Przygotowując się do malowania pomieszczeń w domowej przestrzeni bardzo często szukamy odpowiedzi na pytanie: którą farbę wybrać? Zastanawiamy się nie tylko nad kolorem czy wykończeniem, ale również charakterystyką danego produktu.

Dobry wybór pokrycia ścian pozwoli nam cieszyć się ich doskonałym wyglądem przez wiele lat. Dziś dokładniej przyjrzymy się czym są farby lateksowe i dlaczego to właśnie na ten produkt warto postawić, planując np. odświeżenie mieszkania.

Co to jest farba lateksowa?

Farby lateksowe są produkowane na bazie pigmentów oraz dużej ilości żywicy, czasem dodaje się do nich również dodatkowe substancje, zapewniające np. lepszą ochronę przed pleśnią. Nazwa tych farb może być nieco myląca – nie zawierają one w swoim składzie lateksu. To wysokiej jakości emalie, które doskonale sprawdzają się w przypadku malowania przeróżnych powierzchni, w tym tynku gipsowego, cegły czy drewna. Cieszą się bardzo dużą popularnością wśród osób, które planują wykończenie lub odnowienie przestrzeni mieszkalnej.

Dlaczego farby lateksowe są tak chętnie wybierane?

Farby lateksowe charakteryzują się przede wszystkim wieloletnią trwałością. Odpowiednio nałożone na powierzchnię nie łuszczą się i nie pękają. Nawet, jeśli będą wystawione na światło dzienne, nie trzeba martwić się również o ich żółknięcie. W przeciwieństwie do farb olejnych, produkty lateksowe szybciej wysychają i mają bardzo dyskretny zapach. Są łatwe w aplikacji.

Całkowite wysuszenie pomalowanych powierzchni może zająć zaledwie kilka godzin. Farba lateksowa jest także zmywalna – można ją czyścić np. ciepłą wodą. To prawdopodobnie największa zaleta użytkowania tego produktu. Ściany we wnętrzach, takich jak kuchnia czy łazienka, zawsze pozostają czyste. Ponadto – dobrej jakości farby lateksowe są również bardziej przyjazne dla środowiska.

Gdzie można wykorzystać farby lateksowe?

Farba lateksowa jest często stosowana w ścianach w kuchni, ponieważ gwarantuje doskonałą trwałość i łatwe czyszczenie. Kuchnia to miejsce w domu, które nieustannie tętni życiem, dlatego łatwe usuwanie zabrudzeń powinno być w nich priorytetem. Podobnie sprawy mają się w przypadku łazienek. W tych pomieszczeniach niezwykle istotna jest podwyższona odporność farby lateksowej na wilgoć. Między innymi dzięki niej nie trzeba obawiać się, że na ścianach pojawi się nieestetyczna i szkodliwa pleśń.

  Jak się pozbyć gołębi z balkonu?

Emalię lateksową można wykorzystać także w przypadku malowania cegieł, tynków cementowych i gipsowych, płyt kartonowo-gipsowych, włókna szklanego czy drewna. Warto podkreślić, że na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama kolorystyczna farb lateksowych w różnym stopniu połysku, nie ma więc problemu z wyborem odpowiedniego odcienia do dowolnego pomieszczenia w domu, mieszkaniu lub jakiejkolwiek innej przestrzeni.