Jak otrzymać zwolnienie od psychiatry?

Zwolnienie lekarskie, które wystawi lekarz psychiatra, tak naprawdę można otrzymać już na pierwszej wizycie. Wszystko zależy bowiem od tego, jak specjalista oceni stan naszego zdrowia psychicznego oraz czy w związku z tym jesteśmy w stanie wykonywać swoje obowiązki pracownicze.

Co ważne, zwolnienie można uzyskać również podczas wizyty online, które stały się ostatnimi czasy bardzo popularne. Wszystko dzięki tak zwanemu e-zwolnieniu, które ma formę elektroniczną, a nie jak do tej pory, papierową. Zwolnienie może wystawić tylko lekarz – nie może być to na przykład psycholog czy terapeuta, który nie jest jednocześnie psychiatrą.

Zwolnienie lekarskie – na jakich zasadach?

Psychiatra może wystawić pacjentowi zwolnienie na okres nie dłuższy, niż 182 w roku kalendarzowym. Należy pamiętać, że czas ten liczony jest ciągiem, włącznie z niedzielami, świętami czy innego rodzaju dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Pacjenci często zastanawiają się, czy będąc na zwolnieniu mogą wychodzić z domu lub spotykać z bliskimi? Jeżeli nie wymagają oni hospitalizacji, to jak najbardziej mogą opuszczać swoje mieszkanie. Zrobienie zakupów czy wizyta u znajomych jest więc dopuszczalna. 

Kontrola ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kontrolować pracowników, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich. Dotyczy to również zwolnień, które zostały wystawione przez lekarza psychiatrę. Zazwyczaj pracownicy ZUS kontrolują, czy pacjent przebywa pod adresem, który jest wskazany na zwolnieniu.

Jeśli nie zastaną go w domu, to pacjent ma 7 dni na to, aby napisać pismo wyjaśniające jego nieobecność. Pamiętajmy jednak, że będąc na zwolnieniu tak zwanym „chodzonym” nie trzeba przebywać w mieszkaniu 24 godziny na dobę. ZUS może również skontrolować zakład pracy, w którym zatrudniony jest pacjent.

  Ćwiczenia na schodach - 5 sprawdzonych ćwiczeń

Pracownicy ZUS sprawdzają, czy osoba będąca na zwolnieniu nie świadczy w tym czasie pracy. Dlatego też nasz pracodawca również może spodziewać się kontroli, choć są one nieco rzadziej praktykowane. 

Wezwanie na komisję

Zwolnienie lekarskie komisja

ZUS ma również prawo wezwać pacjenta na komisję lekarską, która potwierdzi zasadność zwolnienia lekarskiego lub je podważy. W ostatnim czasie ZUS wyjątkowo chętnie kontroluje osoby, które przebywają na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez psychiatrę. Zwykle jednak wzywane są osoby będące na zwolnieniu nieco dłużej, na przykład kilka miesięcy.

Podczas kontroli lekarz będzie chciał zapoznać się z dokumentacją medyczną, na podstawie której zostało wystawione zwolnienie. Pamiętajmy, że jeśli ZUS stwierdzi, że zwolnienie jest bezzasadne i odmówi tym samym przyznania zasiłku, to zawsze mamy prawo się od takiej decyzji odwołać.

W obawie przed pracodawcą

Pacjenci nie zawsze chcą korzystać ze zwolnienia lekarskiego, które wystawi im psychiatra, w obawie przed reakcją pracodawcy. Widzi on bowiem, na jaki okres zostało przyznane zwolnienie, czy pracownik może podczas niego się przemieszczać oraz jaki lekarz wystawił zwolnienie (nazwisko).

Zwolnienia od psychiatry nie należy się bać, bowiem nikt nie ma prawa nas oceniać. Co ważne, lekarz doskonale wie, kiedy pacjent powinien zostać w domu, a kiedy może iść do pracy. Pracodawca nie ma dostępu do informacji dotyczącej choroby, z powodu której wystawiono l4.

Ile otrzyma pracownik na zwolnieniu lekarskim?

Zwolnienie chorobowe

Będąc na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez psychiatrę pracownik otrzymuje 80% wynagrodzenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pacjenta otrzymująca zwolnienie lekarskie jest w ciąży. Wtedy też otrzyma ona 100% wynagrodzenia, a nie jedynie 4/5.

Co istotne, psychiatra może wystawić zwolnienie kobiecie w ciąży, choć przyjęło się, że robi to ginekolog. Tymczasem ciąża sama w sobie nie stanowi podstawy do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Niemniej jednak już pojawiająca się w jej trakcie depresja, stany lękowe czy inne zaburzenia natury psychicznej – jak najbardziej.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by oxo on Porady J8.pl

temat bardzo na czasie teraz, ciekawe ile osób będzie zmagać się z depresją..

by Agnieszka on Porady J8.pl

Po Covidzie-19 nasze zdrowie psychiczne trochę ucierpiało