Glazura, terakota i gres to nie tylko praktyczna wykładzina podłogowa lub ścienna, ale także ważny element wnętrza kuchni lub łazienki. Czystość fug między płytkami często decyduje o ogólnym wrażeniu schludnego pomieszczenia. Jeśli fuga posiada lekkie zabrudzenia, wtedy jasne odcienie natychmiast zaburzają estetykę pomieszczenia. Regularne podawanie czyszczeniu płytek i fug pozwoli zaoszczędzić dużo czasu i energii podczas ogólnego sprzątania domu.

Jak czyścić fugi?

Istnieje kilka świetnych sposobów czyszczenia płytek i fug w kuchni i łazience, więc warto zaopatrzyć się we wszystko, co jest potrzebne do zachowania idealnej czystości. Wybór środków do czyszczenia fug i płytek zależy od potrzeb i priorytetów. Środki dostępne w sklepach budowlanych pozwolą zaoszczędzić czas i wysiłek, podczas gdy naturalne domowe sposoby na czyszczenie fug będą bardziej sprzyjać zdrowiu i budżetowi rodziny. Należy jednak zachować ostrożność podczas mieszania składników, ponieważ niektóre roztwory (na przykład ocet i wybielacz) mogą być toksyczne.

Specjalne środki do czyszczenia fug

W asortymencie większości środków czyszczących znajdują się produkty specjalnie zaprojektowane do czyszczenia fug, czyli połączeń między płytkami. Dokonując wyboru, trzeba dawać pierwszeństwo środkom przeciwgrzybiczym, ponieważ zapobiegną one powstawaniu pleśni. Ryzyko jej wystąpienia jest szczególnie duże w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach, na przykład w łazience. Wielu ludzi woli czyścić fugi za pomocą wybielacza, co doskonale nadaje się do zastosowania w jasnych kolorach. Wybielacze tlenowe i chlorowe są znane ze swojej skuteczności, ale trzeba uważać i nie używać ich do czyszczenia czarnej lub kolorowej fugi, aby uniknąć przebarwień.

Domowe sposoby na czyszczenie fug

Wskazowki dotyczące czyszczenia fug

Jeśli ktoś preferuje naturalne produkty powinien spróbować oczyścić fugi między płytkami za pomocą pasty z octu i sody. Pierwsza zawiera aktywne kwasy, druga ma działanie wybielające, a w połączeniu ze sobą doskonale poradzą sobie z czyszczeniem fug. Powstałą masę nałożyć na zabrudzone fugi i pozostawić na pół godziny, następnie zmyć zimną wodą. Grzyb, który występuje z powodu wysokiej wilgotności, można usunąć za pomocą octu. Łyżka octu zmieszana z łyżeczką zmiękczacza wody, 2/3 szklanki ciepłej wody i łyżką amoniaku jest dobrym środkiem dezynfekującym.

  Naturalne i tanie sposoby na wyczyszczenie całego domu

Specjaliści radzą czyszczenie fug między płytkami w sposób przyjazny dla środowiska tzn. za pomocą pary. Gęste gorące powietrze niszczy wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Używanie sprzętu, który działa na zasadzie odkurzacza parowego, nie zakłóca struktury fugi, nie ma smug i plam na płytkach. Po oczyszczeniu fug gorącym powietrzem należy zmyć zanieczyszczenia ciepłą wodą. Podczas sprzątania końcowego zaleca się, aby fugi i płytki przemyć dezynfekującymi środkami przeciwgrzybiczymi. Drobny papier ścierny pomaga mechanicznie usuwać brud i małe grzyby z fug między płytkami. Oczyszczanie zewnętrznej warstwy fugi to wyeliminowane zanieczyszczenia. Aby oczyścić spoiwa, nie należy używać mydła. Alkaliczna masa myjąca sprzyja rozprzestrzenianiu się zarodników pleśni.

Główne zalecenia do skutecznego czyszczenia fug między płytkami

Skuteczność wykonanej pracy zależy nie tylko od wyboru detergentu, ale także od tego, jak jest używany. Aby poradzić sobie z brudem i plamami, trzeba nałożyć środek na spoinę między płytkami i pozostawić na chwilę, a następnie przetrzeć fugi gąbką lub szczotką, spłukać resztki środka czyszczącego i pozostawić płytki do wyschnięcia. Po takim zabiegu zarówno fugi i płytki będą wyglądać estetycznie.

Instrukcja krok po kroku:

Czyszczenie fug w łazience

Przed rozpoczęciem czyszczenia wytrzeć podłogę suchym mopem, a ściany suchą szmatką, aby pozbyć się kurzu nagromadzonego na powierzchni. Zastosować wybrany produkt do fug między płytkami, upewniając się, że pokrywa wszystkie obszary powierzchni. Może być konieczne powtórzenie tej procedury kilka razy, ponieważ roztwór wysycha i wchłania się. Należy upewnić się, że środek czyszczący dostanie się do wszystkich szczelin i pęknięć. Pozostawić środek do czyszczenia fug na 20-30 minut, aby łatwiej usunąć zanieczyszczenia. Ostrożnie przetrzeć powierzchnię szczotką o średniej twardości, którą można kupić w większości sklepów, lub użyć starej szczoteczki do zębów. Kolejny krok to opłukanie podłogi i ściany czystą wodą i pozostawienie do wyschnięcia. Aby zwalczać uporczywe plamy, należy powtórzyć tę procedurę podczas regularnego czyszczenia.

  Czym czyścić płytę indukcyjną?

Wskazówki dotyczące czyszczenia fug między płytkami

W większości sklepów dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do czyszczenia fug, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przejąć inicjatywę w swoje ręce. Aby przygotować środek do czyszczenia fug i płytek w domu, można użyć pasty lub wybielacza rozcieńczonego ciepłą wodą. Jeśli jednak dotyczy to marmurowych płytek, najbezpieczniej jest używać zwykłego środka do mycia naczyń, ponieważ kwaśne produkty w tym ocet mogą uszkodzić powierzchnię.

Czyszczenie fug między płytkami powinno znaleźć się na liście zadań do regularnego wykonywania w domu. Pozwoli to uniknąć gromadzenia się brudu i tworzenia się trudnych do usunięcia zabrudzeń i pleśni. Wyczyszczone fugi przywrócą blask i świeżość kuchni i łazienki. Przed przystąpieniem do czyszczenia fug należy założyć rękawice a po zakończonej procedurze dobrze wywietrzyć pomieszczenie. Warto wypróbować dany środek na mniejszej powierzchni, sprawdzając uzyskiwany efekt, zawsze płukać powierzchnię zimną wodą, ponieważ wyższa temperatura wody wzmacnia wydzielanie się oparów chemicznych.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Renia on Porady J8.pl

mopem parowym i specjalną końcówką 😀