Pielęgnacja drewna

Drewno to materiał, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Naturalne meble, ozdoby czy akcesoria dodają niezwykłego uroku i charakteru każdemu wnętrzu.

Meble z prawdziwych desek zawsze są na czasie i często stanowią główny element aranżacji.  Jednak, by zachowały swoje piękno i unikatowość należy o nie regularnie dbać i regenerować. Jak konserwować drewno? Metody jego pielęgnacji i renowacji. 

Aranżacja wnętrza z użyciem drewna.

Naturalne meble i elementy wystroju to popularna technika aranżacji wnętrz. Drewniane przestrzenie są zawsze na czasie, dodają unikalnego charakteru oraz wnoszą do pomieszczenia ciepło i swobodę. Planując wystrój mieszkania czy powierzchni użytkowej należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które podniosą wartość projektu. Drewna jako materiału, można użyć w wielu wariantach, a najczęściej jest ona wykorzystywane jako:

  • meble,
  • podłogi,
  • panele ścienne,
  • belki sufitowe,
  • obicia okienne,
  • dodatki, elementy wystroju, gadżety, itp. 

Pielęgnacja drewna we wnętrzu.

Pielęgnacja i stosowanie odpowiednich preparatów pozwala zachować drewno w dobrym stanie na długie lata. Zachowanie szczególnej ostrożności, jak również stosowanie się do kilku zasad umożliwi korzystanie z mebli w sposób swobodny i komfortowy. Główne zasady użytkowania tego naturalnego materiału polegają na:

  • unikaniu zalania i nadmiernej wilgotności,

  • stosowanie odpowiednich preparatów czyszczących przeznaczonych do powierzchni drewnianych, 

  • czyszczeniu powierzchni miękkimi i przystosowanymi do tego akcesoriami i przyrządami,

  • unikanie szkodliwych detergentów,

Pielęgnacja, a rodzaj drewna. 

Pielęgnowanie, dbanie o drewno, jak również jego regeneracja i konserwacja zależne są od rodzaju drewna, jak również czyszczonej powierzchni. Aby materiał ten pozostał nienaruszony, a jego wygląd zachwycał przez długie lata należy dostosować preparaty i metody działania do typu nawierzchni. Popularnymi sposobami dbania o elementy drewniane z podziałem na rodzaj materiału są:

  • pielęgnacja powierzchni z drewna olejowanego – konserwacja i pielęgnacja jednym preparatem, którem element był olejowany, czyszczenie miękką ściereczką, zabrudzenia zmywać na bieżąco,
  • dbanie o elementy z drewna woskowanego – codzienne czyszczenie wzdłuż słojów – miękką, lekko wilgotną ściereczką, można stosować mleczko do drewna woskowanego, podczas użytkowania nie stawiać na meblach mokrych ani gorących rzeczy, 
  • czyszczenie drewna lakierowanego – łatwe w utrzymaniu, usuwanie brudu i kurzu różnymi preparatami – mokra lub wilgotną ścierką, zalecane używanie preparatów zapobiegających osiadaniu kurzu,
  • pielęgnacja drewna fornirowanego – czyszczenie suchą ścierką, zaleca się unikania wszelkich detergentów i środków chemicznych. 
  Jak pozbyć się szerszeni?

Konserwacja drewna w domu.

Drewo, to materiał elastyczny, miękki w dotyku, stworzony do wykonywania z niego różnych, ciekawych elementów. Jego konserwacja wpływa na wygląd, stan i trwałość. Różnorodność gatunków drzew pozwala stworzyć oryginalne aranżacje dobrane do charakteru pomieszczenia i użytkownika. 

Jak konserwować drewno, by cieszyło oko przez długie lata?

Pielęgnacja drewna we wnętrzu

Odpowiednia konserwacja powierzchni drewnianych pozwala zachować stały połysk, miękkość i przyjemną w dotyku strukturę. Głównym działaniem, które pozwoli utrzymać powierzchnie  w bardzo dobrym stanie jest regularne czyszczenie jej i lakierowanie. Odkurzanie i przetarcie najczęściej eksploatowanych elementów – podłogi, schody – należy przecierać co najmniej raz w tygodniu, lekko zwilżoną ściereczką.

Podczas konserwacji nie wolno zapomnieć o pastowaniu podłogi. Co miesięczne wypastowanie powierzchni sprawi, iż pozostanie ona świeża, błyszcząca i  nienaruszona. 

Aby dodać powierzchni oryginalnego, unikalnego, żywego i czystego wyglądu należy dbać o lakierowanie jej. Zaleca się powtarzanie tej czynności raz na kilka lat – w zależności od rodzaju drewna.

Odpowiednia pielęgnacja powierzchni polega również na natychmiastowym czyszczeniu zabrudzonych elementów, jak również reagowania na wydarzenia jakimi są zalanie, zarysowania, uderzenia czy pęknięcia.

Drewno, a woda i inne czynniki zewnętrzne.

Pastowanie podłogi

Drewniane elementy wystroju, podłogi, meble i inne dodatki wymagają od użytkownika odpowiedniego traktowania. Główną zasadą pielęgnacji tego materiału jest ograniczenie styczności z wodą. Drewno nie lubi wilgoci !. Czyszczenie powierzchni należy ograniczyć do zwilżenia ściereczki, a wszelkiego rodzaju zalania usuwać jak najszybciej. 

Bez względu na rodzaj drewna i wykończenia powierzchni, kontakt z wodą i nadmierna wilgocią może zepsuć strukturę i spowodować wypaczanie desek, gnicie lub utratę koloru. 

Na powierzchnie drewniane negatywnie wpływa również gwałtowna zmiana temperatury, jak również zbyt gorące powietrze. Elementy ustawione bezpośrednio przy kominku czy innych miejscach narażonych na opary, narażone są na pękanie i utratę świeżości. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Witek on Porady J8.pl

Impregnując drewno warto wybrać sprawdzone produkty. Najtańsze produkty to najczęściej lipa.