Mrówki są niezwykle irytującymi stworzeniami, jednakże ich sposób działania w stadzie i styl życia od lat zachwyca ludzi. W przypadku, gdy znajdą się one w naszym mieszkaniu, nie darzymy ich wówczas sympatią. Pojawienie się mrówek w domu może okazać się wielkim problemem, zwłaszcza ze względu na ich sporą liczbę. Istnieje jednak parę sprawdzonych sposobów, na pozbycie się tych uciążliwych gości.
Mrówki to stworzenia bardzo intrygujące, ich sposób życia i zachowania w stadzie jest niezwykle ciekawy. Jednak gdy pojawią się w mieszkaniu, nie darzymy ich już taką sympatią.


Mrówki w mieszkaniu

Przeważnie w mieszkaniach pojawiają się:

1. Mrówki faraonki.

Przybyły z ciepłych krajów, z tego względu chętnie chronią się w naszych mieszkaniach czy domach. Odznaczają się małym rozmiarem, przez co bez problemu mogą przedostać się do mieszkania nawet przez bardzo małe szczeliny. Swoje gniazda budują w niewielkich szczelinach drewnianych elementów, zwłaszcza w podłogach. W bardzo szybkim tempie rozmnażają się. Jeśli zostaną zauważone w budynku wielorodzinnym, wówczas należy połączyć siły w celu pozbycia się ich.

2. Mrówki gmachówki.

Nie wykazują wobec człowieka zachowań agresywnych, chyba że zdarzy nam się naruszyć ich gniazdo. Przeważnie spotykane są w drewnianych domkach czy pniach drzewa.

Innymi gatunkami mrówek, jakie możemy spotkać w domu, są rudnice, amazonki, darniowe, hurtnice. Wszystkie gatunki mrówek budują swoje gniazda poza domem, ich zjawienie się w budynku spowodowane jest poszukiwaniem przez te zwierzęta pożywienia.


Przyczyny pojawiania się mrówek w domu

Najczęstszą przyczyną zjawienia się mrówek w domu jest poszukiwanie przez nie żywności oraz łatwym dostępem do pokarmu. Żeby przeciwdziałać przedostaniu się mrówek do domu, trzeba zagipsować wszelkie dziury, przez które mogłyby się dostać do środka. Wszystkie miejsca oraz szczeliny, które mogłyby się stać przejściem dla mrówek, należy spryskać specjalnymi środkami. Należy także pamiętać o utrzymaniu czystości w domu i regularnym pozbywaniu się resztek jedzenia. Pokarm natomiast warto przechowywać w szczelnych pojemnikach.


Domowe sposoby na pozbycie się mrówek

Woda z czosnkiem

Mrówki w domu

Świeży czosnek wraz z wodą bardzo denerwuje te owady. To naturalny sposób na usunięcie z domu inwazji mrówek i zapobiegnięcie powrotowi owadów. W jaki sposób przygotować preparat? Parę rozgniecionych wcześniej ząbków czosnku należy wrzucić do słoika z wodą. Pozostawić je w wodzie na minimum 24 godziny. Po dniu gotujemy wodę z dodatkiem czosnku na wolnym ogniu przez kwadrans. Następnie przelewamy wodę do spryskiwacza i pryskamy w obszary, gdzie przebywają skupiska mrówek.

Ryż

Rozsypujemy ziarna ryżu w rejonach, gdzie gromadzą się mrówki. Owady przeniosą ziarenka do mrowiska, po jakimś czasie ryż zacznie fermentować, wyrośnie na nim grzyb zabijający mrówki.

Skórka pomarańczy

Składnik znajdujący się w skórce pomarańczy jest zabójczy dla mrówek. Wystarczy pociąć skórkę na niewielkie części albo zetrzeć ją na tarce. Rozsypujemy skórkę w pobliżu mrówek. Owady przeniosą ją do gniazda, po czym substancja zabije wszystkie owady znajdujące się w gnieździe.

Drożdże

Mrówki uwielbiają produkty drożdżowe, jednak drożdże źle wpływają na te owady. W przypadku, gdy umieścimy drożdże w gnieździe, z pewnością mrówki zdechną. Do tego celu należy zmieszać 100 g suchych drożdży oraz 100 g cukru w jednym litrze wody. Następnie rozlewamy wodę do małych pojemników i dajemy je w miejsca, gdzie przebywają mrówki.

Pieprz

Także naturalnym składnikiem na pozbycie się mrówek z domu jest pieprz. Przeważnie znajduje się on w każdej kuchni. Wodę i pieprz w proporcji 1:1 w butelce ze sprayem. Następnie pryskamy miejsca, gdzie widoczne są skupiska mrówek.

Soda oczyszczona

Biały proszek w postaci sody oczyszczonej eliminuje mrówki z domu i ogrodu. Rozsypujemy sodę oczyszczoną w miejscach występowania mrówek.

Piołun

Jest bardzo gorzki i nieprzyjemnie pachnie dla tych owadów. Gotujemy dwa litry wody wraz z garścią piołunu. Ziele gotujemy minimum 5 minut, po czym przelewamy napar do butelki i pryskamy obszary, w jakich mrówek jest najwięcej.

Sok z cytryny

Kwaśny smak cytryny odstrasza mrówki. Taką mieszankę jednak należy stosować co dzień, gdyż ma krótki czas działania. Wyciskamy sok z 1 cytryny, po czym rozcieńczamy go w jednej szklance wody. Rozpylamy środek poprzez spryskiwacz, bezpośrednio w miejsca, gdzie znajdują się mrówki.


Specjalistyczne preparaty na pozbycie się mrówek

Na rynku zakupić można także specjalne środki eliminujące te owady, takie jak między innymi:

Mrówkofon

Jest to środek w formie granulowanej trutki pokarmowej. Składniki znajdujące się w tym produkcie, sprawiają, iż mrówki chętnie jedzą. Dzięki czemu środek odznacza się sporą efektywnością w usuwaniu owadów. Mrówki robotnice przenoszą środek do gniazda, przez co eliminowane są całe kolonie mrówek razem z kolonią. Preparat należy rozsypać na tekturze w obszarach występowania mrówek. Cena preparatu sięga około 5- 7 złotych.

Mrówkiller

Jest to pianka w aerozolu, zalecany zwłaszcza w przypadku znalezienia gniazda mrówek. Cena preparatu wynosi ok. 10 złotych za 300 ml.

Mrówko Bait Formicid

Środek w formie granulatu, trzeba go rozsypać niedaleko od gniazda i na ścieżkach owadów, po których się przemieszczają. To trutka pokarmowa, więc działa bardzo efektywnie i w krótkim czasie. Cena produktu wynosi około 35-40 złotych za 500 gramów.

Faratox B

Środek świetnie likwidujący niechcianych gości w domu. Dostępny w formie granulatu, preparat trzeba rozsypać na tekturze koło gniazda albo na ścieżkach, po których mrówki uczęszczają. To trutka pokarmowa, niszcząca całe kolonie poprzez zawartość w trutce metoprenu, który obniża liczebność jaj i hamuje rozwój młodych mrówek. Wykorzystując ten preparat można usunąć całą kolonię w około miesiąc. Opakowania produktu kosztuje około 10 złotych za 4 gramy.

Expel

Proszek na mrówki w postaci trutki pokarmowej. Cena produktu wynosi ok. 7-8 złotych za 100 gramów

Effect

Środek o uniwersalnym działaniu owadobójczym rozpyla się na miejsca, w których mrówki przebywają, jak i na same owady.Ultradźwiękowy odstraszacz na mrówki w domu

Takie urządzenia to uniwersalne rozwiązania na problemy z insektami. Działają poprzez wytwarzanie ultradźwięków niesłyszalnych dla ludzi, zwierząt i ptaków. Aby dobrze działały, odstraszacze powinny być włączone przez całą dobę. Efekt zauważyć można już po kilku dniach od uruchomienia. Całkowity efekt producent gwarantuje po 4-6 tygodniach od uruchomienia urządzenia.


W jaki sposób działa odstraszacz ultradźwiękowy?

Odstraszacz na mrówki

Odstraszacz emituje fale ultradźwiękowe o szerokim zakresie. Odstraszacz poprzez emitowanie fal dźwiękowych odstrasza z danego obszaru: myszy, szczury, nornice, pchły, mrówki, karaluchy. Odstraszacz można bez problemy stosować w mieszkaniu, domu, restauracji, biurze, piwnicy, schowku. Odstraszacz nie powoduje żadnych skutków ubocznych dla człowieka, gdyż człowiek nie słyszy emitowanych fal. Urządzenie nie ma wpływu na rośliny. Emitowane fale atakują system nerwowy oraz słuchowy zwierząt, przez co czują one dyskomfort i ból. Szkodniki wówczas opuszczają swoje schronienie i poszukują innego miejsca.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 4 reviews
by Ons on Porady J8.pl

bez komercyjnych rozwiązań ciężko mrówki wyrzucić z domu, wiem co mówię, bo próbowałem wszystkiego

by Pejna on Porady J8.pl

expel załatwił sprawę u mnie a walczyłam z mrówkami długo i intensywnie

by Krzysiek on Porady J8.pl

najlepiej kupić coś w sklepie na mrówki i problem z głowy 🙂

by Agros on Porady J8.pl

mrówki potrafią dokuczyć oj potrafią..