Sprawdzone sposoby na usunięcie zapachu moczu

Jeśli ostry zapach moczu wypełnia cały pokój, często stosuje się chemikalia. Ale kiedy małe dziecko lub dorosły z alergią mieszka w domu, agresywne metody usuwania zapachu nie są odpowiednie. W takim przypadku warto zastosować alternatywne sprawdzone metody, używając sody, octu, jodu, nadtlenku wodoru, mydła do prania i innych improwizowanych środków. Są nie mniej skuteczne, a ich dodatkową zaletą jest nieszkodliwość dla ludzi i zwierząt.

Jak skutecznie usunąć zapach moczu?

Założenie, że zwykła woda może rozwiązać problem zapachu moczu, jest błędne. Ale jeśli doda się do niej jeden z dodatkowych składników, powstanie skuteczny środek. Substancją czynną do usuwania zapachu mogą być wymienione wyższe substancje. Nie wszystkie narzędzia są uniwersalne. Jod nadaje się tylko do ciemnych mebli lub płytek, ponieważ przemywana powierzchnia ciemnieje od niego

Mangan nie jest stosowany do lekkiej tkaniny. Przed czyszczeniem zanieczyszczonego moczem miejsca za pomocą jakichkolwiek środków konieczne jest pozbycie się nadmiaru moczu. Jeśli jest to drewniana podłoga lub płytka, wystarczy wytrzeć plamę ręcznikiem papierowym i ostrożnie usunąć pozostały płyn. Na kanapie lub dywanie trzeba będzie namoczyć plamę.

Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru rozkłada się na tlen i dwutlenek węgla. Tlen, wiążąc się z cząsteczkami moczu, aktywuje proces utleniania, niszcząc w ten sposób szkodliwe bakterie, a także ostry zapach. Można użyć tego narzędzia w następujący sposób:

Wymieszać 15 ml nadtlenku wodoru, dwie łyżeczki mydła w płynie (najlepiej bez barwników) i kilka łyżek sody. Nakładać na plamę i pozostawić na kilka minut. Zmyć wszystko mydłem i wodą. Jeśli plama znajdowała się na kanapie, wówczas zanieczyszczony obszar należy dodatkowo wytrzeć czystą, wilgotną szmatką, a następnie wysuszyć.

  Jak przygotować garaż na jesień?

Soda oczyszczona

Czym usunąć zapach moczu

Soda nadaje się do miękkich i twardych powierzchni. Za jej pomocą można usunąć nieprzyjemny zapach moczu. Do proszku należy dodać trochę wody, aby utworzyć zawiesinę. Mieszankę należy nałożyć na plamę i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli to możliwe, można pozostawić ją na jeden dzień, w którym to czasie soda absorbuje nieprzyjemny zapach. Następnie spłukać czystą wodą lub odkurzyć, jeśli jest to kanapa lub dywan na podłodze.

Ocet

Ocet skutecznie radzi sobie z zapachem moczu, szczególnie na twardych powierzchniach: meblach, podłogach. Wystarczy dokładnie przetrzeć powierzchnię wodą i octem w stosunku 1: 3. Jeśli zapach jest szczególnie trwały, można wylać na podłogę trochę czystego 9% octu, a także rozprowadzić po zabrudzonym moczem obszarze, pozostawić do wyschnięcia. Spłukiwanie nie jest konieczne, ocet szybko zniknie wraz z nieprzyjemnym aromatem.

Jod potasowy i nadmanganian

Przed użyciem nadmanganianu jodu lub potasu warto sprawdzić, czy dany obszar ciemnieje. W tym celu należy zastosować rozwiązanie jednego ze środków na niewielkim obszarze i czekać. Jeśli kolor się nie zmienił, można czyścić cały obszar. Do 1 litra wody dodać dwadzieścia kropli jodu lub szczyptę nadmanganianu potasu. Nałożyć na brudną powierzchnię i spłukać po dziesięciu minutach wodą.

Mydło do prania

Jak usunąć plamy z moczu

Mydło do prania to pierwsza pomoc w usuwaniu nie tylko samego moczu, ale także jego zapachu. Jeśli mówimy o moczu dziecka, to narzędzie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem problemu. Jest nieszkodliwe zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Niezaprzeczalnym plusem mydła do prania są jego właściwości myjące i bakteriobójcze. Aby pozbyć się zapachu moczu, wystarczy przetrzeć świeżą plamę mydłem, pozostawić na chwilę, a następnie spłukać ciepłą wodą. Jeśli plama znajduje się na kanapie lub dywanie, trzeba będzie kilkakrotnie przetrzeć ją wilgotną szmatką, aż wszystkie pozostałości mydła zostaną usunięte.

  Jak wyczyścić dywan domowym sposobem?

Amoniak i wódka

Wszystkie powyższe środki są dobre, ale jeśli plamy są wciąż świeże i nie miały czasu, aby przedostać się we włosie dywanu lub kanapy. Ale zdarzają się sytuacje, gdy nie jest to ich pierwszy dzień, mocz już dość długo znajduje się na meblach lub podłodze i trwały zapach moczu rozchodzi się w całym mieszkaniu, można zastosować amoniak lub wódkę, pomogą one pozbyć się zapachu moczu z pomieszczenia.

Tymi środkami można spryskać całe mieszkanie, wszystkie ściany, meble, podłogi. Po 30 minutach przewietrzyć pomieszczenie i wytrzeć wilgotną szmatką. Jeśli konieczne jest bezpośrednie usunięcie samego środka rozprzestrzeniania się zapachu, na przykład plamy na kanapie, można go wytrzeć szmatką nasączoną wódką lub płynnym amoniakiem, a po trzydziestu minutach spłukać czystą wodą.

Sok z cytryny

Niektórzy do usunięcia zapachu moczu z kanapy stosują sok z cytryny. Wystarczy sokiem polać lub spryskać zabrudzoną powierzchnię i pozostać na pół godziny. Po czym spłukać wodą i wysuszyć suszarką lub pozostawić do samodzielnego wyschnięcia. Warto wiedzieć, że sok z cytryny pozostawia piękny cytrusowy zapach w całym pomieszczeniu. Dodatkową zaletą takiej metody jest odstraszanie kota od miejsca, w którym oddawał mocz (poza kuwetą). Wystarczy nasączyć sokiem tkaninę i położyć w miejscu, w którym nie powinien załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by jerzy on Porady J8.pl

Soda i cytryna pomaga, lecz dość rzadko.

by Xelia on Porady J8.pl

Ja stosowałam metodę z sodą oczyszczoną i poprawiłam sokiem z cytryny efekt był zadowalający.