Czyszczenie monet — najlepsze sposoby

Świeżo wybite monety mają piękny połysk, a ich powierzchnia wolna jest od rys, zabrudzeń i przebarwień. Jednak z upływem lat, zarówno monety, które są w obiegu, jak i te z kolekcji numizmatycznych zaczynają tracić swoje walory.

W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak czyścić monety. Wyjaśnimy, dlaczego na monetach pojawia się zielony osad, a także jak go usunąć.

Jak skutecznie wyczyścić stare monety?

Aby czyszczenie starych monet przebiegło bezpiecznie i dało satysfakcjonujący efekt, należy ostrożnie dobierać detergenty i narzędzia. Większość zabrudzeń można usunąć w łatwy sposób, używając wody z ewentualnym dodatkiem delikatnego mydła.

Specjaliści z dziedziny numizmatyki odradzają używanie zmywaczy do paznokci oraz płynu do sreber stołowych, które mogłyby powodować odbarwienia i zniszczyć powierzchnię monet.

Mocniejsze zabrudzenia można usunąć, stosując nierozcieńczony spirytus lub aceton. Odrobina płynu na patyczek kosmetyczny umożliwi dotarcie do szczelin monety. Jeśli to nie pomoże doczyścić jej w załamaniach rysunku lub napisów, można wykorzystać cienki pędzelek o sztywnym włosiu lub wykałaczkę z miękką końcówką.

Monety należy zalać wodą w pojemniku szklanym lub z tworzywa sztucznego. Istotne, by każdą monetę płukać pojedynczo, chroniąc je tym samym przed zarysowaniem.

Jeśli czyszczeniu poddawane są monety z kolekcji, szczególną uwagę należy zwrócić na to, by nie pocierać awersu i rewersu, zwłaszcza gąbką z ostrym wykończeniem. Doskonale sprawdzi się czysta, miękka ściereczka. Ponowne wypłukanie w czystej wodzie, najlepiej destylowanej, pozwoli uniknąć nalotu i śladów.

Różnice w czyszczeniu monet złotych, srebrnych i miedzianych

W odróżnieniu od wrażliwych i łatwo wchodzących w związki chemiczne monet miedzianych, brązowych i mosiężnych, złoto i srebro należą do kruszców, które można w bardziej bezpieczny sposób poddawać zabiegom pielęgnacyjnym z użyciem różnych substancji. Złoto jednak jest materiałem miękkim, dlatego pocieranie szorstką ściereczką mogłoby doprowadzić do powstania rys.

  Jak zapewnić sobie dobry sen?

Z kolei nalot z monet miedzianych najłatwiej usuwa się, stosując tzw. metodę mokrą, czyli roztwór ługu sodowego, lub metodę suchą, polegającą na nagrzaniu monety palnikiem i mechanicznym usunięciu patyny.

Jak usunąć zielony nalot z monety?

Zielony nalot pojawiający się na monetach to patyna, określana również jako śniedź lub grynszpan szlachetny.

Jak usunąć zielony nalot z monety

Tworzy się pod wpływem działania czynników atmosferycznych na monetach wykonanych z czystego złota, srebra, a także złota z domieszką miedzi i srebra. To naturalna warstwa tlenków metali osadzających się na powierzchni monety w wyniku działania środowiska zewnętrznego.

W zapobieganiu pojawiania się patyny na monetach pomoże właściwy sposób ich przechowywania. Profesjonalne kapsuły, palety i klasery kolekcjonerskie skutecznie chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi.

Domowym sposobem na usunięcie zielonego nalotu jest kąpiel w wodzie z solą kuchenną i kawałkiem folii aluminiowej. Dzięki wejściu w reakcję z tymi dwoma składnikami patyna oddziela się od powierzchni monety i przywiera do folii.

Oprócz domowych roztworów można skorzystać ze specjalnych preparatów dostępnych na rynku. Istotna jest jednak weryfikacja składu, który powinien być możliwie delikatny dla powierzchni monet, które w łatwy sposób ulegają zarysowaniom.

Jaki płyn do czyszczenia monet?

Jaki płyn do czyszczenia monet

Jedną z najskuteczniejszych opcji jest zastosowanie uniwersalnego płynu do czyszczenia, pielęgnacji i konserwacji monet. Preparaty tego typu nie pozostawiają smug, śladów i odbarwień na awersie i rewersie monety.

Wiele płynów jest przeznaczonych do czyszczenia bezdotykowego – wystarczy kąpiel w preparacie i zanurzenie tak długo, aż uzyska się zadowalający efekt.

Płyny do czyszczenia monet zakupione w specjalnych sklepach numizmatycznych to gwarancja bezpiecznego składu, wydajności i skuteczności w usuwaniu patyny, korozji, brudu i nawarstwień innego typu. Wiele z nich jest uniwersalnych, co oznacza, że sprawdzają się jako płyn czyszczący monety wykonane z różnych kruszców.

Co zrobić, aby monety się błyszczały?

Utracony blask monet kolekcjonerskich i użytkowych można przywrócić, stosując odpowiednie metody i akcesoria pielęgnacyjne.

  Jak usunąć zapach moczu?

Niewątpliwe łatwym i atrakcyjnym cenowo sposobem jest specjalna tkanina do czyszczenia monet. Starannie utkany materiał filcowy służy do polerowania, a znajdujący się w niej impregnat nie tylko nabłyszcza monety, przywracając ich świetność, ale też usuwa zabrudzenia i nalot.

Na rynku dostępne są również preparaty o działaniu nabłyszczającym.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Marlen on Porady J8.pl

Nie widzę sensu czyszczenia monet, chyba że są to monety kolekcjonerskie.