Żywica na ubraniu co robić?

Czy to na spacerze po lesie, czy to w czasie pracy, a może jeszcze w wielu innych okolicznościach, zdarza się że ubrudzimy się żywicą drzewną. Drzewa atakują nas tą lepką substancją zupełnie znienacka. Gdy najmniej się tego spodziewamy, coś spłynie z góry na naszą głowę, dotkniemy się oblepionej kory, a co gorsza gdzieś nieuważnie usiądziemy…

Problem pojawia się już gdy to nasza skóra doświadcza kontaktu z żywicą, już nie wspominając o ubraniach, z którymi jest już o wiele trudniej, ponieważ zwykłe pranie nie zawsze pomoże w takiej sytuacji. Z tej racja potrzebujemy prostych i skutecznych sposobów na rozwiązanie zaistniałego problemu.

Co potrzebujesz do usunięcia żywicy z ubrania:

  • wacika,
  • spirytusu zmieszanego pół na pół z wodą,
  • zmywacza do paznokci,
  • chusteczka z tkaniny.

Jak usunąć żywice z tkanin naturalnych

Tkaniny naturalne plamy

Sposób sprania niechcianej plamy z naszego ubrania zależy od tego, jakiego rodzaju jest materiał (naturalny, lub syntetyczny). W przypadku naturalnego będziemy potrzebować jedynie chusteczki (nie powinna być z celulozy ponieważ spowoduje to, że się zetrze lub przyklei do plamy) oraz spirytusu z wodą. Najlepszy jest spiritus 3:1. Żywicę należy potrzeć i na koniec wyprać w standardowej temperaturze według zaleceń na metce.

Tkaniny syntetyczne – usuwanie żywicy

W przypadku drugiej kategorii (na przykład kurtki, spodni lub bluzy) potrzebny będzie jedynie zmywacz do paznokci oraz wacik (można też użyć spirytusu zmieszanego pół na pół z wodą, ale trzeba się liczyć z faktem, że w przypadku jeansów mogą powstać odbarwienia). Wacik należy namoczyć zmywaczem bądź mieszaniną spirytusu oraz wody, po czym potrzeć plamę i wyprać ubranie w pralce, tak jak w przypadku powyżej przedstawionych  tkanin naturalnych.

  Tynki dekoracyjne w domu - rodzaje

Te oto dwa sposoby na pozbycie się żywicy z ubrania nie wymagają nie wiadomo jakich specjalnych rozpuszczalników, a dodatkowo są bardzo skuteczne. Przedmioty niezbędne do wykonania takiego „zabiegu” na ubraniach z pewnością znajdą się w każdym domu. Jednak trików na pozbycie się żywicy z ubrań jest więcej, a ponieważ różnorodność jest bardzo ważna, przedstawiony zostanie jeszcze jeden sposób, równie praktyczny co poprzednie. Jest on przeznaczony dla osób nieufnych wobec spirytusu bądź zmywacza do paznokci i są bardziej wymagające co do skuteczności.

Olejek herbaciany też usuwa żywicę

Olejek herbaciany usuwa żywice

Owy olejek herbaciany owiany wielką sławą posiada wiele praktycznych zastosowań. Między innymi jest wykorzystywany w medycynie, posiada silne właściwości antyseptyczne i jest znacznie silniejszy od wielu antybiotyków. Nic dziwnego, że jest to też najlepsze lekarstwo dla naszych skażonych żywicą ubrań. Poza zastosowaniem jako lekarstwo, odświeżacz powietrza czy kosmetyk, jest również niezawodnym odplamiaczem. Radzi sobie on nie tylko z żywicą lecz także z plamami po napojach i owocach (rozpuszcza soki roślinne). Ważne jest, że nie zostawia po sobie plam na tkaninach.

Zatem… gdzie można kupić taki olejek? Otóż można go znaleźć w większości aptekach, sklepach zielarskich, drogeriach albo zwyczajnie na internecie. Nie jest to jakiś rzadki, drogi środek prawie nie dostępny na polskim rynku. Można go kupić już po 10 – 15 zł za dziesięć mililitrów, a naprawdę warto bo przydaje się w wielu sytuacjach. Zatem, dowiedzmy się jak z jego pomocą wyczyścić nasze ubrania ( jest przyjazny zarówno dla ubrań naturalnych jak i dla syntetycznych).

Potrzebujesz:

  • olejek herbaciany,
  • waciki (mogą być tez pałeczki higieniczne),
  • ręczniki papierowe lub chusta materiałowa,
  • zamrażalnik,
  • spiritus salicylowy albo roztwór octu i wody w przypadku delikatniejszych tkanin.

Jak usunąć plamę za pomocą olejku herbacianego?

Przede wszystkim żywica musi być zaschnięta, jeśli nie jest to trzeba ją zamrozić (bodajże włożyć materiał do zamrażalnika na jakiś czas). Stwardniałą żywicę należy zdrapać z ubrania, oczywiście pamiętając o tym żeby go nie uszkodzić. Do tego zadania może sprawdzić się mały, przytępiony nożyk lub nasze paznokcie, jeśli komuś nie szkoda.

  Domowe sposoby na łupież

Następnie pod obszar naszej „operacji” należy podłożyć kartonik, tak żeby plama nie przebiła na drugą stronę ubrania. Kiedy już to zrobimy, możemy śmiało przechodzić do konkretów, a mianowicie nakładamy na tkaninę olejek za pomocą nasączonego nim wacika lub patyczka higienicznego.

Potem ścieramy wszystko dokładnie ręcznikiem papierowym bądź chustą i całą plamę nacieramy delikatnie spirytusem. Jeśli mamy do czynienia z tkaninami delikatnymi zamiast spirytusu należy użyć roztworu octu i wody.

I na sam koniec należy ubranie wyprać według zaleceń metki. Jeśli plama po żywicy nie zejdzie, cały ten proces należy powtórzyć.

Przedstawione sposoby z pewnością pomogą pozbyć się uciążliwych plam po żywicy drzewnej. Takie przypadki mogą zdarzyć się praktycznie każdemu, gdy tylko przebywa w okolicy drzew, więc warto zaczerpnąć kilka dobrych sposobów jak sobie z takowymi przypadkami radzić. W brew pozorom odpowiedź na pytanie „Jak usunąć żywicę z ubrania?” nie jest w cale taka trudna i wystarczy nam do tego jedynie kilka prostych przedmiotów. Życzymy powodzenia i jak najmniej takich kłopotliwych sytuacji!

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Indor on Porady J8.pl

to ja mam chyba już tak zafajdane że usunąć się nie da... nic nie pomaga

by Marika on Porady J8.pl

Rozpuszczalnikiem nie warto usuwać żywicy odbarwi materiał.