Monitorowanie swojego pulsu

Nawet jeśli nie jesteś sportowcem, wiedza na temat tętna może pomóc Ci monitorować swój poziom sprawności fizycznej, a przede wszystkim może wskazać rozwijające się problemy zdrowotne.

Tętno, czyli puls, to liczba uderzeń serca na minutę. Normalne tętno różni się w zależności od osoby. Znajomość swojego tętna może być ważnym wskaźnikiem zdrowia serca. Z wiekiem tempo i regularność pulsu mogą się zmieniać i mogą oznaczać problemy z sercem lub inne schorzenia, którymi należy się zająć.

Jaki puls jest prawidłowy?

Jaki jest prawidłowy puls

U osób dorosłych normalny zakres tętna w spoczynku wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę. Dotyczy to wszystkich osób powyżej 17 roku życia. Tętno spoczynkowe, to częstotliwość akcji serca podczas braku aktywności fizycznej, czyli jeśli siedzisz lub leżysz, jesteś spokojny, zrelaksowany i nie jesteś chory. Niemowlęta i dzieci mają szybsze tętno ze względu na mniejszy rozmiar ciała i serca.

Tętno niższe niż 60 nie musi oznaczać problemu medycznego. Może to być wynikiem przyjmowania leków, takich jak beta-blokery. Niższe tętno jest również powszechne u osób, które są bardzo aktywne fizycznie lub są bardzo wysportowane.

Osoby aktywne często mają niższe tętno spoczynkowe (nawet do 40), ponieważ ich mięsień sercowy jest w lepszym stanie i nie musi pracować tak ciężko, aby utrzymać równomierne bicie serca. Niewielka lub umiarkowana ilość aktywności fizycznej zazwyczaj nie zmienia zbytnio tętna spoczynkowego.

Jak powinniśmy mierzyć tętno?

Prawidłowy puls

Zaskakujące jest to, że istnieje ponad dwanaście miejsc, w których możemy wyczuć swój puls. Jednak dwa z nich są najłatwiejsze i najbardziej wiarygodne; tętnica promieniowa, która biegnie wzdłuż wewnętrznej strony przedramienia od podstawy kciuka oraz tętnica szyjna, biegnąca z przodu szyi na wysokości dwóch palców od strony jabłka Adama.

  10 sposobów na zdrowie w ciąży

Najlepszym sposobem na zmierzenie tętna jest usiąść na kilka minut i zrelaksować się, a następnie dwoma palcami (nie kciukiem, ponieważ jego puls może zmylić pomiar) delikatnie ucisnąć tętnicę i liczyć uderzenia w ciągu 15 sekund. Mnożąc to przez cztery otrzymamy tętno w uderzeniach na minutę.

Jeśli pomiar jest przeprowadzany na tętnicy szyjnej, ważne jest, aby sprawdzać tylko jedną stronę na raz i nie masować tętnicy. Jest to obszar, który wyczuwa ciśnienie krwi przepływającej przez tętnicę i wysyła sygnały do serca, aby utrzymać je w ścisłym zakresie. Stymulowanie tego obszaru może spowodować fałszywe obniżenie tętna i ciśnienia krwi.

Czynnik, które powodują przyśpieszenie pulsu

Temperatura powietrza

Kiedy temperatura (i wilgotność) wzrasta, serce pompuje nieco więcej krwi, więc tętno może wzrosnąć, ale zazwyczaj nie więcej niż 5-10 uderzeń na minutę.

Pozycja ciała

W stanie spoczynku, siedząc lub stojąc, puls jest zazwyczaj taki sam. Czasami podczas stania przez pierwsze 15 do 20 sekund puls może nieco wzrosnąć, ale po kilku minutach powinien się uspokoić.

Ćwiczenia

Podczas ćwiczeń fizycznych tętno musi wzrosnąć, aby pompować więcej krwi do organizmu. Normalna osoba pompuje około pięciu do sześciu litrów krwi na minutę, ale podczas ćwiczeń wartość ta może wzrosnąć 20 litrów a w przypadku zawodowych sportowców nawet do 35 litrów.

Kawa i napoje energetyczne

Kofeina zwiększa tętno poprzez blokowanie adenozyny. Jest to substancja chemiczna w mózgu, która powoduje senność i spowalnia akcję serca.

Stres

Stres, podniecenie i inne silne emocje powodują pobudzenie układu nerwowego, który został biologicznie zaprojektowany, aby pomóc nam polować na jedzenie lub uciekać przed zwierzętami. W dzisiejszych czasach ma on tendencję do aktywowania się np. w czasie trudnej rozmowy w pracy.

Infekcje

Poważne infekcje, zwłaszcza gdy rozprzestrzeniają się do krwiobiegu, bardziej obciążają serce, ponieważ wymaga to większego przepływ krwi do przenoszenia komórek odpornościowych ze szpiku kostnego i gruczołów limfatycznych w celu zwalczenia infekcji. Szybsze tętno ostrzega lekarzy, że infekcja jest poważna

  10 sposobów by wyglądać młodziej

Arytmia serca

normalna aktywność elektryczna serca może również zostać zakłócona, co prowadzi do tachyarytmii, w której serce bije szybko i nieprawidłowo. Migotanie przedsionków jest najczęstszą arytmią, w której puls staje się nieregularny i może powodować objawy takie jak kołatanie serca, duszności i światłowstręt. Jednym z jej poważniejszych powikłań jest udar mózgu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by nas on Porady J8.pl

przydatne informacje zdrowotne

by Gregor on Porady J8.pl

Problemy z wysokim pulsem ma coraz więcej młodych osób