Spis treści artykułu
Na czym postawić basen
To, na czym postawimy nasz basen ogrodowy zależy zarówno od naszych preferencji, jak i możliwości finansowych. Wyznacz powierzchnię basenu kierując się tym, aby w pobliżu było ich jak najmniej. Niestety trudno marzyć o miejscu, w którym delikatne powierzchnie są całkowicie bezpieczne.
Odpowiednie przygotowanie podłoża powinno również zmniejszyć ryzyko uszkodzenia basenu ogrodowego (niezależnie od tego, czy jest to basen dmuchany, czy stelażowy). Przygotowanie do zainstalowania basenu w ogrodzie lub na posesji powinno rozpocząć się od przemyślanego wyboru miejsca. Trzeba wiedzieć, czy basen o określonych wymiarach bez problemu zmieści się na powierzchni.
Najwięcej frajdy daje oczywiście basen, który może pomieścić jednocześnie więcej niż jedną osobę, ale należy mieć świadomość, że ustawienie w przydomowym ogródku dużej „kolubryny” może przynieść więcej kłopotów niż przyjemności.
Jeśli zatarasujemy dojście do miejsc, dość często przez nas użytkowanych, czy też będziemy się potykali o części basenu lub za każdym razem będziemy musieli przepychać się obok basenu ustawionego na styk – to takim sposobem sprezentujemy sobie stałą irytację zamiast relaksu.
Zatem warto wszystko dokładnie i szczegółowo wyliczyć oraz sprawdzić na jaki typ basenu możemy sobie pozwolić, czy też jakie rozmiary będą odpowiednie do naszych potrzeb, aby mieć z tego same korzyści przy minimum kłopotów.
Jak przygotować miejsce pod basen?
Znalezienie wolnego miejsca na basen i swobodne poruszanie się obok niego to za mało. Musi to być również lokalizacja spełniająca kilka innych wymagań. Przed rozłożeniem basenu warto przyjrzeć się bliżej temu, jak wygląda nasz ogród o różnych porach dnia. W środku powinno być wystarczająco dużo nasłonecznionego miejsca, aby basen mógł stać poza cieniem przynajmniej przez większą część dnia.
Kluczem jest to, że woda zawsze może się naturalnie ogrzać. Siedzenie w cieniu przez dłuższy czas (nawet jeśli od czasu do czasu potrzebujesz cienia, na przykład podczas upałów) pozbawia Cię większości przyjemności. Warto więc obserwować sytuację z większym wyprzedzeniem, aby później nie żałować ani nie przenosić napełnionego już basenu w inne miejsce – całość może ważyć kilka ton, więc raczej nie jest to możliwe. Oznacza to wydatki i niepotrzebne kłopoty.
Jeśli wymagana jest okazjonalna ochrona przed słońcem, dobrym pomysłem może być zapewnienie sztucznego dachu, który można przesuwać, składać i rozkładać w zależności od potrzeb – na przykład, można nad basenem zamontować parasol. Spadające liście, kwiaty, owoce, połamane gałęzie i pyłki nieustannie zanieczyszczają wodę, a czasem nawet uszkadzają zbiornik (zwłaszcza przy silnym wietrze), powodując dodatkową pracę i koszty.
Nawet specjalne przykrycia basenowe mają sens z różnych powodów i oszczędzają właścicielom basenów ogrodowych wielu kłopotów, ale nie zawsze chronią na przykład w przypadku złamanej gałęzi.
Baseny powinny również znajdować się w rozsądnej odległości od urządzeń elektrycznych, takich jak słupy i skrzynki rozdzielcze (chociaż niektóre urządzenia basenowe, takie jak filtry, wymagają dostępu do prądu, aby mogły działać). W żadnym wypadku jednak nie należy umieszczać basenu pod liniami energetycznymi.
Jak wyrównać teren pod basen stelażowy?
Najważniejsze jest to, aby basen nie miał spadków i miał idealnie płaskie dno. Nierównomierne podłoże może spowodować przechylenie lub odkształcenie, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia.
Jeśli w ogrodzie nie ma takiego miejsca, to należy je stworzyć i dodatkowo wyrównać. Jest to szczególnie ważne w przypadku zbiorników wyrównawczych. Do wyrównania ziemi pod okrągłym basenem wygodnie jest użyć deski lub listwy (łaty) o długości równej średnicy basenu. Umieść go w wybranym miejscu i umieść na nim poziomicę.
Następnie obróć plaster wokół środka jak wskazówki zegara i powtórz czynność. W ten sposób można sprawdzić wyrównanie całego obszaru pod miednicą i w razie potrzeby skorygować je miejscowo. Podłoże musi również wytrzymać ciężar znacznej ilości wody i stwardnieć na tyle, aby nie odkształcała się nierównomiernie.
Przygotowując podłoże, cokolwiek to jest, należy dokładnie oczyścić ten obszar z wszelkich przedmiotów, które mogłyby uszkodzić dno basenu, takich jak gałęzie, kamienie i inne zanieczyszczenia (takie jak gwoździe i odłamki szkła).
Na czym postawić basen w ogrodzie?
Najlepszym podłożem pod basen ogrodowy jest trawnik, kostka betonowa lub piasek, czy też drewniana platforma. Każde z tych rozwiązań ma zalety, ale i wady. Np. trawnik jest miękkim i wygodnym podłożem i nie wymaga dużych nakładów finansowych, ale trudno zrobić go idealnie równym, a po rozebraniu basenu trzeba liczyć się z tym, że pozostawi brzydką plamę.
Piasek jest trochę łatwiejszy do spłaszczenia, ale trzeba go dobrze ubić, ale pozostaje na swoim miejscu sezon po sezonie. W przypadku basenów stelażowych należy również pomyśleć o solidnej, stabilnej podstawie. Z drugiej strony kostki betonowe lub wylewka sprzyjają poziomowaniu i stabilności, a także mogą być trwale przygotowane, oszczędzając corocznych kłopotów, ale są twarde, przez co niewygodnie siedzi się w basenie.
Zalecamy jednak, aby nie stawiać basenu na asfalcie, który może stopić się w wysokich temperaturach i przykleić do dna, kamieniach, które są szorstkie w dotyku i mają ostre krawędzie, które zagrażają powłoce basenu. Często praktykowanym rozwiązaniem jest dokładanie i umieszczanie pod basenem niestandardowych mat basenowych, agrowłóknin lub geowłóknin.
Oferowane w różnych wzorach i kształtach, takie puzzle mogą służyć jako dodatkowe platformy wokół basenu i do budowy ścieżek ogrodowych. W ten sposób nie będziesz mieć piasku ani brudu w swoim basenie.
Kiedy powinno się rozkładać basen?
Korzystnie z basenu może być od wczesnej wiosny aż do jesieni. Po zakończeniu sezonu i nadejściu zimy basen należy odpowiednio wyczyścić, złożyć i przechowywać w bezpiecznym miejscu, aby uniknąć uszkodzeń. Nieużywany basen należy przykryć plandeką lub pokrowcem. Zapobiega to utracie nagromadzonego ciepła. Oszczędza to czas poświęcony na podgrzewanie wody.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Basen w ogrodzie jest to moje marzenie do spełnienia w następnym roku