Wakacyjna podróż samochodem

Podróżowanie własnym samochodem jest nie tylko komfortowe, ale też na dłuższych trasach może być wspaniałą przygodą. Niezależność, jaką daje własny środek transportu dla wielu jest warunkiem udanej podróży. Żeby jednak podróż własnym samochodem była udana, należy się do niej możliwie jak najlepiej przygotować.

Dokładny przegląd techniczny

Najważniejszym etapem przygotowania pojazdu do podróży jest dokładny przegląd techniczny, najlepiej w autoryzowanym serwisie. Należy sprawdzić wszystkie układy, nie tylko po to, by mieć pewność, że auto nie zepsuje się rujnując nam wakacje. Niezwykle ważne są również względy bezpieczeństwa.

Niesprawny układ hamulcowy może stać się przyczyną tragedii. Należy także sprawdzić, czy sprawnie działają systemy otwierania i zamykania okien, wycieraczki, szyberdach, a także poduszki i pasy bezpieczeństwa. Pamiętajmy o dokumentach. Prócz przeglądu technicznego ważną kwestią jest sprawdzenie wszystkich koniecznych ubezpieczeń.

Z przyczepą kempingową 

Wiele osób lubi podróżować z przyczepą kempingową. Własne miejsce noclegowe daje dużą niezależność. W takim wypadku należy się upewnić, że mamy odpowiedni hak holowniczy, oraz że mamy odpowiednio podpięte złącze elektryczne. Pamiętajmy, że hak holowniczy wymaga legalizacji i musi być odnotowany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Kamperem

Wakacje z kamperem

Nie zawsze podróżujemy samochodem osobowym. Coraz bardziej popularne jest podróżowanie kamperem. W takim wypadku prócz przeglądu technicznego ważne jest również zadbanie o potrzeby innego rodzaju. Jadąc na wakacje kamperem zakładamy, że będzie to też miejsce w którym będziemy spędzać czas oraz oczywiście miejsce naszego noclegu.

Dlatego też należy sprawdzić działanie wszelkiego rodzaju sprzętów i systemów kuchennych oraz łazienkowych. Warto także upewnić się, że mamy wszystko to, czego potrzebujemy – podstawowe środki czystości oraz różnego rodzaju sprzęty, których będziemy używać na przykład przygotowując posiłki.

  Bluzy i swetry damskie - modne sweterki rozpinane

Wygoda i bezpieczeństwo podróżujących

Kolejnym krokiem powinno być zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa podróżowania wszystkim uczestnikom podróży. Jeżeli podróżujemy z dziećmi, niezwykle ważną kwestią będzie fotelik samochodowy. Jeżeli posiadamy małe dziecko, prawdopodobnie używamy fotelika na co dzień.

Warto jednak sprawdzić przed dłuższą podróżą, czy poszczególne jego elementy nie wymagają wymiany lub naprawy. Może to być też ten moment, kiedy ze względu na wiek dziecka powinniśmy zakupić już nowy sprzęt tego rodzaju.

Z psem

Podróżując własnym samochodem często zabieramy ze sobą także psy. W takim wypadku również należy zadbać o ich komfort i bezpieczeństwo. Pomóc mogą w tym np. odpowiednie uprzęże służące do tego, by przypiąć psa do pasów bezpieczeństwa.

Stojaki na rowery

Bagażnik na rowery

Na wyjazdy wakacyjne często zabieramy ze sobą różnego rodzaju sprzęty dodatkowe, na przykład rowery, kajaki czy sprzęt do kitesurfingu. Tego rodzaju ekwipunek zazwyczaj mocujemy na dachu. Należy mieć pewność, że nasz bagażnik dachowy lub stojak na rowery nie są uszkodzone, i pozwolą bezpiecznie przewieźć nasz sprzęt sportowy na miejsce przeznaczenia.

Ostatnie przygotowania

Kiedy mamy już pewność, że nasz samochód jest sprawny, możemy zająć się ostatnimi przygotowaniami. Należy sprawdzić, czy mamy wodę w chłodnicy i odpowiednią ilość paliwa w baku. Koniecznie sprawdźmy też, czy mamy obowiązkowy sprzęt, czyli sprawną gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy oraz właściwie wyposażoną apteczkę.

Długa podróż może czasem być nużąca. Większość kierowców lubi podczas prowadzenia samochodu słuchać muzyki z płyt lub radia. Upewnijmy się, że mamy w samochodowej skrytce nasze ulubione płyty kompaktowe.

Przed podróżą warto umyć samochód w myjni samochodowej, także w środku. Podróżowanie czystym, przyjemnie pachnącym samochodem będzie dużo bardziej komfortowe. Czysty, wysprzątany bagażnik pozwoli także zapakować nasze bagaże w odpowiedni sposób.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Ulka on Porady J8.pl

ceny wakacji tak poszły w górę, że w tym roku to chyba siedzenie w domu

by amelia on Porady J8.pl

Bezpieczeństwo podczas wakacji jest bardzo ważne.