Jakie paliwo wybrać?

Tankowanie samochodu jest w dzisiejszych czasach o wiele bardziej skomplikowane niż kiedyś, przede wszystkim ze względu na różnorodność paliw oferowanych obecnie na rynku. Jeszcze parę lat temu do wyboru mieliśmy głównie benzynę oraz olej napędowy

Odpowiedź na pytanie, jaki rodzaj wybrać była dość oczywista: olej napędowy dla kierowców biznesowych lub dalekobieżnych, benzyna dla wszystkich innych. Obecnie zdecydowanie jest w czym przebierać jeśli chodzi o opcje paliwowe. Na co zatem zwrócić uwagę kupując nowe auto, aby wybrać paliwo najlepiej dostosowane do naszych potrzeb?  

Koszt samochodu

Najprawdopodobniej koszt twojego przyszłego  samochodu będzie wysoko na liście priorytetów i będzie miał kluczowe znaczenie przy ostatecznym wyborze. Cena auta może się znacznie różnić w obrębie jednego modelu, w zależności od rodzaju paliwa używanego do jego zasilania. Najprościej mówiąc, im bardziej zaawansowany staje się układ napędowy samochodu, tym droższy będzie samochód. Tak więc pojazd z silnikiem wysokoprężnym będzie kosztować więcej niż jego odpowiednik z silnikiem benzynowym, a zaawansowana technologia hybrydowa prawdopodobnie mocno uderzy Cie po kieszeni. 

Oszczędność paliwa

Podczas przeglądania cen katalogowych należy również poważnie zastanowić się, ile kilometrów rzeczywiście przejedziesz każdego miesiąca. Również w tym zakresie miesięczne koszty i zużycie paliwa mogą ogromnie się różnić. 

Samochód z silnikiem wysokoprężnym okazuje się zwykle o około 30 procent bardziej ekonomiczny w eksploatacji niż pojazd z silnikiem benzynowym. Jednocześnie hybryda może być jeszcze bardziej oszczędna, aczkolwiek właściciele aut hybrydowych często informują, że te obliczenia zweryfikujemy dopiero na drodze. 

Codzienna eksploatacja

Samochód elektryczny

Kluczową kwestią jest również to, w jaki sposób będziesz na co dzień korzystał z pojazdu. Czy ma on służyć jedynie do dojazdów do pracy i na zakupy, czy może planujesz pokonywać nim dalekie trasy? Jest to istotne, ponieważ niektóre rodzaje paliwa – a mianowicie olej napędowy – lepiej nadają się do jazdy na duże odległości. Z tego też powodu zazwyczaj są paliwem najczęściej wybieranym przez  przedstawicieli handlowych. 

  10 sposobów na szybki relaks

Olej napędowy na pewno zapewni również niższy poziom emisji dwutlenku węgla niż chociażby hybryda, co oznacza, że olej napędowy pozostaje ekologicznym wyborem dla kierowców pokonujących dalekie trasy. Z drugiej strony, jeśli jeździsz głównie po mieście masz możliwość naładowania samochodu napędzanego elektrycznie na bieżąco. W takiej sytuacji hybryda może okazać się idealną opcją dla Ciebie.

Długość życia akumulatora

Technologia w branży motoryzacyjnej rozwija się bardzo dynamicznie. Czy jednak rozwój ten idzie w parze z cyklem życia akumulatora? Kwestia ta jest szczególnie ważna dla klientów zorientowanych na zakup nowoczesnych pojazdów hybrydowych, które w dużym stopniu polegają na mocy akumulatora w samochodzie. Jak długo on wytrzyma i ile będzie kosztować ewentualna wymiana? Niektórzy producenci, tacy jak Renault i

Nissan, wprowadzili specjalne programy leasingu akumulatorów gwarantujące, że jeśli akumulator ulegnie awarii, właściciele mogą automatycznie zamienić go na nowszy model.

Inne marki obejmują komponenty hybrydowe i akumulatorowe w ramach oddzielnej gwarancji (zwykle od pięciu do ośmiu lat). Mimo to kupujący, co zrozumiałe, mają często wrażenie, że wkraczają na nieznane terytorium. Jeśli chodzi o tradycyjne rodzaje paliw, diesle zawsze były uważane za najbardziej trwałe. W rzeczywistości korozja i awarie kosztownych części zwykle kończą żywotność starego pojazdu.

Czy hybryda jest opcją dla Ciebie?

Hybrydy powoli, ale zdecydowanie przejmują rynek od wszechobecnych i konwencjonalnych układów napędowych benzyny i oleju napędowego. Dzięki temu z pewnością można powiedzieć, że świat motoryzacyjny wkracza w nową erę.

Główna różnica między benzyną, olejem napędowym a samochodami hybrydowymi jest dość prosta. Podczas gdy konwencjonalne pojazdy napędzane są wyłącznie silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym, samochody hybrydowe mają również silnik elektryczny. Ten silnik elektryczny działa samodzielnie lub obok silnika spalinowego

Nie da się ukryć, że hybrydy radzą sobie najlepiej, gdy jeżdżą w warunkach miejskich. Wtyczki i przedłużacze zasięgu szczególnie nadają się do życia w miejskiej dżungli, ponieważ mają znacznie więcej możliwości do napędzania wyłącznie energią elektryczną. Gdy akumulator zacznie się wyczerpywać, samochód automatycznie przełączy się na tradycyjny silnik, aby zasilić koła i naładować akumulatory.

Samochód hybrydowy

Ponadto samochody hybrydowe dzielą się na dwie grupy: hybrydy standardowe i hybrydy typu plug-in. W konwencjonalnych hybrydach samochód ładuje akumulatory, wykorzystując moc silnika lub odzyskując energię kinetyczną podczas hamowania. Z kolei hybrydy typu plug-in mają mocniejsze akumulatory i mogą działać jak samochody w pełni elektryczne. Silnik benzynowy jest używany tylko wtedy, gdy akumulator znajduje się w niskim zakresie lub jest całkowicie rozładowany. Hybrydy plug-in są zazwyczaj ładowane przez stację ładującą, co nie ma miejsca w przypadku standardowych hybryd. Należy pamiętać też, że hybrydy mają wyższą cenę w porównaniu do swoich odpowiedników napędzanych benzyną.

  Skoki rozwojowe niemowlaka

A może jednak samochód z silnikiem diesla zamiast hybrydy?

Dzisiejsze silniki diesla w niczym nie przypominają brudnych, zgrzytliwych układów napędowych które pamiętamy sprzed paru lat. Obecny rynek oferuje pojazdy nie tylko zdecydowanie bardziej wyrafinowane, ale także bardziej ekonomiczne. Jedną z największych zalet silników diesla jest oferowana przez nich oszczędność paliwa.

Nie jest ona co prawda tak imponująca jak w przypadku hybrydy, ale jeśli planujesz podróżować głównie długimi autostradami, diesel będzie w większości przypadków bardziej ekonomicznym wyborem.   

W porównaniu z hybrydami, olej napędowy jest prawie zawsze cenowo korzystniejszy. Powszechnie przyjmuje się również, że samochody z silnikiem diesla zwykle nie są tak ciche w prowadzeniu jak samochody benzynowe lub hybrydowe.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Endriu on Porady J8.pl

Wodór ma właściwości wybuchowe jest to ich największa wadą.

by Dominik on Porady J8.pl

A co myślicie o samochodach na wodór??