Utrzymanie porządku w domu

Każda pani domu wie, jak pracochłonne i żmudne potrafi być utrzymanie porządku w domu. Dodatkowo regularnie używane środki czystości potrafią porządnie podrażnić skórę i nie tylko. Nie od dziś wiadomo, że chemia gospodarcza ma skrajnie negatywny wpływ na środowisko i wody gruntowe, do tego jest zwyczajnie bardzo często droga.

Na szczęście nasze babcie z pokolenia na pokolenie przekazały sobie sporo przydatnych wskazówek dotyczących naturalnych i przede wszystkim tanich metod sprzątania. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, większość potrzebnych produktów z pewnością każda z nas znajdzie w swojej kuchni.

Odkażająca soda oczyszczona

Soda oczyszczona znana jest jako składnik niezbędny do przyrządzenia niektórych wypieków, okazuje się jednak, że może być również skuteczna w utrzymaniu w czystości naczyń. Przypalony garnek wystarczy napełnić wodą i w zależności od wielkości naczynia dosypać kilka łyżeczek sody.

Następnie gotowy roztwór należy zagotować, pozostawić na kilka godzin i zeskrobać przypalone ślady. Można również przyrządzić pastę z sody, mieszając ją z niewielką ilością wody i również pozostawić ją na przypalonej powierzchni na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Soda oczyszczona idealnie nadaje się także do niwelowania brzydkich zapachów w lodówce, wystarczy wysypać jej dwie łyżeczki na mały talerzyk i pozostawić na jakiś czas wewnątrz urządzenia.

Drewniana deska, która przeszła zapachem cebuli, bądź czosnku, również może otrzymać dzięki niej nowe życie, polecamy wysypać na nią niewielką ilość sody i po chwili spłukać czystą wodą.

Odświeżająca cytryna

Gotowe płyny do mycia okien na bazie alkoholu bardzo często działają drażniąco na skórę, do tego intensywnie, nieprzyjemnie pachną. Domowej roboty płyn do mycia okien również może okazać się niezwykle skuteczny i przede wszystkim bezpieczny dla otoczenia.

Czyszczenie domu

Aby go wykonać, potrzebny będzie tylko ocet, sok z cytryny i gorąca woda. Dwie łyżki soku z cytryny należy wymieszać w szklance gorącej wody, następnie do mieszanki należy dodać 2 łyżki octu i gotowe. Cytryna działa również odkażająco, wyciśnięty sok w połączeniu z solą może okazać się pomocny w walce z pleśnią i grzybem pojawiającym się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak łazienka.

  Jak usunąć plamy z trawy?

Warto również zastąpić chemiczne wybielacze sokiem z cytryny, który nie tylko zadba o czystość ubrań, ale odświeży również ich kolor. Tutaj nie można jednak przesadzać z ilością i do jednego prania dodać sok z maksymalnie 1/2 tego owocu.

Skrobia ziemniaczana

W przypadku wylania oleju bądź innego tłustego płynu na wykładzinę nie trzeba od razu myśleć o wymianie na nową. Jeśli w porę zareagujemy, istnieje spora szansa, że całkowicie pozbędziemy się tłustej plamy. Aby to zrobić, wystarczy wysypać na tłustą plamę sporą ilość skrobi ziemniaczanej, w takiej ilości, aby całkowicie ją pokryła. Po kilkunastu minutach skrobię, która zdąży w tym czasie wciągnąć zbędny tłuszcz, należy zebrać.

Praktyczny ocet

Ocet to produkt, który bez wątpienia znajdziemy prawie w każdej kuchni. Jeśli zależy nam na domowej roboty środkach czystości, jego obecność będzie konieczna praktycznie w każdym roztworze. W połączeniu z sodą skutecznie oczyści i odświeży sedes. Idealnie nada się do czyszczenia luster, nie pozostawiając przy tym smug.

Ocet nie należy jednak do przyjemnie pachnących płynów, dlatego warto pamiętać o odpowiednim rozrobieniu go z wodą, dla zniwelowania jego zapachu można łączyć go również z różnymi, naturalnymi olejkami eterycznymi. Ocet jest również bezpiecznym środkiem do czyszczenia paneli, nawet tych z drewna.

Szare mydło

Sprzatanie domu

Do prania tapicerki, dywanów i wykładzin nie potrzeba drogich i nieskutecznych specyfików. Domowej roboty mieszanina wody i szarego mydła potrafi zdziałać cuda. Zwykłe mydło bardzo dobrze nadaje się również do prania ubrań, jego właściwości docenią przede wszystkim alergicy, ponieważ szare mydło nie uczula i jest o wiele bezpieczniejsze dla środowiska niż proszki i żele do prania reklamowane przez znanych producentów chemii gospodarczej.

Z mydła można zrobić także domowy płyn do mycia naczyń. Do jego wykonania potrzebne jest tylko ok. 120 g mydła w kostce, gorąca woda i kilka kropel olejku eterycznego. Mydło należy najpierw zetrzeć na drobne wiórki, można je najpierw porządnie schłodzić, by było to łatwiejsze. Wodę należy zagotować, wyłączyć ją i dodać mydło, następnie dodać do niej olejek i dokładnie wymieszać. Po ostygnięciu płyn jest gotowy do użycia.

  Leasing na czym polega?

Inne skuteczne produkty

Po starciu kurzu z mebli, warto jest je dodatkowo zabezpieczyć i nabłyszczyć. W tym celu wystarczy przyrządzić mieszaninę oliwy z oliwek z sokiem z cytryny i nałożyć ją na blaty. Całość polerujemy i wycieramy do sucha, uważając, by nie pozostawić smug.

Mosiężne i miedziane przybory kuchenne również można wyczyścić w bardzo prosty sposób. Idealnym środkiem do tego może być zwyczajny ketchup, który znajdziemy niemal w każdej lodówce. Nałożony na kilka minut na uporczywe zabrudzenia, następnie zmyty gorącą wodą potrafi zdziałać cuda.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Mirabela on Porady J8.pl

i to lubię, szybkie czyszczenie bez wydawania niepotrzebnie kasy

by Justyna on Porady J8.pl

Soda oczyszczona to jest fenomen. Mój mąż używa sody oczyszczonej do usuwania plam na tapicerce samochodowej.