Len niedoceniony materiał

Len to bardzo wytrzymały i ceniony materiał. Jego główną zaletą jest to, że jest naturalny. W dobie królującego dookoła poliestru i wiskozy jest to prawdziwy skarb. Len cechuje się nie tylko wysoką jakością ale także tolerancją dla naszej skóry. Jest to materiał: ekologiczny, biodegradowalny, przeciwgrzybiczy, oddychający i nierozciągliwy. Jego zalety doceniają osoby, które cenią produkty ekologiczne. Dobry będzie także dla alergików.

Materiał ten znajduje zastosowanie głównie w branży odzieżowej ale także w akcesoriach do domu (obrusy, pościel, zasłony i torby wielokrotnego użytku). Warto poznać zasady jego pielęgnacji, aby Twoje rzeczy lniane służyły Ci w niezmienionym stanie przez długie lata.

Prawidłowe pranie

Przed przystąpieniem do prania tkanin lnianych warto zapoznać się z metką, która zazwyczaj przyszyta jest do Twojego wyrobu. Producent określa najczęściej sposób i sugerowaną temperaturę prania materiału. Ignorowanie takiej instrukcji może sprawić, że Twoja rzecz ulegnie zniszczeniu. Istnieje jednak kilka uniwersalnych wskazówek, o których warto wiedzieć.

Pranie lnu

Po pierwsze, wybierz delikatny tryb prania i jak największe użycie wody. Tkaniny lniane lubią swobodnie przemieszczać się w pralce. Postaraj się nie umieszczać w bębnie dużej ilości rzeczy na raz. Może spowodować to zniekształcenie i rozciągnięcie materiału. Jeżeli posiadasz kilka rzeczy w bardzo mocno odbiegających kolorach (np. beżowy i czarny) to zdecydowanie upierz je oddzielnie aby zapobiec przebarwieniu jasnych rzeczy. Rzeczy lniane nie lubią ekstremalnych temperatur. Niewłaściwe będzie zatem ustawienie tej bardzo zimnej jak i bardzo ciepłej. Optymalna będzie 40 stopni.

Lniane wyroby można także prać ręcznie. Miej wtedy na uwadze bardzo delikatne ich traktowanie. Nie wykonuj gwałtownych, szarpiących ruchów, które mogłyby uszkodzić materiał. Niedozwolone jest wykręcanie i szorowanie. Ręczne pranie sprawdzi się w przypadku tkaniny o luźnym splocie, jeżeli obawiasz się że mogłaby ulec uszkodzeniu podczas prania automatycznego.

  Kolory do salonu - jak je wybierać?

Zabiegi chemiczne

Len jako naturalny materiał nie lubi raczej zbyt dużych ingerencji z naszej strony. Wszelkiego rodzaju odplamiacze mogłyby zniszczyć jego strukturę. Należy także unikać wybielania lnu. Jeśli zajdzie konieczność usunięcia większej plamy to zdecydowanie lepiej sprawdzi się użycie wody z szarym mydłem. Silne substancje chemiczne, takie jak chlor mogłyby spowodować wykruszenie się włókien lnianych.

Suszenie lnu

Jeżeli na co dzień korzystasz z suszarki bębnowej to nie ma przeciwwskazań aby potraktować w ten sposób Twoje lniane tkaniny. Tutaj również najodpowiedniejszy będzie delikatny program i niska temperatura suszenia. Lepiej jest wyciągnąć tkaninę póki jest jeszcze delikatnie wilgotna i dosuszyć ją w temperaturze pokojowej w pozycji na płasko. Niezalecane jest suszenie na sznurku lub przypinanie klamrami, gdyż sprzyja to powstawaniu odgnieceń, które później trudno jest zniwelować. 

Prasowanie lnu

Prasowanie lnu

Z prasowaniem lnu nie należy zbytnio zwlekać. Najlepszym momentem na sięgnięcie po żelazko jest ten, kiedy materiał jest jeszcze minimalnie wilgotny. Jeśli dojdzie już do tego, że zdąży on całkowicie wyschnąć to trzeba będzie użyć spryskiwacza z wodą w celu delikatnego zwilżenia materiału. Nie należy obawiać się wysokiej temperatury prasowania – len jest materiałem bardzo wytrzymałym, żelazko ustawione na wysoką moc pozwoli z łatwością przywrócić mu pierwotną formę sprzed prania. 

Staranne przechowywanie

Nie bez znaczenia jest przechowywanie ubrań i wyrobów lnianych w Twoim domu. Nie powinny one być niedbale ściśnięte z innymi rzeczami. Len lubi swobodnie wisieć, najlepiej w przewiewnym miejscu. Niedopuszczalne jest szczelne zamykanie go w sztucznych, plastikowych torebkach. Miejsce przechowywania powinno być suche i mieć neutralną temperaturę.

Odpowiednio traktowany len potrafi służyć przez bardzo długie lata w niezmienionej formie. Jest to materiał funkcjonalny i gustowny, a co najważniejsze naturalny. Jego lekkość i wygoda użytkowania przekonały już niejedną osobę.