Szczoteczki manualne, choć wciąż cieszą się sporą popularnością, nie są w stanie doczyścić zębów tak skutecznie jak wersje soniczne. Każdy stomatolog powie nam, że chcąc jak najlepiej zadbać o jamę ustną, należy przede wszystkim pamiętać o regularnym i dokładnym szczotkowaniu.

Przewaga modeli sonicznych tkwi głównie w liczbie obrotów na minutę. W zależności od konkretnej wersji, jest to zwykle od około 30 tys. obrotów na minutę do około 60 tys. Na czym dokładnie polega działanie szczoteczek tego typu?

Co warto wiedzieć na temat szczoteczek sonicznych?

Oprócz wspomnianej liczby obrotów na minutę, tego typu urządzenia dodatkowo emitują fale dźwiękowe. To właśnie one wprawiają włókna główki w drgania. Dzięki temu czyszczenie jest jeszcze bardziej precyzyjne. Co więcej, fale które wytwarza szczoteczka mają długość większą niż same włókna, dzięki czemu cząsteczki śliny zmieszanej z pastą również są wprowadzone w ruch.

W trakcie wibracji powstają też mikrobąbelki, które trafiają głęboko między zęby oraz wzdłuż linii dziąseł. To z kolei przekłada się na bardzo skuteczne czyszczenie. Po 2 minutach mycia uzyskujemy efekt, który byłby niemożliwy do wypracowania w przypadku szczoteczki manualnej.

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na model soniczny?

Każdy stomatolog powie nam, że jeśli chcemy cieszyć się najlepszymi rezultatami, trzeba pamiętać o regularnej wymianie końcówek, najlepiej co 3 miesiące. Jeśli zdecydujemy się na bardziej zaawansowany model szczoteczki, będzie ona wyposażona w ikonkę informującą o konieczności wymiany.

Warto też pamiętać o tym, że główki można swobodnie dopasować do swoich potrzeb. Dostępne są m.in. modele do pielęgnacji dziąseł, wybielania, polerowania itp. Dobra informacja jest taka, że szczoteczki soniczne mogą być z powodzeniem używane nawet przez osoby z bardzo wrażliwymi dziąsłami. Ruchy są bowiem delikatne i dzięki temu w pełni bezpieczne.