Niskie ciśnienie w ciąży nie jest groźne

Niskie ciśnienie w ciąży, w przeciwieństwie do wysokiego nie jest groźne ani dla przyszłej matki ani dla nienarodzonego dziecka. Nie zmienia to jednak faktu, że, odbiera mamie siły i w znacznym stopniu wpływa na jej ogólne samopoczucie.

Prawidłowe ciśnienie krwi u ciężarnej

Prawidłowe ciśnienie krwi u kobiety spodziewającej się dziecka powinno wynosić 120/80 mmHg. Pewne odchylenia od tej wartości są zupełnie naturalne i mogą być uwarunkowane różnymi czynnikami.

Dlatego też ginekolodzy i położnicy jako normę przyjęli zakres między 140/90 mmHg, a 90/60 mmHg. Ich szczególny niepokój budzą sytuacje związane z hipertensją, która w ciąży może być niebezpieczna dla zdrowia.

Co może powodować spadek ciśnienia w ciąży?

Ciśnienie krwi u ciężarnej

Wahania ciśnienia w ciąży są naturalnym objawem. Co do reguły ciśnienie zazwyczaj spada w początkowym okresie oczekiwania na dziecko. Natomiast w jego ostatnim okresie występuje jego wyraźny wzrost. 

Głównym czynnikiem wywołującym obniżenie ciśnienia w pierwszym okresie po zapłodnieniu jest wysokie stężenie progesteronu. Ma on szczególnie duży wpływ na wartość ciśnienia rozkurczowego, które pomiędzy 12 a 26 tygodniem cięży może ulec obniżeniu nawet o 5 do10 mmHg. Progesteron wpływa między innymi na elastyczność naczyń krwionośnych, które dzięki niemu stają się bardziej rozciągliwe. Ich mniejszemu napięciu towarzyszy obniżenie ciśnienia krwi krążącej w naczyniach. 

W pierwszym trymestrze, podobnie jak kolejnym, dochodzi także do wzrostu ilość krwi krążącej w organizmie ciężarnej. Prowadzi to do spowolnienia krążenia, co również daje efekt niedociśnienia. Zarówno wahania hormonalne jak i zmiany w funkcjonowaniu układu krążenia to jednak nie jedyne przyczyny niskiego ciśnienia w okresie ciąży. Kolejnym jego powodem może być także niewystarczający poziom nawodnienia organizmu.

  Kolka nerkowa w ciąży

Jak wiadomo w trakcie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na płyny, co jest spowodowane między innymi szybszym metabolizmem, wyższą temperaturą ciała oraz większą utratą wody. Do tego ostatniego dochodzi chociażby z powodu silniejszej potliwości oraz wymiotów towarzyszących ciąży.

Kolejne powody niedociśnienia u ciężarnych to długotrwałe stanie oraz brak aktywności fizycznej. Jak łatwo się domyślić spionizowana postawa ciała sprzyja gromadzeniu się krwi w nogach, co z kolei powoduje zmniejszenie jej ilość w górnych partiach ciała i spadek ciśnienia na obwodzie.

Bardzo częstym objawem niedociśnienia u kobiet w ciąży są nagłe spadki ciśnienia wynikające z nagłej zmiany pozycji ciała. Dlatego też warto pamiętać, że podnoszenie się z ulubionego fotela lub z łóżka powinno odbywać się powoli. Tak aby organizm miał szansę na przepompowanie odpowiedniej ilości krwi do górnych partii ciała, zwłaszcza do mózgu.

Jak radzić sobie z niskim ciśnieniem w ciąży?

Niedociśnienie tętnicze powoduje zmniejszenie przepływ krwi przez łożysko. Taka sytuacja może spowodować ograniczenie ilość dostarczanego tlenu oraz substancji odżywczych niezbędnych dla płodu. Powyższe powody jak i złe samopoczucie przyszłej mamy wymuszają pewne działania, które mają na celu poprawę całej sytuacji. 

Zmianą hormonalnym zachodzącym w ciele kobiety ciężarnej, nie sposób zaradzić. Dlatego też przez pierwsze dwa trymestry ciąży trzeba liczyć się z nie tylko z obniżonym ciśnieniem, ale również z jego skutkami w postaci: zwiększonej senności, osłabieniem organizmu oraz towarzyszącym temu zawrotami głowy.

Odpowiedni poziom nawodnienia

Można jednak skutecznie zabezpieczyć przyszłą mamę przed zwiększeniem niedociśnienia dbając o właściwe nawodnienie organizmu. Warto mieć na uwadze fakt, że ciężarna powinna przyjmować dziennie około 3 litrów wody oraz dodatkowy litr płynów z pożywienia czyli wszelkiego rodzaju zup czy też owoców. 

Mała czarna w ciąży

Spadek ciśnienia w ciąży

Przyszła mama może także pić kawę. Zawarta w niej kofeina w niewielkim stopniu przyczynia się do podniesienia ciśnienia i dodaje energii. Kawa dodatkowo nie tylko eliminuje zmęczenie, usprawnia procesy myślowe, poprawia koncentrację ale także wpływa korzystnie na nastrój ciężarnej. Dopuszczalna dzienna  ilość kofeiny dla kobiety w ciąży to 2–3 filiżanki słabej,rozpuszczalnej kawy. Jeżeli przyszła mama preferuje kawę z ekspresu to może pozwolić sobie na wypicie jednej filiżanki dziennie. Niestety kawa ma też swoje minusy. Jak powszechnie wiadomo jest moczopędna. Należy to uwzględnić w kontekście dbania o prawidłowe nawodnienie organizmu.

  Ból głowy w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży

Jak zostało wspomniane wcześniej przyszła mama powinna wystrzegać się długiego stania oraz pracy w pozycji pionowej. Także długotrwałe siedzenie sprzyja gromadzeniu się krwi w nogach, a w efekcie końcowym również wywołuje niedociśnienie. Warto zatem zadbać o odpowiednią ilość aktywności fizycznej, ponieważ jak wiadomo ruch poprawia krążenie oraz ogólne samopoczucie. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Kasia on Porady J8.pl

nie można niczego bagatelizować w czasie ciąży ale na pewno też nie można się wszystkim zamartwiać!

by sasanka on Porady J8.pl

Ciąża to piękny stan warto o siebie dbać w tym okresie.