Fakty i mity na temat leczenia zębów w ciąży

Kobiety bombardowane są zewsząd informacjami na temat tego, co wolno, a czego nie wolno im robić w ciąży. W tym poradniku rozprawimy się z niektórymi mitami na temat leczenia zębów u kobiet ciężarnych.

Mit: W ciąży nie wolno leczyć zębów.

Jest to kompletna nieprawda! Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do leczenia zębów. Najlepiej, aby każda kobieta z potwierdzoną ciążą zgłosiła się jak najszybciej na kontrolę stomatologiczną. Lekarz zrobi wtedy dokładny przegląd i sprawdzi, czy występują jakieś ubytki próchnicowe lub inne stany zapalne wymagające interwencji. Jedynie robienie zdjęć rentgenowskich jest w ciąży przeciwwskazane, chyba, że występuje zagrożenie życia kobiety, wtedy zdjęcie można wykonać z zachowaniem ostrożności (osłony ołowiowe na brzuch).

Mit: Ubytki próchnicowe nie powodujące bólu mogą poczekać.

Jeżeli u ciężarnej zostały stwierdzone ubytki próchnicowe, należy je wyleczyć w jak najszybszym terminie. Jeżeli ból nie występuje, jest to bardzo korzystna sytuacja – ubytek jest najprawdopodobniej nieduży i jest niewielkie ryzyko, że w trakcie leczenia okaże się, że ząb wymaga leczenia kanałowego. Dodatkowo, małe ubytki zwykle nie wymagają użycia znieczulenia, co znacznie ogranicza stres, który pacjentka odczuwa podczas wizyty stomatologicznej.

  Niskie ciśnienie w ciąży

Mit: Znieczulenia w ciąży są niebezpieczne.

Będąc w ciąży można jak najbardziej stosować znieczulenia. Lekarz musi tylko dobrać odpowiedni środek, bezpieczny zarówno dla matki, jak i płodu. Są to zwykle „znieczulenia czyste” czyli pozbawione środków obkurczających naczynia krwionośne, takich jak adrenalina czy noradrenalina.

Fakt: W ciąży należy zadbać o wzmożoną higienę jamy ustnej.

Z powodu dolegliwości takich jak refluks, wymioty czy zgaga, zęby kobiety ciężarnej są bardziej narażone na popsucie się. Należy więc zadbać o odpowiednią higienę. Mycie zębów to podstawa – zalecane jest szczotkowanie szczoteczką o średniej miękkości włosiu przez okres 2 minut, minimum 2 razy dziennie. Kwasy występujące w cofającej się treści żołądkowej powodują delikatne rozpuszczanie się szkliwa.

Jeżeli u kobiety występują wymioty, należy po nich odczekać pół godziny przed umyciem zębów – wtedy szkliwo zdąży wrócić do właściwej struktury i nie zostanie starte przez włosie szczotki. Warto również wdrożyć nitkowanie zębów, dzięki któremu przestrzenie międzyzębowe są odpowiednio oczyszczane. Samą szczoteczką niestety nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków jamy ustnej, w takiej sytuacji nić jest niezastąpiona.

Mit: W ciąży nie należy wykonywać leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe w ciaży

Leczenie kanałowe w ciąży jest jak najbardziej bezpieczne. Zdecydowanie bardziej ryzykowne byłoby pozostawienia zęba w przewlekłym stanie zapalnym. Może to doprowadzić do groźnych powikłań – bakterie z zęba mogą dostać się do krwioobiegu i zainfekować płód. Opłaca się zatem całkowicie wyleczyć ząb kanałowo, a w bardziej skomplikowanych sytuacjach założyć do niego tzw. „wkładkę leczniczą”, która ma na celu uśmierzenie bólu i opanowanie rozwoju bakterii. Wtedy leczenie ostateczne, czyli wypełnienie kanału, wykonuje się już po porodzie. 

Fakt: W ciąży można usuwać zęby.

Jeżeli u ciężarnej występuje nasilony stan zapalny, a ząb jest w opłakanym stanie, nie pozostaje nic innego jak go usunąć. Jest to zabieg w pełni bezpieczny, wykonywany w znieczuleniu, a odroczenie go może się wiązać z poważnymi konsekwencjami dla matki oraz płodu.

  Domowe sposoby na ból zęba

Mit: Ciąża powoduje psucie się zębów.

To nie ciąża sama w sobie sprzyja powstawaniu próchnicy. W organizmie kobiety zachodzą w tym okresie mnogie zmiany hormonalne, co może wpływać na występowanie zmniejszonego wydzielania śliny, refluksu żołądkowego czy wymiotów. Wszystkie te objawy wpływają na kondycję jamy ustnej i tworzą warunki sprzyjające rozwojowi bakterii powodujących próchnicę.

Fakt: W ciąży można wykonywać skaling.

Skaling w czasie ciąży

Skaling to nic innego jak usunięcie kamienia i osadu nazębnego. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do tego. Jest to bardzo istotny zabieg, ponieważ podczas niego z jamy ustnej eliminowane są złogi stwardniałej płytki bakteryjnej gromadzącej się przy dziąsłach. Po tym zabiegu ilość bakterii w jamie ustnej drastycznie spada, dzięki czemu dziąsła są w lepszym stanie, oddech staje się świeższy, a ryzyko próchnicy jest niewielkie.

Mit: Wybielanie zębów w ciąży jest bezpieczne.

Niestety, w całym okresie ciąży nie wolno wykonywać wybielania zębów. Nie jest to zabieg pierwszej potrzeby, a środki zawarte w żelach wybielających mogą wpływać toksycznie na płód. Z rozjaśnianiem zębów należy poczekać do porodu.

Fakt: Na kontrolę stomatologiczną warto wybrać się już w momencie planowania ciąży.

Jest to zdecydowanie polecane. Jeżeli kobieta planuje ciążę, a lekarz stwierdzi obecność próchnicy lub innych ognisk zapalnych w jamie ustnej, można przeprowadzić leczenie jeszcze przed zapłodnieniem. Jest to dla przyszłej matki okazja, aby znacznie ograniczyć stres swój oraz płodu.

Mit: Ból zęba lepiej zwalczyć środkiem przeciwbólowym, niż zgłosić się na leczenie.

Jest to bardzo szkodliwy mit, ponieważ środki przeciwbólowe nie rozwiązują problemu, tylko maskują objawy, a skład niektórych z nich może wpływać negatywnie na płód.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by kasiula on Porady J8.pl

Czy nie leczone zęby w czasie ciąży powodują przedwczesny poród?