Rybik cukrowy skuteczne sposoby zwalczania

Bez względu na to, czy mieszkamy w bloku wielorodzinnym, czy też w domu, raz na jakiś czas odkrywamy, że w naszej łazience i w zakamarkach kuchni zagościł lokator, którego wcale nie zapraszaliśmy. Gdy jest nim rybik cukrowy, zwykle słyszymy, że mogło być gorzej. Rybiki nie są niebezpieczne dla ludzi, nie stanowią też zagrożenia dla trzymanych w kuchni produktów spożywczych. Nie oznacza to jednak, że mieszka się z nimi komfortowo, warto więc dowiedzieć się, co zrobić, aby się ich pozbyć.

Poznaj swojego wroga

Rybik cukrowy to owad, który przybył do nas z tropików. Nic więc dziwnego, że najbardziej podoba mu się tam, gdzie jest dość ciepło. Ceni sobie także wilgoć, chętnie wyleguje się więc w wannie, w szafce kuchennej nieopodal zlewu i tuż przy rurach wodociągowych.

W dzień zwykle trudno go dostrzec, nie przepada bowiem za światłem słonecznym. Nocą wyrusza na żer i okazuje się, że ma dość interesujące upodobania kulinarne. Lubi skrobię, nie pogardzi celulozą, smakują mu przy tym również cukry. Odpowiadają mu więc nie tylko kleje organiczne, ale także resztki żywności i rośliny. Chętnie sięga po słodycze, doskonale czuje się jedząc cukier, a do tego nie pogardzi papierem.

Jeśli pojawia się w niewielkim skupisku, często nie mamy nawet świadomości tego, że nie mieszkamy sami. Gdy jednak jego rodzina zaczyna się rozrastać, może uszkodzić tapety, a nawet skonsumować ważne dokumenty.

Zapobieganie łatwiejsze niż leczenie

Rybiki cukrowe w łazience

Tak długo, jak o rybikach słyszymy jedynie od znajomych, nie zastanawiamy się nad zagrożeniem ze strony tych niewielkich owadów. Niesłusznie. Pewne działania należy podjąć z wyprzedzeniem, aby potem nie martwić się o to, jak wyrzucić z domu niechcianych gości. Pierwszym krokiem powinno być częste wietrzenie mieszkania. Szczególnie ważne jest to w przypadku łazienki, w której tuż po kąpieli jest wyjątkowo ciepło i wilgotno.

  Jak przygotować garaż na jesień?

Jeśli nasza łazienka nie ma okna, co jest częste zwłaszcza w mieszkaniach w blokach, dobrym pomysłem okaże się z pewnością zainwestowanie w pochłaniacz wilgoci. Nie wolno zapominać też o znaczeniu regularnego sprzątania, w tym zwłaszcza dbania o czystość podłogi. Jeśli podejrzewamy, że nasz dom lub mieszkanie mogą być atrakcyjne dla rybików, warto też zatroszczyć się o to, aby nie znalazły sobie miłego kątka.

W tym celu dobrze jest zabezpieczyć szczeliny, które rybiki najczęściej wykorzystują jako swoje kryjówki. Szczególnie niebezpieczne są pod tym względem szpary znajdujące się pod listwami przy podłodze oraz oderwane kawałki tapet.

Środek na rybiki domowej roboty

Jeśli mamy już pewność, że rybiki uważają nasz dom za swoją współwłasność, powinniśmy ruszyć do walki z nimi. Pierwszym krokiem niech będzie spryskanie tych miejsc, w których spotykamy je najczęściej, specjalnie przygotowanym w tym celu preparatem. Wystarczy wziąć wodę, dodać do niej odrobinę olejku lawendowego i soku z cytryny. Preparat działa na owady odstraszająco i może przekonać je do przeprowadzki. Sami również możemy wiele zyskać, jego znakiem rozpoznawczym jest bowiem wyjątkowo przyjemny zapach.

Złap rybiki w pułapkę

Jeśli rybiki w naszej łazience okazały się koneserami cytryny i lawendy, czas wytoczyć cięższe działa. Na rynku dostępne są gotowe pułapki na rybiki, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy jedną z nich wykonali samodzielnie. Potrzebny będzie nam w tym celu szklany słoik oraz chropowaty materiał, którym go okleimy. Potem możemy sięgnąć po cukier i umieścić go na dnie słoika tak, aby owady uznały, że jest on interesującym elementem wyposażenia łazienki.

Środek chemiczny na rybiki

Rybik z pewnością doceni możliwość poczęstowania się cukrem. Chropowaty materiał ułatwi mu dostanie się do wnętrza słoika, opuszczenie go po śliskich ściankach od wewnętrznej strony z pewnością okaże się jednak zdecydowanie trudniejsze. Gdy w słoiku znajdzie się już spora część rybikowej populacji, możemy zakręcić go i wynieść gdzieś daleko od domu.

  Jaki pies do małego mieszkania?

Gdy zawiodą domowe sposoby

A co z sytuacją, w której domowe sposoby zawiodą i pomimo wkładanych przez nas wysiłków rybiki cukrowe w naszym domu będą czuć się niczym we własnym? Nawet w takiej sytuacji nie warto się załamywać. Mamy do czynienia z powszechnie znanym problemem, nie brakuje więc środków chemicznych wykorzystywanych właśnie na tę okazję.

Charakteryzują się one dużą skutecznością, a jednocześnie wcale nie pozostawiają przykrego zapachu, który stawiałby ich stosowanie pod znakiem zapytania. Przed ich użyciem warto jednak dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta starając się nie przekraczać zalecanych dawek specyfiku dla wzmocnienia jego działania.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Renata on Porady J8.pl

nie mogę się tego dziadostwa pozbyć z domu 🙁

by Dursi on Porady J8.pl

Te rybiki to jakaś plaga muszę zastosować kilka porad z tego artykułu.