Odparzenia skóry u niemowlaków – sposoby domowe i farmakologiczne

Odparzenia są bardzo częstym problemem, szczególnie w przypadku delikatnej skóry niemowlęcia. Powodują wiele dolegliwości bólowych, które mogą przyczyniać się do wystąpienia stanu zapalnego. W jaki sposób pozbyć się tego nieprzyjemnego problemu u dziecka?

Odparzenia skóry niemowląt – objawy

Objawy odparzenia skóry mogą się między sobą różnić, w zależności od fazy zaawansowania dolegliwości. Większość z nich powoduje u dziecka nieprzyjemne odczucia.

Pierwszym widocznym objawem, zwiastującym pojawienie się odparzenia, jest zaczerwienienie skóry. Po upływie kilku dni odparzenia mogą przejść do swojego kolejnego stadium. Pojawia się delikatna opuchlizna, na skórze występują pęcherze, najczęściej wypełnione płynem. Odparzenia skóry, szczególnie w późniejszej fazie, sprawiają dziecku ból.

W jaki sposób powstają odparzenia u niemowląt?

Skóra małego dziecka jest szczególnie wrażliwa, dlatego odparzenia mogą dotyczyć niemal każdego niemowlaka. Wilgoć i ciepło pieluszki są czynnikami, które sprzyjają pojawianiu się stanów zapalnych.

Odparzenia skóry powstają przez czynniki zewnętrzne, które mają olbrzymi wpływ na delikatną skórę. Najważniejsze z nich to m.in. utrzymywanie się ciepłej temperatury wewnątrz pieluszki, wilgoć powodowana potem i moczem oraz składniki, które znajdują się w kale i moczu.

Na pojawienie się odparzeń ma również wpływ obcieranie pieluszki o wrażliwą skórę dziecka. Wyeliminowanie tego czynnika często jest niemal niemożliwe. 

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry

To jedno z najczęstszych schorzeń dotykających niemowlaków. Powoduje występowanie bolesnych zmian skórnych w okolicach intymnych dzieci.

Pojawiające się zmiany skórne mają charakter wypryskowy i rumieniowy. Zwykle pojawiają się gródki, pęcherzyki i złuszczający się naskórek.

  10 sposobów na szybki relaks

Najczęstszą przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry są odparzenia powodowane częstym narażeniem skóry na wilgoć. Staje się przez to podatna na wszelkie podrażnienia.

Co pomaga na odparzenia?

Kiedy na skórze dziecka pojawiają się odparzenia, należy działać szybko. Zmiany skórne przyciągają bakterie i grzyby, dlatego szybka interwencja może przed nimi ochronić.

Do złagodzenia objawów odparzeń przydatne są różnego rodzaju preparaty lecznicze. Należą do nich głównie maści, kremy i zasypki. Należy używać ich od pierwszych dni zauważenia objawów, gdyż zapobiegają pojawieniu się zapalenia.

Preparaty lecznicze charakteryzują się działaniem osłaniającym delikatną skórę niemowlęcia. Ich głównym składnikiem często jest lanolina, która jest łagodną substancją łagodzącą stany zapalne. Do pozostałych składników, które są często wykorzystywane w leczeniu odparzeń, są alantoina, pantenol oraz tlenek cynku.

Domowe sposoby na odparzenia u niemowlaków

Odparzenia u niemowląt

W przypadku łagodnych objawów odparzeń często wystarczającą pomocą są domowe sposoby. Należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakichkolwiek czynności łagodzących objawy, skóra musi zostać dokładnie oczyszczona i osuszona.

Do domowych sposobów leczenia odparzeń wliczają się przede wszystkim okłady. Częstym rozwiązaniem jest stosowanie okładów z naparu rumianku. Można także stosować kąpiele z jego dodatkiem. Przynoszą ulgę w przypadkach bólu i swędzenia odparzonych miejsc.

Wśród domowych sposobów znane jest również jak najczęstsze wietrzenie zmian skórnych. Dzięki temu skóra może oddychać, a rany szybciej się goją.

Popularne jest również stosowanie mąki ziemniaczanej w postaci zasypywania odparzeń. Łagodzi podrażnienia i zmniejsza wilgoć w pieluszce.

Jak poradzić sobie z zaawansowanymi odparzeniami?

W zaawansowanym stadium odparzeń leczenie domowe lub preparatami dostępnymi bez recepty może nie wystarczać. Nieumiejętne leczenie często prowadzi do pieluszkowego zapalenia skóry, które wymaga leczenia farmakologicznego.

Zazwyczaj stosowane są leki przeciwgrzybicze oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Częstym sposobem leczenia są również inhibitiory kalcyneuryny i leki przeciwhistaminowe.

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Anulka on Porady J8.pl

jest sporo dobrych kremów, ja stosuję naturalne jak np. Nova Kosmetyki itp.

by Milenka on Porady J8.pl

Ja stosuję krem na odparzenia jest naprawdę skuteczny