Ból zębów – nieprzyjemna dolegliwość

Ból zęba to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która może mieć różnorakie podłoże. Nie można jej lekceważyć, gdyż może skutkować poważnymi problemami. Z tego względu należy się udać do dentysty, lecz istnieją też domowe sposoby na to by uśmierzyć ból.

Jakie mogą być przyczyny bólu zęba? 

Najczęściej problemy z uzębieniem związane są z próchnicą, która powstaje w konsekwencji oddziaływania bakterii oraz cukrów. Inną często spotykaną genezą bólu jest pęknięcie szkliwa. Pierwszym objawem jest zwykle nadwrażliwość na zimne lub gorące napoje, a także kwaśne i słodkie dania oraz produkty. Jeśli w przypadku próchnicy nie udamy się w miarę szybko do dentysty to może ona przeniknąć do miazgi i powodować ostre oraz przewlekłe infekcje zapalne. 

Wśród innych przyczyn bólu zębów można wymienić powiększenie węzłów chłonnych oraz ewentualne schorzenia żuchwy. Dotkliwy ból możliwa odczuwać także w przypadku wyrastania tak zwanych zębów mądrości, a więc trzecich zębów trzonowych, które wyżynają się mimo braku odpowiedniej przestrzeni i stąd powodują spory dyskomfort. 

Na co uważać w przypadku bólu zębów? 

Tego typu sytuacji nie można lekceważyć, gdyż nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Z tego względu jak najszybciej powinno się udać do stomatologa, który postawi jasną diagnozę i zastosuje odpowiednie metody leczenia. Przeważnie jednak na wizytę musimy poczekać kilka dni, a do tego czasu trzeba sobie radzić z bólem.

Na pewno warto unikać wtedy bardzo zimnych lub ciepłych potraw oraz przeżuwać posiłki tą częścią zębów w których nie odczuwamy bólu. Dobrym wyborem będzie przejście w tym czasie na jadłospis oparty na płynnych pokarmach. Przydadzą się też domowe sposoby na uśmierzenie bólu, choć trzeba pamiętać, że w ten sposób jedynie łagodzimy nieprzyjemne objawy, natomiast nie zwalczamy przyczyny bólu. 

  Jakie prawa ma konsument? Praktyczne porady

Rośliny sposobem na ból zębów

W pierwszej kolejności należy wymienić sposoby oparte na roślinach i ziołach lub produktach od nich podchodzących. Działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe wykazuje choćby olejek goździkowy, choć nie można przesadzać z jego ilością, gdyż w nadmiarze może prowadzić do dodatkowych podrażnień. Można z niego korzystać nasączając nim wacik i przykładając go w bolące miejsce. W podobny sposób działa również olejek jodłowy oraz krople walerianowe.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na stany zapalne w jamie ustnej jest przepłukanie jej z wykorzystaniem naparów, przede wszystkim z rumianku. Oddziałuje on antyseptycznie, redukując odczuwanie bólu. Do przygotowania takiego wywaru można też wykorzystać szałwię, a także miętę – w przypadku tej ostatniej jamę ustną najlepiej przepłukać ostudzonym naparem. Pomoże to również jeśli bólowi zęba towarzyszy widoczny obrzęk, który można też zmniejszyć przykładając do twarzy lód. Przy stanach zapalnych pomogą także substancje zawarte w eukaliptusie. 

Czosnek idealny sposób na ból zębów

Czosnek na ból zęba

Choć brzmi to dość nietypowo to czosnek wykorzystuje się w wielu domowych sposobach leczenia i może on pomóc także w obliczu bólu zębów. Wynika to z faktu, że działa on antybakteryjnie i pomaga redukować stany zapalne. Można z niego korzystać w różnej formie – przeżuwać ząbek czosnku, przyłożyć posolony ząbek do bolącego miejsca lub przygotować napar na bazie czosnku i przepłukać nim jamę ustną. 

Lekarstwa uśmierzające ból zębów

Tabletki na ból zęba

Prócz naturalnych środków w każdym domu nie powinno zabraknąć podstawowych leków, które pozwolą przebrnąć przez przykry okres dzielący nas od wizyty u dentysty. Przy niewielkim dyskomforcie wystarczy paracetamol, natomiast przy bardziej intensywnym bólu przyda się ibuprofen. Co ważne jego zażywanie nie wyklucza stosowania omówionych wcześniej naparów, a stosując te dwie rzeczy z pewnością lepiej uśmierzymy ból. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty, takie jak tabletki czy żele na ból zęba. Pomóc może również korzystanie z klasycznego płynu do płukania ust. 

  Zgrzytanie zębami przez sen

Jak zapobiec bólowi zęba? 

Każdy prędzej czy później ma jakieś problemy z zębami, lecz najskuteczniejszym sposobem na to by im zapobiec są działania profilaktyczne, a więc codzienne dbanie o jamę ustną – utrzymywanie jej czystości z wykorzystaniem szczotkowania, nici dentystycznych oraz dodatkowych płynów. Warto poddawać się także regularnym kontrolom (przynajmniej co pół roku), dzięki czemu dentysta zawczasu może dostrzec pierwsze symptomy kłopotów, dzięki czemu unikniemy potem niepotrzebnego bólu. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Mateusz on Porady J8.pl

Jak ktoś się boi dentysty to domowe sposoby na ból zębów są dobrym rozwiązaniem.