Jak postępować ekologicznie?

W dobie dużych zmian oraz intensywnego rozwoju cywilizacyjnego jeszcze większego znaczenia nabierają pojęcia „ekologia” i „ochrona środowiska”. Środowisko oddziałuje na człowieka, też człowiek wpływa na miejsce, w jakim jest, z ową rozbieżnością, iż własne działanie jest niejednokrotnie szkodliwe.

Dużą część tychże nieodpowiednich przedsięwzięć możemy jednakże wykluczyć, przyjmując postawę przyjazną otoczeniu. Każdy spośród nas chce żyć w domu, jaki jest dobry, oraz w jakim czuje się doskonale. Zmieniając swoje zachowania możemy wytworzyć w sobie zwyczaje takiego działania, jakie przyczyni się do ograniczenia zabrudzenia otoczenia w swym najbliższym środowisku.

Oszczędzaj wodę

Pierwszym krokiem jest oszczędność wody. Zamiast kąpieli w wannie możemy wziąć krótki prysznic, natomiast podczas mycia zębów lub golenia zakręćmy kran. Należałoby także wymienić cieknące uszczelki w kranie lub łazience. Taka zmiana przeciwdziała utracie 15 litrów wody dziennie. Kolejnym sposobem na obniżenie wykorzystania wody jest zakup narzędzi, jakie będę oszczędzały za nas.

Krany oraz słuchawki prysznicowe z wodooszczędnymi końcówkami (perlatory) lub baterie bezdotykowe to jedne spośród potencjalnych rozwiązań. Musimy uzmysłowić sobie to, iż w gruncie rzeczy jesteśmy w stanie zmniejszyć znacząco produkcje śmieci, jeśli będziemy specjalnie je wybierać i we właściwy sposób wykorzystywać. Papier, jako źródło odnawialne może być wykorzystywany do odzysku. Papier, jaki występuje z odzysku niezwykle często nie umywa się, klasą względem owego, jaki można uzyskać z drzew.

Segreguj śmieci

Segregacja śmieci

Segregowanie śmieci to jedno spośród najprostszych działań, jakie można podjąć, aby przyczynić się do ochrony otoczenia. Najprościej zaoszczędzić w domu bądź mieszkaniu miejsce na cztery zbiorniki: szkło, plastik, papier oraz śmieci zmieszane. Sortując śmieci, należy pamiętać o paru istotnych sprawach. Papier wrzucany do segregowanego zbiornika nie może być zatłuszczony – taki dochodzi do śmieci połączonych. Jeden tłusty ręcznik papierowy może zniszczyć całą kadź z papierem do odzysku!

Wykorzystaj energię ze słońca

Jak pochodzi z badania wykonanego poprzez TNS OBOP, już 45% Polaków we własnych gospodarstwach domowych najchętniej wykorzystywałoby energię wychodzącą ze źródeł odnawialnych. Dzięki innowacyjnym wyjściom, energię w naszym domu możemy już nie jedynie oszczędzać, lecz również tworzyć. Jednym spośród największych w Polsce systemów energooszczędnych są kolektory słoneczne.

Oceny pokazują, iż również osoby nie korzystające dotychczas z zielonych wyjść deklarują, iż gdyby miały zainwestować w owego typu systemy, w pierwszej kolejności wykorzystałyby właśnie kolektory słoneczne.

Zmień środek transportu

Jest mnóstwo alternatyw dla podróży samochodem. Gdy mieszkasz w ogromnym mieście, korzystaj z transportu publicznego, to niejednokrotnie, nie jedynie tańsza, lecz również bardziej ekologiczna oraz szybsza od auta propozycja przemieszczania się. Możesz też przesiąść się na rower bądź powszechne niedawno hulajnogi elektryczne. Masz do pracy 1 kilometr bądź dwa? Pokonaj tenże dystans pieszo, nie jedynie oszczędzisz otoczeniu emisji CO2, lecz zyska Twoja kondycja.

Wybieraj się na zakupy ze swoją torbą

Ekologiczna torba

Ilość produkowanego syntetyku jest duża. Tenże produkt rozkłada się chociażby do 1000 lat! To znaczy, iż skrawek syntetyku, jaki kiedykolwiek został zrobiony, w dalszym ciągu znajduje się na Ziemi, zatruwając naszą ziemię oraz stanowiąc śmiertelne ryzyko dla ekosystemów. Sklepy spożywcze tworzą ogromne ilości plastikowych torebek, w jakie konsumenci pakują kupione produkty. W dodatku mnóstwo osób stosuje je jedynie raz, po czym wyrzuca. Więc wybierając się na zakupy zawsze miej ze sobą swoje własne torebki, najlepiej materiałowe.

Ogranicz zjedzenie mięsa oraz ryb

Nikt nie każe ci diametralnie modyfikować diety, natomiast jednakże niewielkie zmiany mogą dać duży rezultat. Siła jest w ilości – im więcej osób zmniejszy zjedzenie mięsa oraz ryb, tymże lepiej dla otoczenia. Na początek oferujemy zmianę trzech mięsnych pokarmów tygodniowo na wegetariańskie. To samo dotyczy owoców morza! Należałoby także sprawdzać, z jakiego źródła pochodzi.

Ochrona natury – szanuj dzikie zwierzęta leśne!

Chodząc po lesie, nie sposób nie spotkać rozmaitych typów dzikich zwierząt. W końcu las to ich powierzchnia życiowa, natomiast naszym obowiązkiem jest traktowanie jej z należnym szacunkiem. Więc pamiętaj o tymże, żeby podczas podróży po lesie nie hałasować oraz zachowywać się spokojnie. Łamiąc owe reguły, narażasz zwierzęta na lęk, jaki może wywoływać zmiany w ich zachowaniu oraz systemie aktywności dziennej.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by laki on Porady J8.pl

Muszę się pochwalić ja segreguje śmieci, jeżdżę do pracy rowerem i oszczędzam wodę jest mi z tym bardzo dobrze.