Zwalcz cholesterol domowymi sposobami

Cholesterol to związek, który służy do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety coraz częściej nadużywamy niezdrowej żywności. Dieta bogata w cukry, tłuszcze, produkty wysoko przetworzone i smażone może spowodować, że poziom lipidów we krwi jest zawyżony. Nie należy bagatelizować takiego stanu. Jest to bardzo poważny sygnał, że organizm nie funkcjonuje tak jak trzeba.

Wysoki poziom cholesterolu może spowodować wystąpienie chorób sercowo-naczyniowych. Nie należy jednak z góry panikować. Zanim udasz się do lekarza, przetestuj domowe sposoby walki ze swoją przypadłością.

Eliminacja niewskazanych produktów z diety pomoże w walce z cholesterolem

Spokojnie, nie musisz wcale pozbywać się ze swojej diety wszystkich produktów, które zawierają tłuszcze. Wiele z nich zawiera zdrowe lipidy, które spożywane w umiarkowanych ilościach są potrzebne i zdrowe dla Twojego organizmu. Zasada jest taka, że dawka cholesterolu w pokarmie nie powinna przekraczać 300 mg. Niestety dużą uwagę trzeba zwrócić na jajka.

Ich żółtka zawierają sporą ilość cholesterolu i nie powinny być spożywane w ilości większej niż 2 sztuki w tygodniu. Podstawą diety eliminującej cholesterol powinno być także ograniczenie tłustych produktów odzwierzęcych.

Na czarnej liście są takie mięsa jak: boczek, słonina, golonka, tłusta kiełbasa oraz niektóre podroby. Zdecydowanie lepiej postawić na chude mięso drobiowe. Należy unikać także smalcu i masła. Jedzeniem, które musisz całkowicie wykluczyć z diety są produkty typu fast food jak: frytki, hamburgery i ciężkie pizze.

Przy sporządzaniu codziennych posiłków dużą rolę odgrywa sposób ich obróbki. Najbardziej wskazane jest gotowanie na parze, duszenie i pieczenie. Najgorszym możliwym wyborem jest przygotowanie potraw smażonych na patelni.

  Jak pielęgnować skórę niemowlaka?

Wprowadzenie zdrowych pokarmów a poziom cholesterolu

Kluczową rolę w eliminacji złego cholesterolu odgrywa wprowadzenie do diety zdrowych produktów. Bardzo dobrym pomysłem będzie ustalenie stałych pór jedzenia, z założeniem że lepsze jest częste jedzenie małych porcji niż objadanie się na raz do syta. Najbardziej wskazanymi produktami są warzywa i owoce. Produkty mączne takie jak makarony i pieczywo warto zastąpić razowymi. Przy zakupie serów, mleka i jogurtów wybieraj te o jak najniższej zawartości tłuszczu.

Zdrowe pokarmy

Mięso zwierzęce zamień czasami na rybie. Ryby zawierają bowiem dużą ilość kwasów omega-3 i pomagają w zwalczaniu złego cholesterolu. Warto jest wprowadzić do swojej diety rośliny strączkowe (groch, ciecierzyca, soczewica, fasola).

Ziemniaki naucz się zamieniać na kaszę (np. gryczaną, jaglaną, pęczak). Dobrym pogromcą złego tłuszczu jest zielona herbata – Pij ją przynajmniej raz dziennie. Powinieneś także zainteresować się takimi pojęciami jak sterole i stanole. Znajdziesz je w orzechach, kukurydzy, sezamie i olejach. Są to produkty, które koniecznie muszą znaleźć się na Twojej liście – obniżają poziom złego cholesterolu i zmniejszają jego wchłanianie w układzie pokarmowym.

Pożegnaj używki

Nikomu nie trzeba raczej mówić jak duże spustoszenie w organizmie powoduje palenie papierosów. Tyczy się to nie tylko osób z problemem podwyższonego cholesterolu ale i wszystkich pozostałych.

Palenie tytoniu ma ogromny wpływ na rozwój miażdżycy i obniżanie poziomu dobrego cholesterolu HDL. Jeśli palisz to postaraj się zerwać z nałogiem. Niewskazane jest także spożywanie alkoholu w dużych ilościach gdyż prowadzi ono do zaburzenia równowagi tłuszczowej w organizmie. Od czasu do czasu możesz pozwolić sobie jedynie na lampkę czerwonego wina. 

Ruch to zdrowie – zbijamy cholesterol!

Ruch to zdrowie

Jeżeli masz problem z cholesterolem i nadwagą zapewne ciężko Ci ruszyć się z fotela. Czasem trzeba się zmobilizować. Nie musisz od razu wykonywać sportów wyczynowych. Sam spacer na świeżym powietrzu i pójście do pracy na piechotę zamiast jazda autem to już duże postępy w walce o lepsze zdrowie. Raz na jakiś czas możesz skorzystać z basenu. Pływanie potrafi być bardzo relaksujące, a dodatkowo wspomaga walkę z nadprogramowymi kilogramami.

  Ocet jabłkowy na odchudzanie

Jak widzisz jest bardzo wiele sposobów na to aby spróbować samodzielnie pozbyć się problemu cholesterolu. Pierwsze złe wyniki badań nie muszą oznaczać od razu wizyty u lekarza i konieczności trwałego przyjmowania leków. Nie można oczywiście bagatelizować swojego zdrowia. Wszelkie nieprawidłowości powinny dać Ci do myślenia i spowodować wprowadzenie zmian w życiu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Kulson on Porady J8.pl

Wszystkiemu jest winna przetworzona żywność oraz brak aktywności fizycznej.