Skąd pochodzi pył? Dlaczego jest szary? Co z tym zrobić?

Kiedy to zauważyłeś kurz, który zgromadził się w rogu pokoju. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, skąd pochodzi?

Czym jest kurz w pierwszej kolejności?

Najprościej mówiąc, każda cząstka tego pyłu jest małym fragmentem tego, co jest wokół ciebie. Większość to ubrania lub włókna tkanin zwane „kurzem bawełnianym” ale to nie wszystko.

Według badań przeprowadzanych przez naukowców, procent pyłu w przypadku „kurzu bawełnianego” wynosi 56%, drugim jest najczęściej ziemia i piasek, 27%, następnie jedzenie wynosi 4%, włosy 3%, kawałki papieru 2% i inne 8%.

Mówi się, że w 1 g takiego pyłu znajduje się 3000 roztoczy, około 30 000 zarodników pleśni i około 8 milionów bakterii.

Dlaczego kurz ma kolor „szary”?

Dlaczego kolor kurzu jest szary, mimo że zbierane są różne kolorowe włókna?

Powodem, dla którego wygląda na szary w naszych oczach, jest zjawisko „intensywnej mieszanki kolorów”. Jest to ta sama zasada, która sprawia, że farby ciemnieją, gdy mieszanych jest zbyt wiele różnych kolorów, a kolor wody po umyciu pędzla wydaje się być mętny.

Ponieważ barwa niebieska, czerwona i żółta są mieszane, wygląda ciemno. Kurz, który wydaje się szary gołym okiem, można wyraźnie zobaczyć kolorowym, patrząc przez mikroskop.

  10 sposobów na wykorzystanie cytryny w domu

Kurz unosi się w powietrzu przez 9 godzin!

Tak, to prawda. Wzbity w powietrze kurz, szybuje przez pół dnia. Jeśli w domu miejsce ma ruch, dzieje się to nieustannie, Dlatego bardzo ważna jest pora, którą wybierzemy na sprzątanie domu i usuwanie kurzu. Najlepszy czas na sprzątanie jest rano, zaraz po obudzeniu oraz po wróceniu z pracy, kiedy w domu, podczas naszej nieobecności, nikogo nie było.

Kurz pozostawi plamę, jeśli zostanie pozostawiony samemu sobie

Jak usunąć kurz w mieszkaniu

Jeśli zostawisz go w spokoju, zamieni się on w kłopotliwy brud.
Początkowo kurz, który można łatwo usunąć przez wycieranie, stopniowo staje się cięższy z powodu wilgoci i oleju, aż zmieni się w lepki brud, którego nie można usunąć bez użycia detergentu, i wsiąknie w powierzchnię materiału. Stanie się. Myślę, że łatwo będzie to zrozumieć, jeśli można  wyobrazić sobie kurz na powierzchni okapu, który nie był czyszczony przez jakiś czas.

Przypadek, w którym jest pozostawiony, aż stanie się plamą, jest ekstremalny. Ponadto, podczas usuwania tej plamy, powierzchnia poddawana czyszczeniu może zostać uszkodzona przez wodę i detergent użyty do tego celu. Zatem, usunięcie go na etapie lekkiego pyłu ostatecznie doprowadzi do większej wygody i komfortu albowiem liczy się tutaj zasada:

Łatwiej jest robić lekkie czyszczenie każdego dnia niż bardzo dużo sprzątania co jakiś czas

Tylko 52% kurzu można usunąć przez samo czyszczenie podłogi

Ważne jest częste lekkie sprzątanie całego pokoju. Czy jest miejsce, w którym kurz gromadzi się w domu? Żadne konkretne. Pył, który unosi się w strumieniu powietrza, gromadzi się we wszystkich miejscach pomieszczeniu, narażonych na kontakt z nim. Osiada się nawet na ścianach, ekranach telewizorów, a czasem suficie.

Często pomijane jest sprzątanie mebli. W rzeczywistości  wyniki weryfikacji pokazują, że tylko 52% pyłu w całym pomieszczeniu można usunąć po prostu przez czyszczenie podłogi

  Wysoko wyspecjalizowane firmy budowlane

Aby nie zbierać pyłu:

Tworzenie pokoju, w którym kurz nie gromadzi się łatwo

Aby utrudnić gromadzenie się pyłu, ważne jest, ile pola powierzchni w pomieszczeniu można zmniejszyć.

Sporzątanie mieszkania

Jeśli umieścisz meble o różnych rozmiarach, staną się nierówne i zwiększą ilość kurzu, co ułatwi jego gromadzenie. Jeśli zaaranżujesz je meblami o takim samym rozmiarze, jak to możliwe, lub ustawisz je tak, aby nie powodowały nierówności, miejsce do czyszczenia zmniejszy się.

Wybierając także meble o nieskomplikowanej budowie, zmniejszasz powierzchnię, na której może się osadzić kurz.

Zapobieganie pyleniu dla urządzeń, które są zakurzone z powodu elektryczności statycznej

Urządzenia elektryczne podlegają elektryczności statycznej, a kurz w powietrzu jest adsorbowany, więc pył gromadzi się na nich.

Aby temu zapobiec, użyj środka zmiękczającego, który powoduje tłumienie elektryczności statycznej.

Nałóż niewielką ilość środka zmiękczającego rozcieńczonego wodą (około 5 ml na 1 litr wody) na ściereczkę i wytrzyj nią urządzenia, aby stłumić elektryczność statyczną i zapobiec gromadzeniu się kurzu.

Ponieważ urządzenia elektryczne są silnie wrażliwe na wodę i mogą nas przez to porazić prądem, należy bardzo uważać na ilość wody.

Utrzymuj ubrania i tkaniny w jak największym porządku

Większość kurzu stanowią włókna. Im więcej ubrań i tkanin masz w swoim pokoju, tym łatwiej jest zbierać kurz.

Jeśli ubrania, których nie nosisz, zostaną umieszczone w szafach i półkach tak często, jak to możliwe, w pokoju będzie trudno zbierać kurz.

Jak tam kurz wokół ciebie? Tak długo, jak żyjesz, twoje relacje z kurzem są nierozłączne. Potrzebujesz sobie z tym poradzić tak skutecznie, jak tylko to możliwe.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Zezulka on Porady J8.pl

Nie miałam pojęcia, że w kurzu jest tyle roztoczy i bakterii! Nie pozostaje mi nic innego jak sprzątać częściej. I chyba czas zainwestować w lepszy odkurzacz.

by irmina on Porady J8.pl

Syn jest alergikiem wiec u nas kurz to wróg numer jeden. Minimum 3 razy w tygodniu odkurzam workowym zilanem, żeby możliwie w najwiekszym stopniu oczyscic przestrzeń. Mam wrazenie ze chyba własnie najbardziej groźny jest kurz w dywanach i na podłogach, bo niestety na tych powierzchniach osadza się najszybciej

by Otylia on Porady J8.pl

Ja meble przecieram szmatką antystatyczną fajnie zbiera kurz w mieszkaniu.