Nowoczesne domy drewniane

Drewno to trwały i efektowny materiał, z którego budujemy domy od lat. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym nowoczesne drewniane domy w niczym nie przypominają starych, nieszczelnych domków.

Zarówno domki letniskowe, jak i duże domy całoroczne wykonane są z drewna. Nowoczesne domy drewniane łączą w sobie energooszczędność, trwałość i funkcjonalność. Koszt budowy energooszczędnych domów drewnianych nie jest zbyt wysoki, dlatego na pewno warto zapoznać się z ich charakterystyką.

Poniżej przedstawiamy główne typy technologii budowy domów drewnianych, pokazujemy ich zalety i porównujemy je z tradycyjnym budownictwem murowanym.

Jakie są zalety domów z drewna?

Największą zaletą domów drewnianych jest to, że można szybko je zbudować. W zależności od wybranej techniki dom można zbudować w ciągu kilku miesięcy, a czasem nawet kilku tygodni. Dobrze wysuszone i zaimpregnowane drewno może stanowić bardzo trwały i funkcjonalny materiał budowlany.

Budulec ten posiada zdolność do samodzielnej regulacji wilgotności, dzięki czemu wnętrze zyskuje korzystny mikroklimat. To właśnie z tego powodu domy drewniane cieszą się opinią zdrowych i przyjaznych dla użytkownika przez cały rok. Ich dużym atutem są również atrakcyjne ceny. Najtańsze są drewniane domki letniskowe, które nie są trwale przytwierdzone do podłoża.

Domy wakacyjne są stosunkowo małe i buduje się je w halach produkcyjnych. Przybywają na plac budowy w prefabrykowanych, impregnowanych elementach. Warto zaznaczyć, że w ciągu kilku dni na posesji można postawić je już w pełni wyposażone.

W jaki sposób buduje się domy z drewna?

Najpopularniejszą technologią jest technologia ramowa, którą można wykorzystać zarówno do budowy domów letniskowych jak i całorocznych. Elementy konstrukcyjne wykonywane są najczęściej na halach produkcyjnych.

  Dom z prefabrykatów czy murowany?

Konstrukcja nośna budynku składa się z drewnianych belek. Ściany wypełnione są drewnem lub elementami drewnopodobnymi. Warto podkreślić, że szkielety domów drewnianych wykonywane są według prefabrykowanych projektów konstrukcyjnych.

Pierwsze domy o konstrukcji drewnianej powstały w Polsce w technologii kanadyjskiej. Stały się coraz bardziej popularne ze względu na atrakcyjne ceny i szybkość montażu. Niestety popełniono wiele błędów w ich konstrukcji, co skutkowało spadkiem trwałości i izolacyjności termicznej.

Obecnie coraz popularniejsza staje się technologia skandynawska, która charakteryzuje się znacznie lepszymi parametrami. W związku z czym nowoczesne domy z drewna mogą być bardzo trwałe i energooszczędne.

Jaki rodzaj drewna wybrać?

Warto pamiętać, że wszystkie domy drewniane muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. To klucz do ich trwałości i izolacji termicznej. Wilgotność drewna, z którego zostaną zbudowane nie powinna przekraczać 19%. Komponenty, które są zbyt mokre są niestabilne wymiarowo i mogą się odkształcać. Możliwe jest również pojawienie się w nich szkodników, co może mieć bardzo niekorzystny wpływ na trwałość konstrukcji.  

Domy z bali

Domy z bali powinny być wykonane z sezonowanego i głęboko impregnowanego drewna. Cieńsze kłody można suszyć przez kilka miesięcy, ale grubsze wymagają przynajmniej roku przygotowania (im dłużej, tym lepiej).

Jedynym wyjątkiem jest drewno suszone w piecu, które jest poddane działaniu wyższych temperatur. W takim przypadku czas schnięcia to maksymalnie kilka miesięcy.

Najlepsze drewno do budowy domu to: 

  • Świerk – łatwy w obróbce, trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych. Wysychanie zajmuje mu dużo czasu, ponieważ wykazuje tendencję do wypaczania się. Świerk należy gruntownie zaimpregnować, aby uchronić go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i inwazją szkodników.
  • Modrzew – to jeden z najlepszych gatunków drewna jakie jest dostępne w naszym kraju. Posiada właściwości aseptyczne, dzięki czemu jest odporny na inwazję szkodników. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością na obciążenia i niekorzystne warunki atmosferyczne (głównie podwyższony poziom wilgotności). Jedyną wadą tego rodzaju drewna jest dość wysoka cena. Domy wykonane z bali modrzewiowych należą do najdroższych.
  • Sosna – jest bardzo popularnym materiałem budulcowym. Zawdzięcza to swojej niskiej cenie. Często używa się jej do produkcji tanich domów drewnianych lub domków letniskowych. Sosna dominuje w konstrukcji ramy i jest często wykorzystywana do produkcji trwałych elementów prefabrykowanych. Ten rodzaj drewna wymaga regularnej impregnacji, która zapewni skuteczną ochronę przed wilgocią i szkodnikami.
  Koszt budowy domu

Domy drewniane, a murowane – co wybrać?

Decydując się na budowę domu drewnianego lub murowanego, należy dokładnie przeanalizować wszystkie wady, zalety oraz własne oczekiwania. Budowa domu murowanego może trwać latami. To dobre rozwiązanie dla inwestorów, którym nie zależy na szybkim czasie zrealizowania projektu.

Domy drewniane

Domy drewniane budowane są maksymalnie przez okres kilku miesięcy. Jednak ich wadą jest krótsza żywotność. Warto to dokładnie przeanalizować i zwrócić uwagę na to, że drewniane domy zwykle nie nadają się do użytkowania przez wiele pokoleń. Podczas porównywania oby dwóch metod, należy zauważyć, że większość domów drewnianych charakteryzuje się lekką konstrukcją.

Ma to związek z oszczędnościami podczas wykonania fundamentów, a także większymi możliwościami lokalizacji budynku. Tanie domy drewniane można budować nawet na terenach o małej nośności, gdzie budowa masywnego budynku z cegły byłaby niewykonalna. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Ignac on Porady J8.pl

Budowa domu drewnianego jest tańsza od murowanego