Skuteczne sposoby dezynfekcji

Czysty i zadbany dom to nie tylko wizytówka właścicieli. Utrzymanie go w czystości jest również niezbędne w zapobieganiu występowaniu chorób oraz różnego rodzaju alergii u domowników. Bardzo często nie wystarczy użycie jedynie standardowych środków czystości, a niezbędna staje się dodatkowo dezynfekcja. 

W dobie ekologicznych rozwiązań stosowanych w różnych dziedzinach życia, warto zastanowić się nad domowymi sposobami dezynfekcji. Jak ją skutecznie przeprowadzić i dlaczego jest tak ważna dla zdrowia?

Niezwykłe właściwości sody oczyszczonej

Soda oczyszczona charakteryzuje się uniwersalnym zastosowaniem nie tylko w kuchni, ale również w branży kosmetycznej. W gospodarstwie domowym dobrze jest użyć jej do czyszczenia piekarnika, wystarczy zwilżyć jego wnętrze i posypać cienką warstwą sody oczyszczonej.

Pozostawiony proszek na kilka godzin bądź na całą noc, zebrany wilgotną ścierką pozwoli usunąć uporczywy brud i zanieczyszczenia. Soda oczyszczona znana jest również z tego, że skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, dlatego warto raz na jakiś czas umieścić w lodówce jej mały pojemnik.

Dodatkowe właściwości antybakteryjne nie tylko zneutralizują brzydki zapach, ale w bezpieczny sposób również odkażą to urządzenie codziennego użytku.

Alergicy wiedzą jak ważne jest zachowanie czystych i sterylnych wnętrz w pomieszczeniach mieszkalnych, dlatego jako naturalny środek bakteriobójczy soda oczyszczona jest bardzo chętnie stosowana w czyszczeniu łazienek, szczególnie narażonych na występowanie wszelkiego rodzaju zagrzybień.

Preparat z wody utlenionej i octu

Woda utleniona znana jest ze swoich właściwości odkażających w przypadku ran na skórze, ale w połączeniu z octem równie dobrze sprawdza się w roli środka do dezynfekcji pomieszczeń. Przepis na domowy preparat odkażający wygląda następująco: do czystej butelki ze spryskiwaczem należy wlać 500 ml octu, 400 ml wody oraz zaledwie 50 ml wody utlenionej.

  Dieta i kosmetyki dobre dla skóry

Gotowy roztwór z powodzeniem użyć można do przetarcia szafek, blatów, stołów, oraz innych powierzchni w domu narażonych na rozwój bakterii. Ocet również doskonale sprawdza się jako środek dezynfekujący, choć jego zapach nie należy do najprzyjemniejszych, nie utrzymuje się długo na czyszczonych powierzchniach.

Mieszanka octu z cytryną

Preparat antybakteryjny

Cytryna oprócz zakwaszania herbaty znana jest również ze swoich wybielających właściwości, dlatego okazuje się być skutecznym środkiem do czyszczenia toalet, a w połączeniu z octem może zdziałać cuda.

Chcąc wykonać taki domowy specyfik, należy do litra wody dolać 250 ml octu, oraz wyciśnięty sok z jednej cytryny i gotową mieszankę przelać do pojemnika z dozownikiem. Nałożona na sedes mieszanka pozostawiona na całą noc, nie tylko go zdezynfekuje, ale usunie kamień oraz brzydki zapach. Połączenie octu z cytryną od lat znane jest jako ekologiczne rozwiązanie w dziedzinie sprzątania, dlatego wiele gotowych środków czystości dostępnych na rynku w swoim składzie zawiera dzisiaj zawartość cytryny.

Olejek eukaliptusowy

Kolejnym naturalnym składnikiem domowej chemii do sprzątania jest olejek eukaliptusowy, który bez problemu zakupić można w każdej aptece, drogerii bądź zielarskim sklepie. Zmieszany z wodą w odpowiedniej proporcji nadaje się do sprzątania każdej powierzchni, nawet podłóg. Dodatkowo w odróżnieniu od powyższych metod gwarantuje piękny, długotrwały zapach.

Olejek eukaliptusowy używany jest głównie w celach zdrowotnych, dlatego idealnie nadaje się do odkażania domowych powierzchni. Warto pamiętać, że wszystkie samodzielnie mieszane płyny do sprzątania nie tylko gwarantują oszczędności w budżecie domowym, ale są całkowicie bezpieczne dla wód gruntowych i pomagają chronić planetę.

Domowy preparat do dezynfekcji skóry

Dezynfekcja skóry

Oprócz zachowania czystości w mieszkaniu należy bezwzględnie pamiętać o higienie osobistej. Doskonale sprawdzi się do tego domowy środek do dezynfekcji skóry, który jest o wiele wydajniejszy i tańszy w wykonaniu niż sklepowe odpowiedniki. Do jego produkcji potrzebny nam będzie żel aloesowy, spirytus, olejek lawendowy oraz olejek z drzewa herbacianego. Aloes działa nawilżająco na skórę, a ekstrakt z drzewa herbacianego odkażająco.

  Domowe sposoby na ból zęba

Głównym składnikiem aktywnym jest spirytus, który powinien stanowić 60% mieszanki, użycie jego mniejszej ilości znacznie obniży skuteczność dezynfekujących właściwości domowego preparatu. Zmieszane płyny należy przelać do mniejszego, szczelnego pojemnika. Gotowy płyn odkażający idealnie sprawdzi się poza domem, kiedy nie ma dostępu do bieżącej wody, a zajdzie potrzeba umycia rąk.

źródło: https://tomipomaga.pl/artykuly

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 4 reviews
by Rodzinek on Porady J8.pl

idealny artykuł na obecne czasy koronawirusa 🙂

by Agat on Porady J8.pl

Świetny zbiór darmowych i domowych sposobów 🙂

by Kalko on Porady J8.pl

fajnie napisane, dziękuję

by melinda on Porady J8.pl

Podczas pandemi korona wirusa dezynfekcja jest bardzo ważna.