Jak usunąć rdzę z metalu?

Gdy metal rdzewieje, wyrzucenie go i zakup zamiennika nie zawsze jest najlepszą opcją. Rdzę można usunąć za pomocą domowych składników, takich jak folia aluminiowa i łagodny kwas, taki jak biały ocet lub za pomocą specjalnych środków chemicznych usuwających rdzę. Każda metoda usuwania rdzy wymaga trochę cierpliwości.

Usunięcie rdzy z metalu – jak się do tego zabrać?

Użyj białego octu. Ocet reaguje z rdzą, rozpuszczając ją z metalu. Jeśli przedmiot jest zbyt duży, aby zanurzyć go bezpośrednio w białym occie, zalej warstwę wierzchnią i poczekaj, aż rdza ustąpi. Możesz go również zetrzeć szmatką nasączoną octem. Zanurz folię aluminiową w occie i użyj jej jako szczotki do szorowania rdzy. Możesz użyć zwykłego octu i po prostu pozwolić, aby zardzewiałe metalowe przedmioty nasiąkły nim do 24 godzin przed spłukaniem. Ta metoda nie powinna wymagać tak dużej ilości szorowania.

Kolejnym, świetnym pomysłem jest użycie cytryny oraz zwykłej soli kuchennej. Posyp solą zardzewiały obszar, aby był dokładnie pokryty, a następnie wyciśnij sok z jednej połówki cytryny. Sok jest wystarczająco silny, aby usunąć rdzę bez niszczenia metalu. Zrób pastę za pomocą sody oczyszczonej. Zmieszaj sodę oczyszczoną z wodą, aż będzie wystarczająco gęsta, aby rozprowadzić na metalu. Spróbuj użyć szczoteczki do zębów, aby wyszorować rdzę. Użyj zmywacza chemicznego.

Można kupić wiele różnych rodzajów chemikaliów, aby pomóc w rozpuszczeniu rdzy. Zazwyczaj są one wykonane z kwasu fosforowego lub szczawiowego i mogą być szkodliwe dla gołej skóry. Zawsze należy zachować ostrożność, stosując środek chemiczny do rozpuszczenia rdzy. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, które znajdziesz na opakowaniu.

  Czy się opłaca najem długoterminowy auta ?

Jak się pozbyć rdzy?

Jeśli chcesz usunąć rdzę z metalu, na rynku dostępnych jest wiele produktów komercyjnych. Większość z nich jest bardzo toksyczna i do pracy wykorzystuje pewną formę kwasu – fosforowego lub szczawiowego. Jeśli ich używasz, upewnij się, że nosisz gumowe rękawiczki i dokładnie przestrzegaj wszystkich instrukcji i środków ostrożności podanych przez producenta. To usunie rdzę i ochroni cię przed toksycznymi chemikaliami. Jeśli wolisz unikać toksycznych chemikaliów, istnieje kilka typowych artykułów gospodarstwa domowego, które mogą bezpiecznie usunąć rdzę z metalu, w tym biały ocet, soda oczyszczona, papier ścierny i wełna stalowa.

Soda oczyszczona na rdzę

Czym usunąć rdzę

Stosowanie sody oczyszczonej to kolejny sposób na usunięcie rdzy z metalu. Możesz zrobić pastę przez zmieszanie sody oczyszczonej i wody. Upewnij się, że roztwór jest wystarczająco gęsty, aby przylegał do powierzchni, a następnie rozprowadź go na metalu i pozwól mu usiąść. Gdy rdza się poluzuje, możesz ją wyszorować. Jeśli plamy rdzy są bardzo głębokie, ich usunięcie może wymagać dodatkowych aplikacji pasty. Soda oczyszczona może być również stosowana na wiele różnych sposobów w domu i jest dobrym zamiennikiem wielu toksycznych domowych środków czyszczących.

Jak zapobiec powstawaniu rdzy?

Oczywiście najlepiej nie dopuścić do zardzewienia metali. Utrzymywanie metali w stanie możliwie jak najbardziej suchym pomaga zapobiegać rdzy, ponieważ woda jest podstawą, na której rdza się pojawi. Zapobieganie nie zawsze jest jednak możliwe, zwłaszcza jeśli jest tam dużo wilgoci, więc dobrym pomysłem jest natychmiastowe zaatakowanie rdzy, zanim zacznie ona zjadać metal. Pamiętaj, że im dłużej rdza nie jest usuwana, tym trudniej jest się jej pozbyć.

Zabezpieczenie przed rdzą

Metale takie jak żelazo i stal są solidne, niezawodne i mocne. Dlatego są głównym materiałem stosowanym w budownictwie i innych przedmiotach codziennego użytku. Wadą jest to, że na takich powierzchniach może powstawać rdza. Tworzy się, gdy żelazo jest wystawione na działanie wody i tlenu. Interakcja tych trzech elementów prowadzi do korozji, co przekłada się na ciemnoczerwony pył, który widzimy na przedmiotach metalowych. Korozja zachodzi nawet szybciej, gdy metal wystawiony jest na działanie wody morskiej i kwaśnych deszczy.

  Zioła w doniczkach

Rdza na powierzchni

To, że usunąłeś rdzę, nie oznacza, że twoje wyroby metalowe są nierdzewne. Pamiętaj, że ciągłe narażenie na wodę i tlen może nadal tworzyć nowe punkty rdzy, chyba że podejmiesz pewne kroki, aby temu zapobiec. Po wyczyszczeniu metalowych przedmiotów ważne jest, aby wziąć pod uwagę te wskazówki.

Zawsze utrzymuj metalowe przedmioty z dala od wody. Nałożyć farbę podkładową na metalowe przedmioty, aby stworzyć powłokę ochronną. Jako dodatkową warstwę ochronną dobrze byłoby pokryć metalowe przedmioty dobrą i solidną farbą. Jest to naprawdę bardzo ważne. Pamiętaj, że żadna metoda nie jest w stu procentach skuteczna, ponieważ wszystko zależy od jakości metalowego przedmiotu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by deniss on Porady J8.pl

Usunięcie rdzy z powierzchni trudno dostępnych warto zaaplikować podkład reaktywny a potem podkład.