Praca po znajomości

Pieniądze są nam niezbędne do tego, aby móc zaspokajać podstawowe potrzeby dnia codziennego. Dzięki nim możemy również realizować nasze marzenia oraz cele. Aby móc cieszyć się płynnością finansową, potrzebujemy jednak pracy. Znalezienie dobrze płatnego zajęcia nie jest jednak zadaniem łatwym. Nieco prościej jest wtedy, gdy udaje nam się otrzymać pracę po znajomości. Niestety, takie rozwiązanie oprócz plusów, posiada także pewne wady. 

Praca po znajomości to łatwiejszy początek

Nie budzi wątpliwości fakt, że praca po znajomości to znacznie łatwiejszy początek dla osoby nowo zatrudnionej. Osoba, która nas poleca lub która będzie naszym szefem pozostaje z nami przecież w przyjacielskiej relacji. Dzięki temu zyskujemy prawie pewność co do tego, że sama rozmowa kwalifikacyjna przebiegnie przyjemnie.

Co więcej, będziemy prawdopodobnie z góry znali jej wynik. To powinno uspokoić nawet najbardziej zestresowane osoby. Znajoma osoba przekaże nam również informacje dotyczące tego jakich zachowań warto byłoby unikać w firmie. Prawdopodobnie dowiemy się także tego jak należy się ubierać do pracy. 

Znajomy wdroży Cię w obowiązki

Wady pracy u znajomego

Osoba, którą dobrze znamy, wdroży nas także w obowiązki pracownicze. Nie zawsze znajomy jest naszym bezpośrednim przełożonym i musimy o tym pamiętać. Na pewno jednak dowiemy się tego, w jaki sposób wykonywać pracę na powierzonym nam stanowisku. Jeśli na przekazanie wskazówek nie będzie czasu w pracy, nasz znajomy na pewno z chęcią zrobi to po godzinach.

Skoro nas polecił, jemu również będzie zależało na tym, abyśmy w krótkim czasie do perfekcji opanowali wykonywanie powierzonych nam zadań. W nowej pracy bardzo często pojawiają się bowiem różne trudności. Jeżeli pracujemy w firmie znajomego lub też zostaliśmy przez niego poleceni, zawsze możemy liczyć na jego porady. Dobrze jest więc pytać, kiedy coś nie jest dla nas jasne i na bieżąco wyjaśniać wszelkie kwestie, które budzą w nas jakiekolwiek wątpliwości. 

  Wypadek w pracy - co mi przysługuje?

Znajomemu trudniej zwrócić uwagę

Praca u znajomego nie wiąże się jednak z samymi zaletami. Jeśli pozostajemy z kimś zarówno w prywatnej jak i zawodowej relacji, możemy mieć trudność ze zwróceniem mu uwagi. Z pozoru wydawać by się mogło, że jest to problem wyłącznie osoby, która zatrudniła znajomego lub też poleciła go. W rzeczywistości problem dotyczy także osoby zatrudnionej z polecenia.

Zalety pracy u znajomego

Jeśli zatrudniliśmy w firmie znajomego i nie wykonuje on swoich obowiązków z należytą starannością, możemy mieć problem ze zwróceniem mu uwagi. Nawet słuszna krytyka może się bowiem niekorzystnie odbić na prywatnej relacji. Czasami bywa zaś tak, że osoba, która zgodziła się na pracę u znajomego bardzo się stara. Znajomy w roli szefa jest jednak zbyt surowy i wymagający.

Może to wynikać z faktu, że nie chce on zostać posądzony przez resztę pracowników o faworyzowanie osoby zatrudnionej po znajomości. Niestety, osobie zatrudnionej po znajomości może być bardzo trudno poradzić sobie z zarzutami swojego przełożonego. 

Nieporozumienia w pracy mogą odbić się na prywatnej relacji

Jak już zostało wspomniane powyżej, znajomemu znacznie trudniej jest zwrócić w pracy uwagę. Wiele osób wychodzi więc z założenia, że lepiej jest nie łączyć spraw prywatnych z zawodowymi. Decydując się na pracę ze swoim znajomym musimy zdawać sobie sprawę z idącego za tym ryzyka.

Może się bowiem okazać, że osoby świetnie dogadujące się prywatnie, kompletnie nie rozumieją się w pracy. Niestety, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że wszelkie nieporozumienia oraz konflikty, które mają miejsce w pracy, odbiją się niekorzystnie na prywatnej relacji. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeżeli obie osoby posiadają twarde charaktery i ciężko jest im ustąpić. 

Praca po znajomości to często trudne relacje ze współpracownikami

Pracując po znajomości możemy również mieć problem z innymi współpracownikami. Dotyczy to zarówno osoby, która zatrudnia jak i osoby, która po znajomości jest zatrudniania. Współpracownicy osoby zatrudnianej mogą bowiem być zazdrośni o jej pozycję w firmie. Znajomi przełożonego bardzo często mają bowiem łatwiej, zwłaszcza na samym początku.

  Zwolnienie lekarskie od psychiatry - co warto wiedzieć?

Pracownicy, którzy sami musieli do wszystkiego dojść, mogą mieć im za złe łatwe zdobycie pracy. Mogą także obawiać się, że szef da znajomemu awans, na który jest duża liczba chętnych. Osoba zatrudniona po znajomości może więc mieć spore trudności ze zbudowaniem pozytywnych relacji z resztą współpracowników. Znacznie trudniej będzie jej również udowodnić szczere intencje. Wielu współpracowników może bowiem twierdzić, że znajomy szefa będzie donosił mu o wszelkich błędach i potknięciach współpracowników.

Nawet jeżeli szef dowie się o pomyłkach przypadkiem, znajomy którego zatrudnił, może cierpieć z powodu opinii donosiciela. Szef, który zatrudnił znajomego również może borykać się z niechęcią swoich podwładnych. Jest to oczywiście sytuacja, która zdarza się rzadziej, ale nie wolno o niej zapominać. 

Zanim więc zdecydujemy się rozpocząć pracę ze swoim znajomym, dobrze zastanówmy się nad tym, czy jesteśmy świadomi wszystkich korzyści oraz wad jakie się z tym wiążą. Pamiętajmy także o tym, że w wielu na pozór podbramkowych sytuacjach pomocna może okazać się rozmowa. Dobrze jest mieć na uwadze także to, że praca ze znajomym dla jednych osób może być dobrym rozwiązaniem, a dla innych niestety niekoniecznie. Jest to bowiem kwestia bardzo indywidualna. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Kasia on Porady J8.pl

super artykuł

by Kamil on Porady J8.pl

Jak ma się normalnego znajomego i podchodzi się do obowiązków sumiennie to jest więcej plusów niż minusów