Rany po oparzeniach

Większość ludzi wie z własnego doświadczenia, że w domu bardzo łatwo o oparzenie. Praktycznie każdy z nas przy wykonywaniu codziennych czynności doznał tego na własnym ciele. Czasami oparzenia potrafią być łagodne i nie wymagają opatrywania. Jednak co w sytuacji kiedy rana będzie rozległa, a ból nie do zniesienia? Jakie istnieją domowe sposoby na oparzenia i czy są skuteczne?

Domowe sposoby na oparzenia – kiedy można je zastosować?

W przypadku niedużych oparzeń (I i II stopnia) możemy bez problemu skorzystać z domowych sposobów i pomóc sobie samodzielnie. Inaczej jest wtedy, kiedy mamy do czynienia z rozległą i bardzo bolącą raną. W takim wypadku lepiej skorzystać z pomocy lekarza. Oparzeń III stopnia nie powinniśmy opatrywać sami, ponieważ wymagają leczenia szpitalnego. 

To czy zdecydujemy się na leczenie szpitalne zależy tylko od stopnia uszkodzenia skóry. Musimy pamiętać, że podczas pierwszej pomocy przy poparzeniach, należy przede wszystkim zapobiec zakażeniu.

Co robić w przypadku oparzenia?

Ważne jest to, aby w przypadku oparzenia nie panikować i postępować racjonalnie. Na początek dobrze jest obmyć ranę zimną, bieżącą wodą. Takie działanie skutecznie znieczuli i ukoi ból, a ponadto oczyści powierzchnię skóry. Zimna woda sprawi, że tkanki skóry ochłodzą się i nie będą ulegać dalszemu procesowi niszczenia. Jeśli w okolicy oparzenia pojawią się bąble, nie należy ich przebijać. 

W przypadku oparzeń I stopnia należy trzymać ranę pod strumieniem zimnej wody około 15 minut, a przy uszkodzeniach II stopnia nawet 30 minut. Po tym czasie ból powinien przynajmniej częściowo ustąpić.

  Ćwiczenia na schodach - 5 sprawdzonych ćwiczeń

Po opłukaniu rany należy ocenić stan skóry i stosować domowe sposoby na oparzenia lub udać się do szpitala.

Jeśli zdecydujemy się na pozostanie w domu, możemy oparzenie przemyć używając w tym celu środka do oczyszczania ran. Taki preparat zdezynfekuje rany i zmniejszy ryzyko rozwoju infekcji, co przyspieszy gojenie. Środek na oparzenia dzięki swojemu działaniu znieczulającemu złagodzi ból. Następnie na osuszone miejsce należy nałożyć jałowy opatrunek.

Jak stosować aloes na poparzenia?

Aloes na poparzenia

Wiele ludzi twierdzi, że najskuteczniejszym lekarstwem na oparzenia jest aloes. To roślina o niesamowitych właściwościach łagodzących, która dodatkowo przyspiesza proses gojenia dzięki temu, że posiada właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Aloes stosowany jest w preparatach leczących podrażnienia, dlatego świetnie sprawdza się również w przypadku oparzeń.

Aloes na oparzenia najlepiej stosować w formie opatrunku. Wystarczy nasączyć jałową gazę sokiem z aloesu, a następnie przyłożyć do rany. Zamiast z soku z aloesu, możemy wybrać preparat aloesowy kupiony w aptece. Na rynku jest bardzo duży wybór takich środków.

Taki opatrunek z aloesu można trzymać na oparzeniu dowolną ilość czasu. Powinno się go jednak zmieniać co 6 godzin, ale należy pamiętać, że opatrunek zaczyna działać dopiero po upływie dwóch godzin.

Jakich ziół używać na oparzenia?

Zioła w przypadku oparzeń zaczęły być stosowane już dawno temu. To jeden ze sposobów szczególnie docenianych przez nasze babcie. Nic dziwnego, ponieważ jest bardzo skuteczny, a wszystko przez przeciwzapalne i antybakteryjne właściwości ziół. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny nadają się do leczenia oparzeń. Zioła z których możemy przyrządzić napar łagodzący podrażnienia to przede wszystkim rumianek, dziurawiec zwyczajny, nagietek czy bez czarny.

Najlepszym sposobem na zaaplikowanie ziół na ranę jest przygotowanie naparu z wybranej rośliny, a następnie nasączenie nim gazy. Ważne jest, aby poczekać aż napar ostygnie. Taki opatrunek można stosować dowolną ilość razy.

  Dżem z czarnej porzeczki

Czego nie robić przy oparzeniu?

Ważne jest, aby przy oparzeniu stosować się do pewnych zasad i nie narażać zranionego miejsca na kolejne podrażnienia.

W przypadku oparzeń, konieczne jest zrezygnowanie z dłuższych kąpieli. Moczenie rany jest niewskazane, ponieważ spowalnia proces gojenia. Dodatkowo należy przełożyć wizytę na basenie na inny termin, ponieważ woda w takich miejscach ma wysokie stężenie chloru, które może sprzyjać powstawaniu podrażnień. 

Jeśli oparzenie jest rozległe i mocne, powinno się zrezygnować z używania niektórych kosmetyków. Warto kupić preparaty z naturalnym składem, które nie spowodują kolejnych uszkodzeń tkanek. Dobrym pomysłem będzie użycie kosmetyków na bazie aloesu, które mają działanie łagodzące. 

Ważne jest, aby unikać promieniowania UV. Dlatego należy zrezygnować z opalania. Nie powinniśmy narażać raz na działanie promieni słonecznych, dlatego trzeba osłaniać się przed słońcem. Dodatkowo pod żadnym pozorem nie należy korzystać z solarium.

Poparzenie skóry

Należy pamiętać, że właściwa higiena przy oparzeniu to podstawa. Należy dbać o to, aby rana była czysta. Można stosować preparaty o działaniu odkażającym. Jeśli chodzi o opatrunek, powinniśmy zmieniać go przynajmniej co 6 godzin, aby nie doszło do zakażenia.

Oparzenie w czasie gojenia może zmieniać swój wygląd. W przypadku, kiedy pojawią się bąble, nie należy ich przebijać. Dodatkowo nie można pod żadnym pozorem drapać rany. Takie działania mogą znacznie opóźnić gojenie skóry. 

Domowe sposoby na oparzenia są bardzo skuteczne i polecane szczególnie przy niewielkich ranach. Aloes lub zioła stosowane w celu złagodzenia bólu dają niesamowity efekt. Poleca się je również wtedy, kiedy chcemy przyspieszyć gojenie oparzeń.  

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Krzysiek on Porady J8.pl

Dobrze byłoby na samej górze w punktach wypisać porady na oparzenia, bo człowiek w potrzebie nie ma czasu czytać całego artykułu..

by kinia on Porady J8.pl

Aloes ma wiele zastosowań nie tylko pomaga przy oparzeniach.