Spędzamy dużo czasu w kuchni, próbując rozpieszczać domowników pysznymi daniami pieczonymi w piekarniku. Po eksperymentach kulinarnych tłuszcz pozostaje wewnątrz. Im dłużej się gromadzi, tym trudniej jest oczyścić powierzchnię. Jeśli ktoś nie lubi stosować chemii, może wyczyścić piekarnik domowymi sposobami. Jest wiele metod które są bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt i skutecznie pozwala usunąć zaschnięty tłuszcz.

Jak wyczyścić piekarnik za pomocą domowych środków zaradczych?

  Wewnętrzna powierzchnia piekarnika często znajduje się w pobliżu żywności. Nic dziwnego, że wiele osób woli zrezygnować z agresywnej chemii, której parowanie nie jest najlepszym skutkiem dla żywności. Jeżeli ściekający z potraw tłuszcz nagromadził się w piekarniku, można go usunąć w prosty i tani sposób korzystając z tzw. domowych sposobów. Warto pozbyć się tłuszczu nie uszkadzając powierzchni wewnętrznej.

Piekarnik - czym czyścić?

Sprawdzone sposoby na wyczyszczenie piekarnika domowymi sposobami:

Sól

  Prosty i skuteczny sposób czyszczenia piekarnika. Wiele osób uważa, że tylko dno piekarnika można czyścić za pomocą soli, ponieważ sól spada ze ścian, ale można jej użyć w taki sposób:

 • Etap wstępny: przed czyszczeniem ścian piekarnika należy zwilżyć je wodą i dopiero wtedy rozprowadzić sól.
 • Podgrzać piekarnik do 100 ° C i pozostawić na 30 minut.
 • Wyłączyć urządzenie, poczekać na ochłodzenie a następnie wytrzeć gąbką zanurzoną w czystej wodzie.

Soda i ocet

Metoda działa nie tylko w piekarniku: można użyć tego narzędzia do czyszczenia patelni i garnków. Zamiast octu można użyć nadtlenku wodoru.

Sposób działania jest następujący:

 • Wymieszać 100 g sody oczyszczonej i 50 ml octu.
 • Czyścić wewnętrzną powierzchnię piekarnika.
 • Pozostawić na 2 godziny.
 • Usunąć mieszaninę za pomocą czystej ściereczki, zwilżając ją wodą.

Proszek do pieczenia ciasta

  Może to dziwnie brzmi, ale proszek używany do pieczenia łatwo radzi sobie ze starymi zanieczyszczeniami. Jeśli nie ma gotowego proszku do pieczenia, warto zrobić to samodzielnie. Przepis wynosi: 10 łyżek mąki, 1 łyżeczka sody i 1 łyżeczka kwasku cytrynowego. Jeśli potrzeba więcej środka, wystarczy zwiększyć ilość składników, zachowując proporcje.

  Aranżacja małego salonu

Czyszczenie piekarnika przeprowadzić w następujący sposób:

  Zrobić mieszaninę z proszku do pieczenia i wody. Czyścić powierzchnię piekarnika. Jeśli zanieczyszczenie jest niewielkie, odczekać 30 minut. Przy silnym nalocie zwiększyć czas oczekiwania do godziny. Usunąć jak zwykle wodą i gąbką.

Takie proste metody pomogą szybko oczyścić piekarnik z różnych zanieczyszczeń. Aby procedura była skuteczna i bez konsekwencji zdrowotnych, trzeba skorzystać z następujących wskazówek:

 • Przed czyszczeniem piekarnika zdjąć kratki i blachę do pieczenia.
 • Podczas używania produktów ściernych nie należy pocierać powierzchni piekarnika metalowym zmywakiem, ponieważ uszkodzi szkliwo. Miękkie tkaniny są najlepszymi pomocnikami.
 • Zawsze należy nosić rękawice, aby chronić ręce.
 • Po wyczyszczeniu piekarnika wytrzeć do sucha czystą szmatką lub ręcznikiem wszystkie powierzchnie.

Jak czyścić piekarnik elektryczny domowymi sposobami?

Czyszczenie piekarnika domowymi sposobami

  Zasady czyszczenia piekarnika elektrycznego są prawie takie same jak opisane powyżej. Główna zasada: środek czyszczący nie powinien spaść na elementy grzejne i wentylator. Dlatego do czyszczenia piekarnika elektrycznego należy użyć łagodnych środków, które działają poprzez ogrzewanie. Wśród nich są:

Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy stał się doskonałym narzędziem w kompozycji z proszkiem do pieczenia ciasta. Warto przygotować mieszaninę kwasku cytrynowego i wody. Czyszczenie piekarnika elektrycznego przebiega następująco:

 • Wymieszać kwasek cytrynowy z wodą w stosunku 1: 2.
 • Wlać mieszaninę na blachę do pieczenia lub w odporny na ciepło pojemnik.
 • Umieścić produkt w piekarniku i podgrzać do 100 ° C
 • Trzymać urządzenie włączone przez 30 minut.
 • Usunąć zmiękczone zanieczyszczenia.
 • Kwas cytrynowy można zastąpić sokiem z cytryny.

Amoniak do czyszczenia

Kolejne dobre narzędzie do czyszczenia ciężkich zabrudzeń. Sprawdzona metoda przez lata wykorzystywana była przez wiele osób. Aby wykorzystać amoniak do czyszczenia piekarnika trzeba wykonać kilka zaleceń:

 • Wlać wodę do żaroodpornego pojemnika i dodać 10 kropli amoniaku.
 • Umieścić naczynie na dnie piekarnika i podgrzewać do 180 ° C.
 • Po zagotowaniu wody wyłączyć urządzenie. Odczekać 10 minut i rozpocząć oczyszczanie.
 • Aby uzyskać maksymalny efekt, przed ogrzewaniem warto wytrzeć ściany piekarnika czystym płynnym amoniakiem. Trzeba jednak pamiętać, aby otworzyć okna. 
 • Używając amoniaku do celów technicznych, ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo skóry rąk, używając rękawic. Doświadczone osoby zalecają pozostawienie piekarnika z wodą i amoniakiem na noc. Można wypróbować też tą metodę.
  Jak zrobić masę solną?

Szare mydło

Wydaje się, że mydło może rozwiązać wszelkie problemy. Dlatego nie można wątpić, że poradzi sobie z tłuszczem i piekarnikiem.

Jak wyczyścić piekarnik szarym mydłem?

 • Połowę kostki mydła zetrzeć na płatki i zmieszać z wodą.
 • Wlać mieszaninę do blachy do pieczenia lub żaroodpornego naczynia, umieścić w piekarniku.
 • Podgrzać piekarnik do 150 ° C i pozostawić na 20 minut.
 • Wyłączyć piekarnik i umyć czystą wodą i gąbką.

Inny sposób z zastosowaniem mydła, octu, sody

  Przygotować pół kostki mydła i zetrzeć na płatki, wykonać mieszaninę z użyciem  2 łyżek sody i 100 g octu. Przetrzeć ściany piekarnika roztworem i pozostawić na półtorej godziny. Następnie mieszaninę usuwa się i powierzchnię wciera ciepłą wodą. Rozcieńczyć mydło w gorącej wodzie, wlać na blachę do pieczenia i umieścić w piekarniku. Ta sama mieszanina jest nakładana na ściany. Włączyć piekarnik na pół godziny, ustawiając temperaturę na 110 stopni. Gdy powierzchnie przestygną, są czyszczone mokrą gąbką. Aby wyczyścić piekarnik, lepiej wybrać mydło do prania, które zawiera najwyższy stosunek kwasów tłuszczowych.

Woda z cytryną pomoże w czyszczeniu

  Cytryna jest często używana do mycia naczyń i różnych powierzchni kuchennych. Zawiera pierwiastki alkaliczne i kwasy organiczne, dzięki czemu dobrze radzi sobie z tłuszczem i wieloma innymi zanieczyszczeniami. Jest to nie tylko skuteczny, ale także przyjemny sposób, dzięki któremu łatwo jest wyczyścić piekarnik i wypełnić go aromatem cytrynowej świeżości.

  Aby to zrobić, należy pokroić cytrynę na plasterki, umieścić na blasze i dodać wodę. Przy silnym zabrudzeniu dodać kilka kropel detergentu do mycia naczyń. Piekarnik włącza się na pół godziny i mieszaninę utrzymuje w nim również przez pół godziny, okresowo dodając wodę. Gdy piekarnik przestygnie, wyciera się go wilgotną szmatką.

Inne metody

  Innym popularnym produktem w walce z tłuszczem jest musztarda, którą rozcieńcza się wodą do konsystencji podobnej do gęstej śmietany. Mieszaninę nakłada się na brudne miejsca i pozostawia na pół godziny. Po czym należy zmyć wilgotną szmatką. Również alkohol jest skuteczną cieczą, która nie tylko oczyści, ale również zdezynfekuje sprzęt, a także usunie zapach przypalonego jedzenia.

  10 sposobów na szybki relaks

Obróbka parowa

  W ułatwieniu rozpuszczania zasuszonego tłuszczu pomaga obróbka parą. Wodę wlewa się na patelnię, a piekarnik włącza, aby ciecz się zagotowała. Po tej procedurze osady tłuszczu i węgla są łatwiej usuwane za pomocą detergentów.

Czyszczenie szkła piekarnika

  Drzwiczki piekarnika można łatwo czyścić sodą. Szkło przecierane jest ciepłą wodą i posypane sodą. Mokry proszek pozostawia się na 30-45 minut, zmywa mokrą szmatką. Wytrzeć czystą powierzchnię do sucha.

Podsumowanie

  Czyszczenie piekarnika nie jest najprzyjemniejszą rzeczą. Ale będzie to znacznie szybsze i łatwiejsze, jeśli nie dopuści się do poważnego zanieczyszczenia i natychmiast usunie tłuszcz i sadzę. Nieprzyjemne konsekwencje będą mniejsze, jeśli używa się rękawa do pieczenia. Wtedy ulubione danie będzie smaczniejsze, a piekarnik pozostanie czystszy.

  Takie domowe środki czyszczące piekarnikzaoszczędzą czas i pieniądze. Trzeba pamiętać o głównej zasadzie, nie należy dopuścić, do zupełnego ochłodzenia piekarnika. Powierzchnia musi być ciepła, ale nie gorąca, w przeciwnym razie istnieje ryzyko poparzenia. Nie ma potrzeby zaopatrywania się w tonę żrących chemikaliów w celu oczyszczenia piekarnika z zapieczonego tłuszczu. Korzystając z domowych sposobów, można uzyskać dobry wynik. ***

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 4 reviews
by Adu on Porady J8.pl
Para?

dobrze się piekarnik czyści urządzeniem parowym typu karcher

by Gnadi on Porady J8.pl

chyba najlepszy poradnik w internecie!!!

by Fanak on Porady J8.pl

czyszczenie piekarnika domowe sposoby? no więc piekarnik wymaga sporej uwagi, możemy czyścić ręcznie gąbką lub np. mopem parowym przez specjalną nakładkę. Tłuszcz jest trudny do zmycia, ciężko go usunąć. A zapach wskazuje czy jest czysto czy jeszcze piekarnik wymaga czyszczenia. Ogólnie w tym artykule są dobre porady jak go czyścić.

by Martyna W on Porady J8.pl
Działają te sposoby 🙂

Polecam, bo sposoby na mycie piekarnika działają 🙂 Nie ma to jak domowe, darmowe rozwiązania bez kupowania chemii i wydawania kasy 🙂

Super 🙂 dzięki za opinię 🙂