Plamy z długopisu

Wiele osób używając długopisu do pracy lub w domu musi często borykać się z plamami, jakie mogą one spowodować.

Czasami niechcący można zrobić sobie kreseczkę na twarzy, ręku, na biurku lub ubraniu. Te miejsca mają nie tylko nieestetyczny wygląd, ale również łatwo się nie zmywają, ale jeśli znane są specjalne sposoby na pozbycie się plam po długopisie, można sobie z nimi poradzić.

Jak usunąć plamy z długopisu z wełnianej tkaniny?

W domu oczyszczona benzyna, zwykle używana jest do tankowania zapalniczek, ale jest również wykorzystywana w celu wyeliminowania plam z długopisu z tkaniny wełnianej.

Można również mieszać benzynę z mydłem w płynie, co zwiększy szanse na usunięcie plamy. Następnie ubrania należy wyprać, ponieważ pozostaje specyficzny zapach benzyny. Czasami pomaga zwykły alkohol, który również usuwa plamę przed praniem. W podobny sposób usuwa się plamy z długopisu z tkaniny jedwabnej.

Jak usunąć plamę z długopisu z kolorowej tkaniny?

Kolorową bawełnianą tkaninę w domu można oczyścić z plam z długopisu zanurzając ją w kwaśnym mleku. Po nasyceniu plamy tym płynem tkaninę należy wypłukać w wodzie, w której jest rozpuszczone mydło i roztwór boraksu. Należy wziąć 10 g produktu na pół szklanki wody. Warto zwrócić uwagę na specjalne fabryczne odplamiacze, ponieważ z kolorowymi tkaninami należy obchodzić się szczególnie ostrożnie, w przeciwnym razie farba może zejść wraz z plamą

Jak oczyścić skórzane ubrania z plam z długopisu?

Skórzane ubrania można czyścić z długopisu szmatką lub gąbką zamoczoną w mleku. Ślady długopisu ze skóry rąk mogą być usuwane alkoholem, spirytusem metylowanym i pumeksem.

Inne odplamiacze usuwające plamy z długopisu?

Istnieją różne sposoby szybkiego usuwania plam z długopisu z różnych powierzchni:

Ocet stołowy na plamy
 • Mieszanina pół łyżeczki amoniaku i takiej samej ilości nadtlenku wodoru, rozcieńczone w szklance ciepłej wody. Należy przecierać tkaninę namoczoną ściereczką.
 • Talk, którym należy posypać świeżo zabrudzone miejsca, pochłania większość plamy, po czym trzeba użyć innego odplamiacza, aby plama całkowicie zniknęła
 • Ocet stołowy podgrzać do temperatury około 50 ° C, po czym można usunąć nawet stare plamy z długopisu
 • Starą plamę można również namoczyć na pół godziny w soku z cytryny, po czym rzecz należy przetrzeć zwykłym detergentem. Można również przekroić cytrynę na dwie części, następnie posypać plamę solą, po czym wycisnąć sok na tkaninę. Odczekać 5 minut i uprać daną rzecz. Jednak niezalecane jest używanie tej metody czyszczenia białych tkanin. Ta metoda jest wykorzystana także do pozbywania się plam z produktów skórzanych. Nie dotyczy to tylko ubrań, ale również skórzanej tapicerki.

Inne sposoby na usunięcie plam z długopisu

Soda na plamy z długopisu
 • Musztarda. Plamy z długopisu można usunąć z odzieży wykorzystując do tego celu musztardę. Prosty zabieg polegający na naniesieniu na poplamione miejsce musztardy i pozostawienie tej substancji na dobę, a następnie upranie w ciepłej wodzie.
 • Gliceryna i alkohol etylowy. Zabieg usuwania plamy polega połączeniu tych dwóch substancji w równych proporcjach, zanurzyć bawełniany wacik w mieszance i wetrzeć go w plamę. Wymieniać waciki do czasu, gdy zostanie usunięte zabrudzenie a następnie wykonać pranie w ciepłej wodzie.
 • Amoniak. Należy zacząć od przygotowania roztworu amoniaku w ilości 1 łyżeczka na litr wody. Namoczonym w roztworze waciki i delikatnie usunąć plamę. Warto wiedzieć, że podgrzana substancja skuteczniej usuwa plamy z długopisu. Kolejny krok to ułożenie rzeczy na desce do prasowania, przykrycie ich mokrą gazę i przejechanie żelazkiem. Jest to idealna metoda do oczyszczenia bawełny.
 • Soda. Jest to znany produkt, który jest w prosty, bezpieczny i skuteczny sposób wykorzystywany do usuwania plam po długopisie. Stosowanie sody do czyszczenia nie spowoduje uszkodzenia nawet delikatnych tkanin, które wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy wsypać sodę oczyszczoną do wody uzyskując zawiesinę, którą trzeba nakładać na plamy. Pozostawić na 10 minut, po czym wypłukać i uprać tkaninę.
 • Ocet i alkohol etylowy. Wymieszać równe ilości tych dwóch substancji, przetrzeć plamę mieszanką i wyprać ubrania w dużej ilości wody.
 • Alkohol etylowy i roztwór nadtlenku. Zanieczyszczony obszar przemyć alkoholem, a następnie 3% roztworem nadtlenku. Jeśli ze śladów po długopisie nic nie pozostało, wypłukać tkaninę w czystej wodzie.
 • Kwas szczawiowy. Jeśli doszło do poplamienia białej bawełny długopisem, ta metoda jest najlepsza. Rozgrzać roztwór kwasu szczawiowego i użyć bawełnianego wacika do przecierania zanieczyszczonego obszaru, a następnie wypłukać przedmiot w czystej wodzie.
 • Alkohol i aceton. Roztwór powstaje po zmieszaniu substancji, jest uznany za skuteczny sposób na usuwanie plam z długopisu.  Aby uzyskać dobry efekt należy użyć składniki w równych ilościach. Dla wzmocnienia efektu należy podgrzać mieszaninę a następnie wcierać ją w plamę po długopisie.
 • Terpentyna i alkohol. Jeśli zabrudzenie długopisem występuje już ponad cztery godziny, można wypróbować tę metodę. W równych ilościach wymieszać alkohol z terpentyną i przetrzeć plamę. Jeśli tkanina nie reaguje, powtórzyć procedurę. Następnie namoczyć i wyprać ubrania.
 • Nawilżyć zabrudzony obszar kremem do golenia lub lakierem do włosów. Na koniec zabrudzony produkt należy uprać w pralce automatycznej.

Ale najlepiej jest pozbyć się nawyku noszenia długopisu w kieszeni koszuli. Pomoże to zaoszczędzić nie tylko czas na czyszczenie ubrań, ale także pieniądze na zakup nowej, ponieważ żadna z metod nie daje pełnej gwarancji usunięcia plam z nieuszkodzonej powierzchni.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by madzia on Porady J8.pl

Kto ma małe dzieci ten będzie miał plamy z długopisu , mazaków.