Czym są magiczne gąbki?

Magiczne gąbki wkroczyły na rynek jako cudowny fenomen w dziedzinie sprzątania. Reklamowane jako tani i skuteczny środek czystości, który w samej swoje nazwie ma zapisaną obietnicę zniewalającego efektu, który możemy dzięki nim uzyskać, czym tak naprawdę są? Wyglądają przecież jak najzwyklejsze gąbki, które doskonale znamy, z tym że występują w znacznie mniejszej ilości kolorów, bo spotykamy je tylko w bieli i szarości.

Otóż okazuje się, że magiczne gąbki są wykonane z, odpowiednio pociętej w znajomy nam kształt, pianki melaminowej. Z tą substancją do tej pory zaznajomione były głównie osoby pracujące w branży budowlanej oraz branży muzycznej, jako że pianka melaminowa miała swoje zastosowanie w głównej mierze w izolacji termicznej oraz akustycznej.

Dzięki swojej specyficznej budowie gąbki te, w przeciwieństwie do zwykłych, standardowych gąbek, obecnych w każdym domu, wchłaniają brud do swojego wnętrza i zatrzymują go w sobie na stałe. Działają na zasadzie ścierania i podczas użytkowania same również się wycierają, na zasadzie podobnej do zwykłej gumki od ołówka. Nie wymagają stosowania żadnych dodatkowych detergentów czy środków czyszczących, wystarczy je przed użyciem zmoczyć w zwykłej wodzie. 

Do czego ich używać?

O magicznych gąbkach często się mówi jako o wybawieniu dla rodziców, których dzieci właśnie odkryły swoją pasję do sztuki i rysują po każdej dostępnej powierzchni. Owszem czyszczenie śladów po flamastrach, pisakach i kredkach ze ścian czy mebli jest jednym z zastosowań magicznych gąbek, ale nie jest jedynym. Jednakże, skoro już mówimy o ścianach i meblach, to warto przypomnieć, że takie gąbki działają poprzez ścieranie, zatem o ile ściany pomalowane wysokiej jakości farbą są bezpieczne, to przy ścianach pokrytych farbą niższej jakości warto dla bezpieczeństwa zrobić najpierw próbę w mało widocznym miejscu, chociażby na przykład za szafą, żeby nie okazało się w trakcie czyszczenia, że gąbki są nieco zbyt skuteczne na tej powierzchni.

  Czy warto stosować naturalne kosmetyki?

Ta sama zasada ma zastosowanie w przypadku mebli, te o bardzo gładkiej i błyszczącej powierzchni, lakierowane na wysoki połysk, mogą ucierpieć w kontakcie z magicznymi gąbkami, tutaj warto zastosować, przeznaczone do tego typu powierzchni, łagodniejsze środki czyszczące.

Co w takim razie można bezpiecznie czyścić magicznymi gąbkami?

Praktycznie wszystko. Są idealne do sprzątania kuchni, fantastycznie pochłaniają wszystkie tłuste plamy, zatem świetnie nadają się do czyszczenia okapu, zlewu, kuchenki i płyty indukcyjnej, szafek i piekarnika, także wewnątrz. Mówimy tu także o uporczywych zabrudzeniach, takich jak resztki jedzenia, zaschnięte plamy z blatów i stołów czy, chociażby, plam po kawie i herbacie z wnętrz kubków. No to jak kuchnia to pewnie też łazienka, zgadza się? Zgadza. Magiczne gąbki czyszczą fugi, osad z mydła w umywalce, prysznicu i wannie, szyby w prysznicu i lustro, kamień, który zbiera się przy armaturze i rzecz jasna baterie łazienkowe. 

Czy to wszystko? Otóż nie. Możemy nimi wyczyścić ślady po wspomnianych artykułach szkolnych i biurowych, ale także ślady po lakierze do paznokci, odciski palców i ślady dłoni, a także wszystkie inne tłuste plamy i zabrudzenia. Ponadto parapety, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Wszystko co plastikowe, drukarki, klawiatury, obudowy od komputera czy zabawki. Magiczne gąbki świetnie się sprawdzą także do odświeżania białej gumy w trampkach i obuwiu sportowym a także drzwi i framug.

Jednakże, z tego samego powodu, dla którego nie poleca się używania magicznych gąbek do czyszczenia gładkich i błyszczących powierzchni, nie należy ich używać do ubrań oraz mebli tapicerowanych, żeby nie naruszyć struktury materiału i go nie zniszczyć. No i oczywiście magiczne gąbki w żadnym wypadku nie służą do higieny ciała ludzkiego ani zwierząt.

Dla kogo magiczne gąbki będą idealne?

Magiczne gąbki

Magiczne gąbki świetnie sprawdzą się przede wszystkim dla osób, które, z różnych powodów, nie mogą lub nie chcą używać detergentów. Dla takich osób możliwość używania samej tylko nawilżonej gąbki, będzie ogromną zaletą. Doskonale również będą odpowiadać osobom o wysokich wymaganiach, które cenią sobie dokładność w sprzątaniu, jako że, ze względu na swoją unikalną strukturę, łatwo usuwają trudne i uporczywe zabrudzenia. Jest to także metoda, która nie wymaga dużo szorowania, czy czekania aż jakiś środek zacznie działać, zatem na pewno będzie odpowiadać osobom zabieganym, które nie mają zbyt dużo czasu, lub nie lubią go poświęcać na sprzątanie.

  Dom z prefabrykatów czy murowany?

Oczywiście magiczne gąbki będą dobrym wyborem także dla rodziców, którzy na pewno znają problem trudnych do usunięcia i często się pojawiających zabrudzeń, czy to spowodowanych kredkami, czy małymi tłustymi rączkami, czy czymkolwiek innym, co akurat jest przedmiotem uwagi malucha. Nie możemy oczywiście zapominać o względach ekonomicznych, magiczne gąbki świetnie się sprawdzą dla osób, które chcą zaoszczędzić przez kupienie jednego, wielofunkcyjnego i trwałego środka do sprzątania, zamiast wielu i to w niezbyt przystępnych cenach. A no właśnie.

Czy magiczne gąbki są opłacalne?

Magiczne gąbki są produktem trwałym, ale oczywiście nie są wieczne. Podczas użytkowania, szczególnie intensywnego, będą się powoli wycierać, aż nie zostanie z nich nic. Oczywiście jest to rzecz zupełnie normalna, każdy produkt kiedyś się kończy, a same gąbki są pod tym względem bardzo efektywne. Istotna jest też oczywiście ich cena. Magiczne gąbki są jak na tak skuteczny środek, wyjątkowo tanie.

W popularnych supermarketach czy drogeriach można je spotkać w cenach ok. 1-3 zł za sztukę, w zależności od marki, pojedynczo lub w większych opakowaniach. Jeżeli jednak lubimy robić zakupy przez internet, to również warto rozważyć dołączenie magicznych gąbek do listy zakupów, najtaniej można je oczywiście zdobyć na AliExpress, gdzie ceny wahają się od 13 do 30 zł za 100 sztuk. 

Należy też pamiętać, że niezależnie od tego gdzie kupimy magiczną gąbkę, będzie to całkowity koszt sprzątania przy ich użyciu.Takie gąbki nie wymagają niczego więcej poza wodą, aby były w pełni skuteczne. Nie musimy też nosić gumowych czy lateksowych rękawic w trakcie ich używania. Nadają się zarówno do gruntownego sprzątania, jak i usuwania drobnych, okazjonalnych zabrudzeń i są na tyle skuteczne, że łatwo usuniemy nimi plamy. które bez niech musielibyśmy szorować dłużej używając innych, zapewne droższych, środków czystości. Wszystko to składa się na konkluzję, że magiczne gąbki są opłacalną inwestycją w czystość domu czy mieszkania, ale oczywiście każdy powinien sprawdzić tę teorię samodzielnie, ważne jest by swoje decyzje podejmować świadomie.

  Sposób na nornice

Zalety i wady magicznych gąbek

Zalety i wady magicznych gąbek

Podsumowując, zalet magicznych gąbek jest wiele, ale najbardziej w oczy rzuca się łatwość w użytkowaniu, brak potrzeby używania detergentów, a co za tym idzie bezpieczeństwo używania tego produktu, jego szersze zastosowanie i zwiększona dostępność. Oszczędność czasu i wysiłku poświęcanych na sprzątanie, no i oczywiście stosunkowo wysoka wydajność za niską cenę.

Jakie są główne wady? Magiczne gąbki nie są odpowiednie na każdą powierzchnię, z drugiej strony mało co jest. Ścierają się, szczególnie przy intensywnym użytkowaniu, a także nie nadają się do recyklingu i nie są biodegradowalne, co może stanowić problem dla osób zainteresowanych ekologią i środowiskiem, chociaż trzeba przyznać, że, na rynku środków czyszczących, zdecydowanie nie są w tym osamotnione.

Czy warto kupić magiczne gąbki?

Magiczne gąbki z pewnością warto samodzielnie przetestować. Może nie rzucając się od razu na opakowanie stu sztuk, ale dobrze jest na własną rękę sprawdzić czy magia tych gąbek będzie nam odpowiadać. Zalety tego produktu są szeroko znane i bardzo liczne, a ryzyko, gdyby jednak się nie spodobały, praktycznie nie istnieje.

Na pewno jest to interesujący gadżet i tak jak z każdym innym środkiem, należy osobiście sprawdzić czy będzie nam odpowiadał. Sprzątać też,a może szczególnie, należy z głową. Wiele osób już zakochało się w magicznych gąbkach i powinno się samodzielnie sprawdzić czy również dołączy się do tego grona, czy powróci do starych sprawdzonych sposobów.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Uni on Porady J8.pl

To tańsze i szybsze czyszczenie niemal wszystkiego, polecam

by Nacht on Porady J8.pl

kupuję gąbkę i mam w nosie jakieś dodatkowe koszty związane z myciem, to największa zaleta tych gąbek

by Weronika on Porady J8.pl

Zakupiłam te magiczne gąbki zobaczymy czy to takie cudo