Jak radzić sobie ze stresem

Nie od dziś wiadomo, że stres jest jednym z największych wrogów ludzkości, a jego nadmiar w ciągu naszego życia może powodować negatywne konsekwencje zdrowotne.

Co zrobić i jak postępować, aby pozytywnie i efektywnie móc poradzić sobie z męczącym nas stresem? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać 10 skutecznych sposobów na szybkie odstresowanie się.

1. Oddychaj powoli i głęboko – to pomoże Ci się uspokoić

Jest to dość popularna rada na odstresowanie się, jednak jak się okazuje, może być niezwykle skuteczna. Jesteś zestresowany i nie potrafisz się uspokoić? Weź kilka głębokich oddechów, wydychaj spokojnie powietrze i staraj się oddychać przeponą.

Wdech, wydech, wdech, wydech. Z pewnością za chwilę poczujesz się lepiej, sposób ten bowiem relaksuje i uspokaja, obniżając nasze ciśnienie krwi oraz regulując tętno.

2. Wyłącz się na świat wirtualny

Z pewnością na co dzień masz do czynienia z wieloma urządzeniami elektronicznymi, które skutecznie mogą napędzać odczuwany przez nas stres. Aby się uspokoić, sięgnij po pilota od telewizora i go wyłącz, to samo zrób z telefonem, tabletem czy smartfonem. Ograniczysz w ten sposób męczącą Cię przez cały czas liczbę bodźców, która może zwiększać odczuwalny stres. Usiądź i skup się na oddechu.

3. Wyposaż się w piłeczkę antystresową

Piłeczka antystresowa

Z pewnością każdy z Was słyszał o tym wynalazku. Jest to piłeczka, którą trzymamy w dłoni i po prostu zgniatamy. Czynność taka z powodzeniem może nam pomóc się odstresować, a jej wykonywanie zmniejsza ciśnienie krwi oraz zdecydowanie niweluje targające nami napięcie. Dobrze jest kupić sobie taką piłeczkę i mieć ją zawsze przy sobie, gdy tylko zajdzie potrzeba. Najlepiej wrzucić ją do podręcznej torebki, dzięki czemu zawsze będziemy mieć do niej łatwy i swobodny dostęp.

  10 sposobów na szybki relaks

4. Uśmiechnij się

Może zabrzmi to dość banalnie, jednak badania naukowe udowadniają, że przywoływanie na swoją twarz uśmiechu może poprawić nam odczuwalny nastrój. Kiedy się uśmiechamy, choć niekoniecznie mamy powód do śmiechu, do naszego mózgu zostaje wysłana informacja, że wszystko jest dobrze i pozytywnie.

Dzięki temu nasz stres nieco obniża się, wywołując delikatny wzrost odczuwalnego nastroju. Możesz również spróbować przejść się po parku i uśmiechać do losowych ludzi. Każdy odwzajemniony uśmiech z pewnością wpłynie na poprawę Twojego humoru.

5. Stwórz magiczne miejsce relaksacji

Warto jest stworzyć sobie taki azyl, w którym zawsze i wszędzie będziemy czuli się spokojnie i bezpiecznie. Może to być hamak zawieszony na drzewie w ogródku, albo nawet zwykłe łóżko w sypialni, w którym zakopiemy się pod kołdrą.

Jeżeli nie mamy możliwości stworzyć sobie takiego miejsca, zawsze możemy stworzyć je w swojej wyobraźni i wchodzić w nie zawsze wtedy, kiedy jesteśmy zestresowani. To naprawdę działa i pozwala się zrelaksować, oczyszczając umysł z negatywnych emocji i myśli.

6. Zajmij się swoim zwierzakiem

Jeżeli jesteś właścicielem psa lub kota, weź go na kolana i po prostu przytul i pogłaszcz. Możesz także się z nim pobawić albo wyjść na spacer. Przebywanie ze zwierzętami zdecydowanie wpływa pozytywnie na nasz nastrój, sprawiając, że zmniejsza się nasz poziom stresu, a humor znacznie wzrasta.

Zwierzaki to z pewnością idealna sprawa na smutki i nerwy. Dodatkowo zajęcie się Twoim pupilem sprawi, że zwierzak będzie szczęśliwy i zadowolony, co jest dodatkową motywacją do wykonania tego kroku.

7. Zrób listę pozytywnych rzeczy

Dobrym krokiem na radzenie sobie ze stresem jest sięgnięcie po notes i wypisanie tych wszystkich pozytywnych rzeczy, które Cię dziś spotkały, oraz rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Czynność ta uświadomi Ci, że jest wiele pozytywów w Twoim życiu, obniżając tym samym męczący stres i napięcie. Warto regularnie prowadzić taki notes, z racji tego, że skutecznie obniża to nasz codzienny stres.

  Jak naturalnie przyciemnić skórę?

8. Włącz muzykę i zapal świeczkę zapachową

Muzyka na odstresowanie

Na pewno masz jakąś ulubioną piosenkę lub utwór muzyczny, a jeżeli nic nie przychodzi Ci do głowy, włącz sobie relaksującą muzykę i zapal świeczkę zapachową, na przykład o zapachu lawendy, róży, czy drzewa sandałowego. Czynność ta pozwoli Ci się wyciszyć i oczyścić umysł ze zbędnych negatywnych emocji.

9. Zażyj trochę zdrowego ruchu

Jak wiadomo, ruch to zdrowie. Skutecznie działa także na stres. Aby nieco się wyciszyć i zrelaksować, wyjdź na dwór i pobiegaj trochę, albo zrób sobie przejażdżkę rowerową. Możesz także pójść na basen albo potańczyć. Zrób to, co lubisz robić najbardziej.

10. Pobądź trochę z naturą

Wyjdź na bosaka do ogrodu i przytul się do drzewa albo wybierz się na spacer po parku i zajmij się kontemplacją otaczającej Cię natury. Weź ze sobą kocyk, pościel go na trawie i usiądź wygodnie pod drzewami. Poobserwuj przyrodę i posłuchaj śpiewających ptaków. To z pewnością pozytywnie wpłynie na Twój nastrój i pozwoli Ci znacznie się wyciszyć.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by kamilka on Porady J8.pl

Mnie pomaga piłeczka antystresowa mam też Fidget Spinnera