Bieganie od wielu już lat staje się coraz popularniejsze. Polacy coraz bardziej zaczynają dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Bieganie jest w tym zakresie jak najbardziej wskazuje. Jednak jeśli myśli się o bieganiu serio to trzeba się do niego dobrze przygotować. Warto jest zatem wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem.

Stan zdrowia a bieganie

Zanim zadamy sobie pytanie jak zacząć biegać czas warto sprawdzić czy w ogólne możemy. Bieganie to oczywiście sport dla każdego i biegać może niemal każdy. Jednak osoby np. z wadą serca powinny uważać na wzmożony wysiłek fizyczny.

W takim przypadku warto jest się przebadać i sprawdzić czy wysiłek fizyczny z postaci biegania na pewno nam nie zaszkodzi. Przed bieganiem zbadać powinny się także osoby z nadwagą.

Postawienie sobie konkretnego celu

Każda osoba rozpoczyna bieganie z różnych przyczyn. Jedni robią to ponieważ chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Inni dla poprawy kondycji fizycznej. Powodów może być naprawdę wiele. Ważne jest jednak, aby ustalić sobie konkretny cel. Jeśli biegamy, aby schudnąć o określmy ile dokładnie kilogramów chcemy zrzucić.

Wszystko po to, aby wytrwać w tym wysiłku. Jeśli określimy cel i będziemy widzieć efekty wówczas nasza motywacja do biegania nie spadnie.

Sprzęt do biegania

Buty do biegania

Aby bieganie było efektywny, ale i przyjemne to wyposażyć należy się w odpowiedni sprzęt. Podstawa to wygodne buty do biegania. Pamiętać należy, aby były one odpowiednio dopasowane do stopy oraz co ważne do podłoża, po którym będziemy biegać. Oprócz butów dobrze jest się wyposażyć w odpowiednią odzież.

  Domowe sposoby na przeziębienie

Dobra odzież do biegania spełniać musi trzy cechy. Po pierwsze musi być lekka. Po drugie musi skutecznie wentylować pot. I po trzecie musi chronić organizm przed przegrzaniem. Choć na początku nie będą one potrzebne to w przyszłości warto też pomyśleć o różnych gadżetach. Podstawa to zegarek liczący przebyte kilometry oraz czas biegu.

Motywacja do biegania

Bardzo często początkujący biegacze niestety szybko się zniechęcają. Wynika to z braku postawionego sobie celu, o którym już wspomniano. Dlatego pamiętać trzeba, aby cel ten był konkretny i mierzalny. To ma zdecydowany wpływ na naszą motywację do biegania. Jeśli nie będziemy widzieć żadnych efektów z naszej pracy szybko będziemy się zniechęcać do biegania.

Wszystko robić z umiarem

Wielu początkujących biegaczy popełnia istotny błąd. Chcą za szybko w zbyt krótkim czasie. Trzeba jednak pamiętać, aby na początku swojej przygody z bieganiem zbytnio nie przesadzać. Należy znać swój umiar. Bieganie rozpocząć należy od krótkich dystansów.

Dopiero z czasem można jest zwiększać wraz z poprawą kondycji fizycznej. Tak samo jest z tempem biegania. Jeśli przesadzi się z tym na początku to można szybko nabawić się kontuzji. Dlatego najlepiej jest swoją przygodę z bieganiem rozpocząć od truchtu. Na większy wysiłek przyjdzie czas wraz z kolejnymi treningami.

Zbilansowana dieta

Kiedy rozpoczyna się wzmożoną aktywność fizyczną w postaci biegania pamiętać należy, iż trzeba dostosować do niej swoją dietę. Jeśli zwykle biegamy rano wówczas najlepiej jest zjeść co małego i lekkiego, np. banana, który doda nam energii. Jeśli biegamy popołudniami pamiętać należy, aby przed biegiem nie spożywać żadnych ciężkich potraw.

Niezwykle istotne jest także to co je się po bieganiu. Przede wszystkim po wysiłku fizycznym należy uzupełnić węglowodany w organizmie. Dobrze jest zatem zaraz po wysiłku zjeść baton energetyczny, a w przeciągu godziny pełnowartościowy posiłek. Bez dobrej diety bieganie będzie dla nas jedynie wysiłkiem męczącym organizm.

  Na co pomaga akupunktura?

Rozgrzewka przed bieganiem

Rozgrzewka przed bieganiem

Ten temat mógłby być równie dobrze podjęty na samym początku. Przed bieganiem pamiętać należy o rozgrzewce i rozciąganiu się. Bez tego szybko o kontuzję. To właśnie dobrze przeprowadzona rozgrzewka przygotowuje nasze mięśnie do wzmożonego wysiłku fizycznego. Rozgrzewkę najlepiej jest rozpocząć od lekkie truchtu, a następnie przejść do ćwiczeń rozciągających.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Olis on Porady J8.pl
Spooko

polecam się dobrze rozciągnąć przed bieganiem, bo wiele ludzi o tym zapomina i stąd później problemy i kontuzje