Odpoczynek — prawidłowe funkcjonowanie organizmu

Odpoczynek jest to niezbędna czynność do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Podczas wypoczynku ciało i umysł regeneruje się i przygotowuje na kolejny dzień.

Odpoczynek powinien nieść za sobą relaks i wytchnienie, jednak dla każdego będzie wyglądał inaczej. Warto jednak zainteresować się odpoczynkiem biernym i sprawdzić czym różni się od odpoczynku aktywnego.

Jakie są formy odpoczynku?

Wyróżnia się odpoczynek bierny oraz czynny. Każdy wybiera formę odpoczynku, która najbardziej mu odpowiada oraz pomaga się zrelaksować.

Wybrana forma odpoczynku pozwala odpocząć zarówno psychicznie i fizycznie. Ważne jest, aby przy wyborze formy odpoczynku kierować się osobistymi preferencjami oraz zainteresowaniami, ponieważ tylko wówczas będzie on skuteczny.

Odpoczynek bierny ogranicza się do wykonywania spokojnych, wyciszających czynności, prowadzących do zrelaksowania się. Natomiast odpoczynek czynny angażuje całe ciało i umysł do wykonywania ćwiczeń fizycznych, przez co opuszcza nas stres i zła energia.

Co to jest odpoczynek bierny?

Odpoczynek bierny jest zupełnym przeciwieństwem odpoczynku aktywnego.

Sprowadza się on do ograniczenia aktywności fizycznej oraz umysłowej do niezbędnego minimum i skupienia się na wyciszającej i spokojnej czynności relaksującej. Zgodnie z twierdzeniami, odpoczynek bierny przynosi spokój i ukojenie oraz pozwala zrelaksować w ciszy ciało i umysł.

Czytanie książki odpoczynek bierny

Do odpoczynku biernego zalicza się między innymi czytanie książki, słuchanie muzyki, audiobooków czy podcastów, oglądanie filmów lub seriali, medytacja, obserwowanie przyrody czy rozmowa.

Najczęściej wymienianą formą odpoczynku biernego jest sen, który działa zbawiennie na nasz organizm. Podczas snu dochodzi do regeneracji i nabrania nowej energii na dalsze działania.

  Jak wstać rano wypoczętym?

Do odpoczynku biernego zalicza się również czytanie książek, oglądanie filmów czy słuchanie muzyki, jednak te czynności nie wyłączają całkowicie aktywności umysłowej.

Czytając, słuchając i oglądają analizujemy i próbujemy zrozumieć słowa oraz przekaz utworu. Jednak w dalszym ciągu jest to forma odpoczynku biernego, ponieważ nie musimy angażować się fizycznie w podjęte działania.

Jaka jest różnica między wypoczynkiem czynnym i biernym?

Najważniejszą różnicą między odpoczynkiem czynnym i biernym jest sposób jego realizacji.

Odpoczynek bierny jest to spędzanie czasu zazwyczaj w jednej pozycji siedzącej lub leżącej, skupianie się na jednej czynności, która nie wymaga energicznego poruszania się ani wysiłku fizycznego. Niekiedy nie wymaga nawet aktywności umysłowej, ponieważ jest to czas odpoczynku psychicznego.                           

Z kolei wypoczynek fizyczny polega na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, poruszania się w terenie, angażowania ciała i umysłu oraz zmęczeniu fizycznym. W graniach odpoczynku fizycznego znajdują się m.in. spacery, bieganie, jazda na rowerze, nartach, rolkach, ćwiczenia na siłowni czy taniec.

Kolejną różnicą między odpoczynkiem biernym a czynnym są skutki ich praktykowania

Podczas odpoczynku biernego organizm regeneruje się a metabolizm zwalnia. Dzięki wypoczynkowi biernemu można osiągnąć wewnętrzny spokój i wyciszenie. Pozbywamy się wówczas negatywnych emocji, możemy na chwilę oderwać się od rzeczywistości i oczyścić umysł.

Z kolei skutkiem odpoczynku fizycznego jest ogólne pobudzenie. Podczas wykonywania ćwiczeń uwalniane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, które odpowiadają za pozostanie w stanie aktywności nawet po zakończeniu aktywnego wypoczynku. Ponadto aktywny wypoczynek prowadzi do zmęczenia mięśni a tym samym do wzrostu.

Różnicą występującą między wypoczynkiem czynnym i biernym jest również możliwość ich zastosowania.

Odpoczynek bierny zazwyczaj nie wymaga dużego nakładu siły ani odpowiedniej ilości miejsca. Sen, czytanie książki czy oglądanie filmu wymaga jedynie położenia się do łóżka, sięgnięcia po ulubioną książkę bądź włączenia filmu. Nie jest konieczne wykonywanie dodatkowych czynności, aby praktykować odpoczynek bierny.

  Jakie ciśnienie krwi jest dobre?

Natomiast w przypadku odpoczynku czynnego konieczne jest odpowiednie przygotowanie, ubranie się, zadbanie o nawodnienie bądź sprzęt. Ponadto bardzo często aktywność fizyczna wymaga dużej ilości miejsca bądź wyjścia na zewnątrz.

Który rodzaj wypoczynku jest zdrowszy czynny czy bierny?

Rodzaj wypoczynku warto jest dobrać zgodnie z możliwościami lub preferencjami.

Czynny czy bierny odpoczynek

Odpoczynek bierny jest atrakcyjny z uwagi na łatwy dostęp do tej formy relaksu. Jednak przebywanie przez dłuższy czas w jednej pozycji, leżącej lub siedzącej może doprowadzić do zwyrodnień, bólów mięśni oraz stawów jak również wad postawy.

Podczas spokojnego wypoczynku przemiana materii znacznie zwalnia, co może prowadzić do nadwagi, szczególnie gdy, podczas wypoczynku biernego wspomagamy proces relaksacji przekąskami.

Zbyt częste praktykowanie wypoczynku biernego może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych oraz psychicznych, z uwagi na niewielką aktywność mózgu.

Natomiast odpoczynek fizyczny przyspiesza przemianę materii, prowadzi do wydzielania dużej ilości endorfin, poprawia ogólną sprawność organizmu, zapobiega chorobom serca, wzmacnia odporność organizmu i siłę mięśni oraz zapewnia lepsze samopoczucie oraz sprawność intelektualną.

Wobec powyższego, na co dzień, odpoczynek fizyczny jest znacznie zdrowszy niż odpoczynek bierny. Jednak wypoczynek bierny nie musi być całkowicie wyłączony z naszego życia, ponieważ chwilowy relaks psychiczny i fizyczny również korzystnie wpływa na działanie organizmu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by paulina on Porady J8.pl

Muszę zastosować odpoczynek bierny w swoim życiu, zobaczę, jakie będą efekty.