Sól fizjologiczna jest 0,9% mieszaniną chlorku sodu z oczyszczoną wodą. Sól fizjologiczna do inhalacji jest stosowana, jako niezależny lek i do wspomagania innych leków. Podczas kaszlu u dziecka i osoby dorosłej pomocne są inhalacje z soli fizjologicznej, ponieważ wnika głęboko w płuca, eliminuje infekcję.

Jest ona sprzedawana w każdej aptece, niedroga, pomaga nawilżać błony śluzowe i zapobiega rozwojowi bakterii i wirusów. Bezpieczna metoda wdychania oparów soli oczyszcza nos, przyczynia się do lepszego oddzielenia plwociny.

Kiedy stosować sól fizjologiczną?

Inhalacja przy użyciu soli fizjologicznej jest pomocna w leczeniu zapalenie oskrzeli, choroby nosogardzieli, gardła, płuc. Ze względu na właściwości roztworu drogi oddechowe są maksymalnie zwilżone, śluz i plwocina są szybciej eliminowane.

Roztwór soli fizjologicznej jest bezpieczny dla dorosłych i dzieci, ma działanie lecznicze. Można go nawet wytwarzać samodzielnie w domu ze zwykłej soli i czystej wody, przestrzegając wskazanego stężenia.

Inhalacje z soli fizjologiczne w przypadku kaszlu

Inhalacje  służą do zmiany suchego kaszlu na mokry. Efektywna metoda inhalacji z soli fizjologicznej rozrzedza plwocinę, powodując jej szybkie usunięcie z płuc.

Ta procedura jest zabroniona dla dzieci do pierwszego roku życia, z powodu wzrostu ilości śluzu w drogach oddechowych. Małe dzieci mają wąskie drogi płucne, wskutek czego oddychanie jest utrudnione. W tym przypadku lepiej sprawdzi się wykorzystanie nebulizatorów do inhalacji solą fizjologiczną. Tak, więc rozpylone cząsteczki lecznicze dostają się do płuc. Jeśli kaszel już stał się mokry, nadal będą wskazane inhalacje, które poprawią wypływ plwociny.

  Aronia - dobry wpływ na nasze zdrowie

Główne wskazania do inhalacji

  • Ostre i chroniczne schorzenia w obrębie płuc i oskrzeli
  • Astma oskrzelowa

  • Stan zapalny gardła
  • Stan zapalny tchawicy oraz krtani
  • Zwężenia dróg oddechowych w wyniku infekcji.

Przeważnie inhalacje z soli fizjologicznej są zalecane w przypadku leczenia schorzeń z przebiegiem męczącego suchego kaszlu. W połączeniu z lekami mukolitycznymi przyczyniają się do szybkiego rozcieńczania lepkiego śluzu i jego skutecznego oddzielania, ułatwienia oddychania i zmniejszenia intensywność procesu zapalnego.

Najczęściej zalecane są naturalne leki antyseptyczne, których zadaniem jest obkurczanie naczyń krwionośnych oraz syropy lub tabletki wykrztuśne.

Oprócz soli fizjologicznej mogą być również stosowane:

  • Napary z rumianku, nagietka, lukrecji i dziurawca

  • Olejki eteryczne z takich roślin leczniczych jak: melisa, eukaliptus, mięta, sosna.

Inhalacje z soli fizjologicznej na katar

W przypadku wystąpienia kataru z obserwowanym wysuszenie błony śluzowej oraz pojawieniem się wydzieliny żółto-zielonej, warto zastosować inhalacje z soli fizjologicznej z dodatkami. Wskutek takiego zabiegu naczynia krwionośne zostaną obkurczone a także nastąpi nawilżenie wewnętrznej części zatok i wyeliminowanie przeziębienia.

Produkty do połączenia z solą fizjologiczną:

  • Sok z kalanchoe

  • Olej z rokitnika

  • Sok z aloesu

  • Roztwór furakiliny

  • Olejki eteryczne: drzewo herbaciane, geranium, eukaliptus

  • Krople Malavit

  • Nalewka z propolisu.

Warto zauważyć, że soki kalanchoe i aloesu mogą wywołać atak kichania i reakcję alergiczną. W takich przypadkach procedura nie powinna być powtarzana.

Co w przypadku przeziębienia?

Inhalacje na katar

Sól fizjologiczna jest przydatna w przeziębieniu u dzieci, począwszy od niemowlęctwa i u dorosłych. Rozrzedza i powoduje usunięcie nagromadzonego śluzu z nosa, oczyszcza i nawilża błonę śluzową.

Produkt jest bezpieczny, nie wywołuje reakcji uczuleniowych, nie stwierdzane są skutki uboczne. Sól fizjologiczną można stosować do samodzielnego leczenia: wkroplić do nosa, wypłukać nią nos. Wlać do specjalnego inhalatora lub nebulizatora, aby wdychać cząsteczki soli, które łatwo i głęboko przenikną do dróg oddechowych. W przypadku zapalenia gardła inhalacja również przynosi ulgę.

Dodatkowe leki do inhalacji z solą fizjologiczną

Poza wymienionymi już sposobami wykorzystania soli fizjologicznej jest stosowana do połączenia z innymi lekami. To pomaga im lepiej penetrować płuca. Na przykład sól fizjologiczna jest mieszana z następującymi lekami:

  • Mukolityki – gęsta plwocina.

  • Wykrztuśny – do usuwania plwociny.

  • Leki alkaliczne – poprawiają funkcje oddychania.

  • Leki rozszerzające oskrzela – tłumią skurcze oskrzeli oraz łagodzą ataki astmy.

  • Antybiotyki – działanie wspomagające przy schorzeniach dolnych dróg oddechowych.
  Jak szybko zasnąć?

Inhalacje za pomocą nebulizatora

Przy schorzeniach dróg oddechowych sól fizjologiczna jest stosowana, jako samodzielny lek lub w połączeniu z innymi. Temperatura roztworu soli fizjologicznej jest podnoszona (45 stopni C), po czym dołączane są olejki eteryczne najczęściej olejek eukaliptusowy w ilości kilku kropel a następnie płyn wlewany jest do nebulizatora.

Rozprasza on ciecz potrzebną do oddychania, aby szybko wyleczyć przeziębienie lub kaszel. Małe cząsteczki aerozolu wpadną w odległe obszary kanałów nosowych i płuc. W przypadku ropnej żółto-zielonej wydzieliny z nosa pojawiającej się po inhalacji, trzeba skorzystać z porady lekarskiej.

Ile czasu można przechowywać sól fizjologiczną po otwarciu opakowania

Przygotowana samodzielnie sól fizjologiczna może być przechowywana w lodówce najdłużej jeden dzień. Natomiast sterylna sól nabyta w aptece może być przetrzymywana trochę dłużej: przez 2-3 dni.

W przeciwnym razie stosowanie leku może zaszkodzić organizmowi: drobnoustroje pojawiają się w płynie, pogarszając stan dróg oddechowych, wydłużając czas leczenia.

Ważne zalecenia

Przeprowadzanie inhalacji z soli fizjologicznej powinno przebiegać według określonych reguł.

  • Inhalację należy wykonywać po jedzeniu (1,5-2 godziny)

  • Poddawanie się inhalacji wymaga skupienia się na tej procedurze bez przeprowadzania w tym czasie rozmów. Nie należy równie wychodzić z domu przez godzinę oraz nie spożywać pokarmów oraz nie pić również przez godzinę.

  • Wdychać opary w sposób naturalny, bez napięcia, nie oddychać zbyt głęboko

  • Podczas wdechu należy przytrzymać opary przez kilka sekund

  • Po inhalacji niezbędne jest staranne umycie nebulizatora a następnie wysuszenie

  • Nie należy przekraczać dawek zaleconych przez lekarza. Najczęściej do inhalacji stosowane jest 2-3 ml soli fizjologicznej.

Alergia na sól fizjologiczną

Alergia na sól fizjologiczną

Stwierdzono, że sól fizjologiczna nie wywołuje uczulenia, ale zdarzają się przypadki odczuwania alergii. W przypadku wystąpienia takich reakcji konieczna jest konsultacja lekarska.

W przypadku mieszania soli z innymi lekami może zdarzyć się uczulenie na te właśnie dodatki. Towarzyszy temu wysypka skórna, zaczerwienienie, pokrzywka oraz obrzęk błony śluzowej nosa i gardła. Możliwe jest wyeliminowanie objawów, przyjmując leki przeciwhistaminowe i konieczne jest zaprzestanie wykonywania inhalacji.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Adusska on Porady J8.pl
fajnie napisane

Ten artykuł ma wszystko co trzeba takie kompedium wiedzy 🙂