Szukanie pracy nie jest proste

Każdy w pewnym momencie zacznie szukać pracy lub robił to już wiele razy. To nie jest proste zadanie, ale też nie ma w tym nic strasznego. Pojawiają się chwile zwątpienia, kiedy mimo wysłania setek aplikacji, nikt się nie zgłasza i nie zaprasza na rozmowy. Albo po pierwszym kontakcie urywa się kontakt z firmą. Czy to jest zawsze wina pracodawcy? A może szukający pracy powinien zrobić coś lepiej? Jakie są najczęstsze błędy osób chcących zmienić miejsce zatrudnienia?

Rozpoczęcie poszukiwań w momencie utraty pracy

Pod ten punkt można także podciągnąć uczucie wypalenia zawodowego. Wiele osób zbyt późno zabiera się do szukania pracy, mimo że widzą, iż w obecnym miejscu tylko marnują swój potencjał. Zmiana sytuacji powoduje, iż łatwo wpadają w panikę.

Szczególnie zdarza się to w momencie, gdy inaczej odbierali sygnały i byli pewni utrzymania stanowiska. Poszukiwania pracy przybierają charakter gwałtowny, bez wcześniejszego planu. Bo i większość ludzi nie jest przygotowanych na taki scenariusz. Koniec końców podejmują pracę za niewielką stawkę.

Pasywne, a często leniwe, poszukiwania

Najpopularniejszą metodą poszukiwania pracy są odpowiedzi na ogłoszenia, czy to w mediach czy w urzędach. Praktyka mówi jednak, że najlepsze propozycje docierają poza oficjalnymi kanałami informacji, jak np. awanse wewnętrzne czy polecenia obecnych pracowników.

Bierne poszukiwania pracy

Bierne poszukiwanie zatrudnienia sprawia, że dużo trudniej znaleźć wymarzone stanowisko. Również badania w przedsiębiorstwach mówią jasno, że nawet, gdy nie odbywa się żaden proces rekrutacyjny, pracodawcy decydują się na zatrudnienie zaangażowanej i chcącej się rozwijać osoby.

  Jak znaleźć motywację do pracy?

Brak pomysłu na rozwój zawodowy

Posiadanie własnych ambicji i jasno zdefiniowanych celów zawodowych jest bardzo przydatne w momencie, gdy aplikujący nie posiada zbyt dużego doświadczenia, umiejętności lub wykształcenia. Szczególnie ciężko wtedy uargumentować, dlaczego akurat ta osoba powinna zostać zatrudniona. Warto przedstawić bardziej wyszukane cele niż materialne, ponieważ pracodawca, nawet jeśli zdecyduje się zatrudnić taką osobę, to jednak będzie penetrował rynek, aby znaleźć oddanego i nastawionego na rozwój pracownika.

Złe przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej

Mimo że podczas rozmowy padają standardowe pytania, np. o mocne i słabe strony, to kandydaci nie potrafią przedstawić jasnych odpowiedzi. Bardzo często odpowiadają frazesami, które wyczytali w sieci. Co ciekawe, wiele osób nie zasięga informacji, do jakiej firmy i na jakie stanowisko aplikowali oraz z kim będą rozmawiali. To niewielki wysiłek a pomoże uniknąć kompromitacji w oczach ewentualnego pracodawcy.

Brak pewności siebie

Autoprezentacja to najważniejsza część każdej rozmowy o pracę. Można mówić, że jest się słabym czy nieobiektywnym w wyrażaniu poglądów na swój temat, jednak tego właśnie wymaga przyszły pracodawca. Od umiejętności autopromocji zależy, czy rekruter będzie przekonany do osoby kandydata czy też go odrzuci.

To swego rodzaju forma sprzedaży, gdzie ubiegający się o pracę jest sprzedawcą, a kupującym jest pracodawca. Z czego wynika ten brak pewności siebie? Przeważnie kandydaci nie mają wysokiego mniemania o sobie i twierdzą, że nie są godni takiego a nie innego stanowiska.

Aby dowartościować własną osobę, należy zapoznawać się z różnymi metodami, które pomogą osiągnąć odpowiedni poziom zadowolenia z siebie. Będą one pomocne podczas poszukiwania pracy. Jednym z takich rozwiązań jest posiadanie konta na portalach branżowych. Warto założyć konto na stronie LinkedIn, gdzie headhunterzy poszukują pracowników.

Oprócz tego, że witryna ta jest miejscem spotkań ludzi pracy, to jeszcze jest źródłem specjalistycznej wiedzy. W tym przypadku aktywność będzie polegać na publikowaniu postów, lajkowaniu, udostępnianiu, komentowaniu. Dobrą praktyką może być uczestnictwo w targach pracy, konferencjach lub spotkaniach branżowych.

  Czy uroda pomaga odnosić sukcesy?

Pozostałe błędy

Praktycznie każdy korzysta z szablonu CV. Nie sprawdza, co powinien zawierać dobry życiorys, nie korzysta z na bieżąco aktualizowanych kreatorów i nie kwapi się, aby spersonalizować swój szablon. Wysłanie tradycyjnego CV spowoduje, że oferta kandydata nie przebije się przez filtry rektruterów. Stworzenie unikalnego CV zwiększa szanse na uzyskanie wymarzonej pracy.

CV z szablonu

Kolejnym problemem jest stwarzanie wrażenia, że aplikującemu nie zależy na uzyskaniu zatrudnienia. Warto wykazać entuzjazm i zaangażowanie. Cechy psychologiczne podkreśli odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Na przeciwległym biegunie leży zbytnie nastawienie się na daną pracę. Taka osoba jest w stanie zrobić wszystko, aby ją dostać. Uważana jest ona za desperata, który nakłada na siebie dodatkową presję.

Przedkładanie własnej osoby nad dobrem przyszłego pracodawcy stawia kandydata w złym świetle. Zamiast dowiedzieć się o zadaniach, które będzie wykonywać, od początku przedstawia swoje oczekiwania. Warto postawić się w miejscu przedsiębiorstwa, zdefiniować jego oczekiwania i je w jak największym stopniu zaspokoić.

W dzisiejszych czasach, wysłanie CV na portalu z ofertami pracy nie wystarczy. Również wypełnianie swoich obowiązków nie prowadzi do otrzymywania kolejnych zadań i budowania swojej pozycji w firmie. Pracodawca wymaga dawania z siebie czegoś znajdującego się poza zakresem obowiązków, wysuwania własnych propozycji.

Wtedy pracownik nie będzie się martwił o utratę stanowiska oraz będzie lubiany przez współpracowników oraz kadrę kierowniczą. A gdy już dojdzie do poszukiwań pracy, należy działać zapobiegawczo i dokładnie przygotować się do wszystkich etapów rekrutacji a w szczególności do rozmowy kwalifikacyjnej. Istnieje wiele poradników ułatwiających skuteczne poszukiwanie pracy i warto się do nich stosować.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by aliman on Porady J8.pl

Warto zainwestować w swój rozwój i się przebranżowić