Spełnienie marzeń

Budowa domu to zdecydowanie jeden z tych metaforycznych, milowych kroków w życiu człowieka. Potrzeba ucieczki na wieś, większy metraż dla powiększającej się rodziny, albo po prostu silna potrzeba konkretnej zmiany często prowadzi do prostego wniosku: „budujemy!”.

Obawy związane z kosztami budowy domu i samo zaplecze logistyczne potrafią jednak piękne plany zamienić w koszmar. W poniższym artykule podpowiemy ile kosztują marzenia i jak je urzeczywistnić zachowując przy tym względny spokój.

Pierwsze kroki

Od czego zacząć? Szczęśliwi ci, którzy posiadają już miejsce, w którym stanie ich dom, albo przynajmniej mają tego miejsca konkretne wyobrażenie. W przeciwnym wypadku pierwszym wydatkiem jaki nas czeka przy planowaniu nowej przyszłości, jest koszt działki budowlanej.

Cenę działki budowlanej determinują przede wszystkim dwa czynniki: jej wielkość oraz lokalizacja. Im większa powierzchnia działki budowlanej, tym wyższa jej cena. Całkiem logiczne jest również to, że 1000 m na przedmieściach Warszawy, będzie kosztowało więcej niż 1000 m w centrum Białegostoku.

Już na tym etapie można więc zaplanować wysokość pierwszej transzy kosztów. Jeśli zdecydujemy się na działkę poza centrum dużego miasta i gotowi będziemy zmierzyć się z codziennymi, dłuższymi dojazdami, zaoszczędzone środki przydadzą nam się w kolejnym etapie związanym ze zmianą miejsca zamieszkania. Zaoszczędzić możemy dużo, tak jak i dużo możemy wydać. Średnia cena za metr kwadratowy działki budowlanej to w przybliżeniu 80 zł. Są jednak i takie regiony, gdzie za 800 metrów kwadratowych działki, sprzedający żądają 300 000 zł i więcej. Wszystko zatem zależy od naszych potrzeb i ewentualnej gotowości po pójścia na ustępstwa.

Stawki za metr kwadratowy stanu deweloperskiego

Tegoroczne liczby szacunkowe mówią o kwotach w granicach 4000 zł za metr kwadratowy stanu deweloperskiego, który później na rynku pierwotnym kosztuje 4500 zł. W tym schemacie oprócz wykonawcy i kupującego pojawia się jeszcze postać dewelopera, dla którego budowa kolejnych domów jest codziennością i sposobem na utrzymanie. Niemniej jednak, jeśli decydujemy się na budowę domu, a sami nie mamy o tym zielonego pojęcia, koszt wykonawcy pozostaje niezmienny i  zależeć będzie wyłącznie od stawek związanych z geolokalizacją. Ponownie: stawka za robociznę w Warszawie będzie różniła się znacząco od stawki np. na Podlasiu.

  Modne rośliny do ogrodu

Projekt domu

Wróćmy jednak na moment do początkowych rozważań i założeń. Kolejną istotną zmienną w wypadkowej kosztorysu jest również wielkość domu, który planujemy wybudować. Logicznym jest, że za stumetrowy domek bez podpiwniczenia zapłacimy mniej niż posiadłość 300 m kwadratowych z pełnym podpiwniczeniem i trzema tarasami.

Projekt domu

Kolejnym ważnym, acz początkowym etapem naszego kosztorysu, jest więc zaplanowanie metrażu naszej przestrzeni. Oczywiście większość osób decydując się na przeprowadzkę do domu wyobraża sobie te nieskończone przestrzenie kolejnych pomieszczeń. Dobrze jednak zasięgnąć opinii specjalistów od projektowania tychże przestrzeni i od razu zdać sobie sprawę z faktu, że te wspaniałe setki metrów trzeba będzie zimą ogrzać. Koszt takiego ogrzewania, nawet przy zastosowaniu nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, na pewno przekroczy kwoty naszych doświadczeń z dwupokojowego mieszkania w bloku.

Na czym nie oszczędzać

Skoro o nowoczesnych i ekologicznych rozwiązaniach mowa, najwyższy czas zmierzyć się z kwestią wyboru materiałów. W obecnych czasach rynek budowlany przepełniony jest rozmaitymi propozycjami materiałów wykończeniowych. Przesadą nie będzie stwierdzenie, że każdy znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie, które pozwoli trzymać się założonego budżetu.

Oszczędności budowa domu

W tym miejscu należy jednak pamiętać o zasadzie, że produkty, które na samym początku wydają się być za drogie i znacząco przekraczają nasze możliwości finansowe, z czasem przynieść mogą znaczne oszczędności. Należałoby się więc zastanowić czy część środków z naszego kosztorysu nie przesunąć np. na materiały ocieplające nasz wymarzony dom, żeby później móc cieszyć się z oszczędności. Dobrze ocieplony dom to nie tylko zdrowie i komfort, ale również mniejsze koszty utrzymania.

Podobnie sprawa ma się np. z panelami fotowoltaicznymi, których instalacja jest kosztowna, ale pozwoli na oszczędności w niedalekiej przyszłości.

Nawet zwykłe elementy wykończeniowe różnią się nie tylko ceną, ale i jakością. Budując dom należy cały czas pamiętać, że budujemy go dla siebie, a nam zależy przecież najbardziej na tym, żeby jego użytkowanie sprawiało nam radość przez długie lata.

  Budowa domu z drewna

Gdzie poszukać oszczędności?

Najogólniejszym, ale i najtrafniejszym stwierdzeniem będzie: w sile własnych rąk i własnej pracy. Począwszy od poświęcenia czasu na wybór artykułów w atrakcyjnych cenach, po samo wykończenie naszego domu. Największe oszczędności przyniesie nam zachowanie równowagi na każdym etapie planowania tej inwestycji.

Podsumowanie

Koszt budowy domu w blisko 60 % zależy od użytych materiałów. Pozostałe koszty stanowi robocizna i wszelkiego rodzaju opłaty podłączeniowe. Od nas samych zależy więc w dużej mierze czy nasz 150 m dom będzie kosztował 700 000 zł, czy uda nam się zbudować go i wykończyć za 100-150 000 mniej.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Is on Porady J8.pl

ale bum raczej się już kończy, ceny zaczynają spadać

by Okin on Porady J8.pl

kończę właśnie budowę i jakbym dziś zaczynał to +30% do ceny. A przy milionie złotych jaki wydałem na dom z działką to robi się ładna sumka

by Janusz on Porady J8.pl

Materiały budowlane z roku na rok są coraz droższe