Odpowiednia jakość, a także długość snu, pomaga w zachowaniu zdrowia i pełni sił. Zdrowy sen jest więc niezwykle ważnym czynnikiem, który ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dla zapewnienia odpowiedniej higieny snu ważne są ćwiczenia relaksacyjne, które pomagają się odprężyć oraz zregenerować ciało i umysł po ciężkim dniu. Ćwiczenia relaksacyjne pomagają również przy problemach z bezsennością i przy trudnościach z zasypianiem.

Ćwiczenia relaksacyjne przed snem – jakie korzyści przynoszą?

Regularne ćwiczenia relaksacyjne przynoszą wiele korzyści. Wśród najważniejszych warto wymienić poprawę ogólnej jakości życia. Sprawiają, że organizm się regeneruje, co sprzyja poprawie samopoczucia, a nawet odporności. Techniki relaksacyjne są również doskonałym sposobem na relaks, pomagają walczyć ze stresem. Ćwiczenia tego typu są szczególnie wskazane osobom, które w codziennym życiu borykają się z presją otoczenia, a także intensywnym stylem życia.

Ćwiczenia relaksacyjne przed snem powodują, że ciało przygotowuje się do dalszego, nocnego odpoczynku. Dzięki temu poprawia się higiena snu, a odpoczynek jest bardziej efektowny, co przekłada się na dalsze korzyści. Odpowiednie techniki pozwalają przywrócić równowagę układu nerwowego, co jest zasługą fizjologicznego stanu odprężenia, jaki wywołują ćwiczenia. Przyspieszają procesy dochodzenia do pełni zdrowia, a także uaktywniają prawą półkulę mózgową.

Jak przygotować się do ćwiczeń relaksacyjnych?

Ćwiczenia relaksacyjne przed snem nie wymagają specjalnych, długotrwałych przygotowań. Ważne jest jednak, by przed przystąpieniem do sesji relaksacji, zapewnić sobie kilkanaście minut ciszy i spokoju. Warto jak najbardziej oczyścić swój umysł, zapomnieć o troskach codziennego dnia.

Techniki relaksacji sennej najlepiej jest praktykować w wygodnym stroju, w pozycji siedzącej lub leżącej. Pozycja oraz ubiór muszą być na tyle wygodne, by nie odwracać uwagi od relaksu płynącego z ćwiczeń. Ważną kwestią jest również wyrównanie oddechu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy skupić na nim swój umysł, dostosować odpowiednie tempo oddychania do aktualnie wykonywanej czynności.

  Naturalne i tanie sposoby na wyczyszczenie całego domu

Przykłady ćwiczeń relaksacyjnych przed snem 

Najważniejszymi czynnikami, jakie powinny decydować o technice danego ćwiczenia relaksacyjnego, są indywidualne preferencje i oczekiwania. Każde z ćwiczeń może wymagać nieco innej pozycji wykonywania. Poszczególne techniki mogą również przynosić różne rezultaty. Do najbardziej popularnych technik ćwiczeń relaksacyjnych przed snem należą:

1. Joga – jest szczególnie polecana dla osób, które mają problemy z zasypianiem. Większość pozycji ćwiczeń jogi pozwala na odprężenie umysłu, co znacznie ułatwi proces zasypiania. Ponadto, sen po jodze zwykle jest trwały i głęboki.

2. Ćwiczenia regulacji oddechu – ćwiczenia oddechowe pozwalają rozluźnić zarówno ciało, jak i umysł. Skupienie całej swojej uwagi na oddychaniu pozwala zapomnieć o stresujących sytuacjach całego dnia. Należy brać głębokie, powolne oddechy, jednocześnie wizualizując, jak powietrze wnika w głąb organizmu, krążąc po układzie oddechowym. Specyficzne oddechy w krótkim czasie są w stanie wyeliminować uczucie stresu i niepokoju.

3. Ćwiczenia relaksacyjne Jacobsona – to progresywna technika relaksacji mięśni. Polega głównie na świadomym napinaniu, a następnie rozluźnianiu poszczególnych mięśni. Przynosi wiele korzyści, między innymi uczy, jak doprowadzić do stanu relaksacji całego ciała, nawet w stresujących sytuacjach. Pozwala również na rozluźnienie umysły i pozbycie się nieprzyjemnych myśli.

4. Ćwiczenia typu skanowanie ciała – są to ćwiczenia, które czasem mogą być traktowane jako wstęp do medytacji. Sposób ich wykonywania powinien być dobierany indywidualnie do danej osoby. Ćwiczenia tego typu polegają na podzieleniu ciała na kilka głównych obszarów. Cała uwaga powinna być przenoszona z jednego obszaru na drugi. Ważne jest połączenie ćwiczeń z technikami relaksacji oddechu, co pozwoli na zwiększenie korzyści płynących z ćwiczeń.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by anka on Porady J8.pl

ćwiczenia jacobsona w moim przypadku się sprawdzają, teraz zgłębiam dokładniej tą technikę żeby poprawić jej jakość