko umieć znaleźć odpowiedni dla siebie.

A Ty? Znalazłeś już sposób na to, aby przetrwać w tej dżungli?

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Ka.s on Porady J8.pl
Przydatne informacje

Fajnie zgłębiłeś temat. Stres to mój duży problem... wypróbuję kilka sposób na stres, o których piszecie, dzięki