Gdzie można zarazić się owsikami

Trudno jest zaplanować dzieciństwo Twojej pociechy bez wizyt w piaskownicach i na placach zabaw. Nie zawsze uda się dopilnować właściwej higieny, zwłaszcza u bardzo małych, ciekawych świata dzieci. Brudne ręce wkładane do buzi to norma. Kontakt z dużym skupiskiem rówieśników również nie należy do zbyt sterylnych okoliczności. To właśnie żłobki i przedszkola są miejscami gdzie najczęściej dochodzi do zarażenia popularną chorobą pasożytniczą – owsicą.

Dla aktywnych zawodowo rodziców może być to spory problem gdyż przypadłość ta wymaga pozostawienia dziecka w domu do czasu całkowitego wyleczenia. Warto poświęcić na to odpowiednią ilość czasu aby zapobiec szybkiemu nawrotowi choroby. Koniecznym etapem leczenia będzie oczywiście wizyta u lekarza w celu włączenia leczenia farmakologicznego. Na szczęście też jest kilka sprawdzonych domowych metod walki z owsikami, które to leczenie wspomogą.

Odpowiednia higiena ma ogromne znaczenie

Owsiki mają tendencję do bardzo łatwego rozprzestrzeniania się. Jeśli w domu jest więcej dzieci to bardzo prawdopodobne jest to, że również zostały one zainfekowane. Warto przeprowadzić badanie kału u wszystkich mieszkańców aby mieć pogląd na skalę problemu w Twoim domu. Waszym największym priorytetem będzie teraz przede wszystkim staranna higiena.

Zwracaj uwagę by wszyscy domownicy dokładnie myli i dezynfekowali ręce po wyjściu z toalety oraz przed spożywaniem posiłków. Dzieci powinny być codziennie bardzo dokładnie kąpane. Warto jest przyciąć im paznokcie na krótko. Istotne jest pilnowanie codziennej zmiany bielizny, a także częste zmienianie ręczników, piżam i pościeli. W czasie prania stosuj programy o wysokiej temperaturze.

Kwaśna dieta a owsiki u dzieci

Zapewne ciężko będzie Ci przekonać Twoje dzieci do wypicia samego soku z ogórków kiszonych lub kapusty. Spróbuj jednak wprowadzić do ich diety produkty te w stałej formie. Niezastąpiony będzie także kefir, maślanka i zsiadłe mleko.

  Oczyszczanie organizmu z pasożytów domowe sposoby

Produkty te zawierają bakterie kwasu mlekowego i mają właściwości oczyszczające. Pobudzają zatem perystaltykę jelit, dzięki czemu znacznie usprawni się usuwanie owsików z organizmu

Produkty bogate w błonnik

Produkty bogate w blonnik

Bardzo pomocnym w oczyszczaniu jelit składnikiem jest błonnik. Wprowadź do menu swoich dzieci produkty, które zawierają go najwięcej. Idealnymi przykładami są tu: kasze, otręby, nasiona, rośliny strączkowe (fasola, bób, cieciorka) oraz suszone owoce (śliwki, morele). Warto jest przyrządzać przeciery owocowe np. z jabłek. Staraj się kupować jak najwięcej produktów razowych (ciemne makarony i ciemne pieczywo)

Pożegnaj słodycze i węglowodany

Cukier i węglowodany nie sprzyjają szybkiemu powrotowi do zdrowia w przypadku owsicy. Twoje dzieci będą musiały się pogodzić z odstawieniem słodkich przekąsek na jakiś czas. Nie podawaj im także słodzonych, gazowanych napoi, dżemów, miodu oraz białego pieczywa.

Sposoby naszych babć na problem owsików u dzieci

Pamiętacie zapewne naturalne syropy z cebuli lub czosnku, które przyrządzały Wasze babcie w okresie chorób i infekcji? Dla dzieci nie są to zbyt przyjemne sposoby walki z chorobą.

Działanie tych dwóch składników może jednak przynieść zbawienne korzyści. Postaraj się przekonać swoje pociechy do tego sposobu. Czosnek ma działanie bakteriobójcze i niszczy działanie owsików.

Jeśli Twoje dziecko nie jest w stanie zjeść go bezpośrednio to możesz go np. „przemycić” w zupie krem. Cebula z kolei zawiera związki siarki, które również pomagają w zwalczaniu owsików. Wkrojona drobno do sałatki ma szansę pozostać niezauważoną przez dziecięce oczy. Skoro mowa już o sałatce, dosyp do niej sporą garść pestek z dyni. Zawarta w nich kukurbitacyna uszkadza układ nerwowy owsików

Magiczna mikstura

Siemię lniane

W każdym sklepie możesz znaleźć pewien bardzo tani i dobroczynny produkt. Jest nim siemię lniane. Jego zbawienne właściwości można wymieniać bez końca. Pomoże on także w walce z owsikami. Ziarenka należy zagotować z wodą, a powstały wywar przecedzić przez sito. Po kilku minutach zauważysz, że znacznie się on zagęści i przybierze postać kisielu. Podawaj dzieciom przynajmniej 2 łyżeczki dziennie. 

  Od czego jest czkawka?

Nie da się ukryć, że owsica nie należy do przyjemnych chorób. Nie jest ona na szczęście trudna w leczeniu. Mnogość domowych sposobów na walkę z nimi, z pewnością zagwarantuje Twojemu dziecku całkowity powrót do zdrowia i szaleństw z rówieśnikami.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Elia on Porady J8.pl

Przechodziłam to z pierwszym dzieckiem teraz czekam kiedy drugi to złapie.