Opuchnięcie powieki

Jęczmień na powiece jest jednym z najczęściej powstających w tym miejscu schorzeń. Objawia się opuchnięciem powieki oraz powstaniem ropnia. Nie wygląda to dobrze i przysparza wiele bólu. Jęczmień zostaje wywołany głównie poprzez bakterie gronkowca złocistego i atakuje niezależnie od płci, ani wieku. Jest to dość uciążliwy stan zapalny, który może nawracać.

Trzeba pamiętać, że nie doprowadzi on do utraty wzroku, a jedynie do ewentualnego ograniczenia widzenia spowodowanego opuchlizną powieki. Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się jęczmienia jest konsultacja z lekarzem, bądź farmaceutą. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego ludzie starają się walczyć z nim domowymi sposobami. Dla jednych są one priorytetowym wyborem, a dla innych kontrowersją. 

Jak powstaje jęczmień?

Najczęstszym powodem powstania jęczmienia jest zakażeniem gronkowcem, do którego może dojść poprzez zatarcie oczu brudnymi rękami. Dlatego osoby niezachowujące prawidłowych nawyków higienicznych, do których należy np. zbyt rzadkie mycie rąk, są na niego bardzo narażone, zwłaszcza jeśli często dotykają okolic oczu.

Jak powstaje jęczmień

Do innych czynników zalicza się stosowanie źle dobranych kosmetyków do demakijażu oraz niedokładne zmywanie makijażu. Ponadto ropień może wystąpić w przypadku stosowania soczewek kontaktowych bez zachowanie prawidłowych zasad higieny. Na powstanie jęczmienia narażone są osoby posiadające łojotokowe zapalenie skóry lub trądzik różowaty.

Objawy towarzyszące pojawieniu się jęczmienia

Ze względu na lokalizację wyróżnia się dwa rodzaje jęczmienia. Jęczmień zewnętrzny to zapalenie gruczołów powiekowych przyrzęsowych. Objawia się najczęściej pojedynczą grudą na powiece. Po kilku dniach ropień zasycha i pęka, a wydzielina ropna zwykle sama spływa wzdłuż rzęs.

Ropień wewnętrzny to zapalenie gruczołów Tarczkowych Meiboma. Objawia się pojawieniem małego ropnego guza na wewnętrznej stronie powieki. Zazwyczaj ustępuje samoistnie, lecz zdarza się, że wymagana jest interwencja chirurgiczna. Objawy towarzyszące obu typom są do siebie bardzo podobne.

  Kolka wątrobowa

Są to obrzęki, bóle i zaczerwienienia powieki, a także widoczne ropienie, grudki lub krostki na, albo pod powieka. O pojawieniu się jęczmienia może świadczyć także uczucie ciała obcego w oku, jego swędzenie oraz łzawienie.

Leczenie jęczmienia

Leczenie jęczmienia

Podstawową zasadą jest to aby nie przekłuwać ropnia, ani nie próbować go wyciskać. Może to grozić rozprzestrzenianiem się infekcji. Dojrzały jęczmień na wyraźny żółty czubek i pęka samodzielnie. Wówczas zaczyna wydostawać się z niego ropa, a w ciągu tygodnia to miejsce zasycha. 

Przy często nawracającym jęczmieniu, lub objawach występujących przez długi czas, konieczne jest udanie się do lekarza. Może on zlecić wykonanie posiewu z treści ropnej, a także przepisać krople i maści z antybiotykiem.

Domowe okłady w walce z jęczmieniem

Podstawowym założeniem działania okładów jest, aby zwiększyć temperaturę jęczmienia, co spowoduje rozluźnienie torebki ropnia. Ma to doprowadzić do jego szybszego pęknięcia. Jednym ze sposobów jest pociera pocieranie ropnia złotą obrączka. Powinno się ją zdezynfekować oraz rozgrzać poprzez pocieranie o np. czystą szmatkę, a potem masować zamkniętą powiekę.

Na walkę z jęczmieniem polecany jest także ciepły okład z jajka. Jajko powinno się ugotować na twardo i pozostawić w skorupce, a następnie masować przez szmatkę 3 razy dziennie po 15 minut. Tak przygotowane jajko bardzo długo trzyma ciepło oraz ma kształt dopasowany do oka. Równie popularnym sposobem na radzenie sobie z jęczmieniem jest stosowanie okładów z zielonej herbaty. Herbatę powinno się zaparzyć, następnie dokładnie odsączyć saszetkę i przyłożyć do oka.

Chcąc złagodzić podrażnienia oraz przyspieszyć gojenie warto przyłożyć do chorego miejsca plasterek ogórka. Ma on działanie przeciwzapalne oraz posiada wiele witamin. Z po kolei właściwości łagodzące uczucie bólu oraz dyskomfortu posiada pomidor. Łagodzi on stany zapalne i powinno kłaść 3 razy dziennie na 5 minut, na zmianie ropnej.

  Co to jest trądzik niemowlęcy i jak go zwalczać?

Napary ziołowe w walce z jęczmieniem

Poza okładami dużą popularnością cieszy się stosowanie naparów ziołowych. Aby przygotować napar ziołowy trzeba dwie łyżeczki ziół zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem. Następnie trzeba je odcedzić, namoczyć w roztworze wacik i odsączyć.

Czynność przykładania go do zamkniętej powieki powinno się powtarzać około czterech razy w ciągu dnia przez kilka dni. Napary ziołowe można przygotować także z kwiatów nagietka, lub rumianku, a także liści malin i ziela świetlika. Innym sposobem na korzystanie z właściwości naparów jest picie naparu z mniszka lekarskiego. Do szklanki trzeba wsypać łyżeczkę ziół i parzyć przez kilka minut.

Napar powinno się pić dwa razy dziennie przez kilka dni. Pomocą w walce z jęczmieniem może się także okazać roztwór z miodu. Jego przygotowanie jest proste, gdyż jest to jedynie połączenie pół łyżeczki miodu i pół szklanki letniej, przegotowanej wody. Roztworem wystarczy kilkakrotnie przemywać powieki w ciągu dnia.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Marek on Porady J8.pl

dobry sen, dobre odżywianie i dużo ruchu. Proste? 🙂

by Emil on Porady J8.pl

Ja stosuję maść z apteki