Dobry pracownik to zmotywowany pracownik

Powszechnie mówi się, że dobry pracownik, to zmotywowany pracownik. Rzeczywiście, najefektywniej wykonują swoje obowiązki ci pracownicy, których pracodawcy wdrażają różnego rodzaju działania motywacyjne w firmie. W jaki sposób możemy zmotywować pracownika do tego, aby pracował lepiej i wydajniej?

Spółka to my

Najgorszą rzeczą, jaką może zrobić szef, jest odradzanie pracowników od firmy. Wręcz przeciwnie – pracodawcy powinni robić wszystko, aby pracownik czuł się w pewien sposób zżyty w firmą i wiedział, że pracuje nie tylko dla szefa, ale również dla siebie.

Pracownik powinien więc niejako identyfikować się z marką, dla której pracuje. Unikajmy więc mówienia „w mojej firmie”, a raczej używajmy sformułowań w stylu „w naszej firmie”, „w naszym zakładzie pracy”.

Integracja pracowników

Motywowanie pracownika

Każdy pracownik powinien czuć się w swojej pracy dobrze, a atmosfera panująca w firmie powinna być przyjazna. Bez tego pracownicy jedynie odliczają, ile pozostało im do końca dniówki, nie skupiając się zbytnio na wykonywanej pracy.
Dlatego też warto przede wszystkim zintegrować pracowników – zorganizować wspólną wycieczkę lub imprezę pracowniczą. Tylko pracownicy, którzy mają okazję się poznać, mogą stworzyć miłe środowisko pracy.

Programy motywacyjne

Obecnie wiele firm wdraża różnego typu programy motywacyjne dla pracowników. W niektórych zakładach mają one formę benefitów pozapłacowych, w innych premii. Warto jednak wybierać mądrze, najpierw konsultując z pracownikami ich potrzeby.

Być może okaże się, że pracownicy woleliby otrzymać bezpłatne ubezpieczenie medyczne, a nie darmową wejściówkę na siłownię. Nie wystarczy wprowadzić do firmy pakietów motywacyjnych – one muszą być odpowiedzią na to, czego oczekuje pracownik.

  Sposób na muszki owocówki

Dobry rozkład obowiązków

Żaden pracownik nie będzie pracował efektywnie, jeżeli będzie przeciążony ilością obowiązków. Dlatego też głównym, ale jakże trudnym zadaniem szefa zespołu jest właściwy podział obowiązków.

Jeżeli zaś w danym okresie przypada nieco więcej prac do wykonania, nie zakładajmy z góry, że pracownik chętnie zostanie w pracy dłużej.

O wiele lepiej jest zapytać pracownika, czy mógłby dziś zostać po godzinach. Pracownicy bowiem znacznie lepiej przyjmują prośby, niż rozkazy czy nawet groźby.

Brak porównań

Odpowiednia motywacja pracownika

Jedną z najgorszych rzeczy, jaką może zrobić szef, jest porównywanie pracowników. Oczywiście porównań można dokonywać dla celów własnych, jednak nasze spostrzeżenia nie powinny wyjść na forum, na przykład podczas zebrania członków zespołu.

Niestety, mówiąc pracownikowi, że ktoś inny pracuje wydajniej i lepiej od niego, wcale nie zadziałamy motywująco. Wręcz przeciwnie – pracownik, który naprawdę stara się pracować wydajnie, poczuje się sfrustrowany.

Jeżeli chcemy zmotywować pracownika, lepiej powiedzieć mu, że zauważamy jego starania i doceniamy, jednak z pewnością mógłby podjąć się jeszcze jednego zadania. Warto podkreślać mocne strony pracowników, a nie słabe. 

Czasem można poluzować

Pracownicy nie lubią być kontrolowani przez pracodawcę. Dlatego też pozwólmy im spokojnie napić się kawy czy porozmawiać chwilę przez telefon, jeżeli zajdzie taka konieczność.

Sztywne zasady i rygor w miejscu pracy działa bardzo demotywująco na pracowników. Oczywiście jeżeli widzimy, że pracownik pije już którąś z rzędu kawę, a przy telefonie spędza więcej czasu, niż przy komputerze, mamy prawo, a nawet musimy zareagować. 

Elastyczny czas pracy

W firmie dobrze jest wprowadzić elastyczny czas pracy. Pracownicy mogą przychodzić do pracy na przykład między godziną 8 a 10 bądź w inny sposób, dowolnie regulować swój czas pracy. Ważne, aby pracować tyle, ile wynosi wymiar czasu pracy zgodnie z umową.

  Jak chronić psa podczas podróży?

Konkursy

W niektórych branżach możliwe jest wprowadzenie systemu konkursów, na przykład na zrealizowany, miesięczny utarg czy sprzedaż. Zwycięzcy mogą otrzymywać premię bądź dodatkowe nagrody. Nuta rywalizacji działa na pracowników bardzo motywująco. 

W każdej firmie powinien zostać wprowadzony spójny system motywacji pracowników. Oczywiście nie musi on zawierać w sobie wszystkich wymienionych wyżej punktów, jednak im więcej ich będą realizować szefowie, tym dla motywacji pracowniczej lepiej.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Patrycja on Porady J8.pl

dać podwyżkę 🙂

by Lukasz on Porady J8.pl

Ciekawe jak to będzie po covidzie czy pracodawcy będą motywować swoich pracowników