Co wybrać – zakup czy wynajem mieszkania?

Zakup nieruchomości czy jej wynajem, co bardziej się opłaca? To pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Posiadanie własnego mieszkania daje nam poczucie bezpieczeństwa. Nie ważne, jaka życiowa sytuacja nam się przytrafi, zawsze mamy gdzie wrócić.

Z kolei nie każdego z nas stać na to, aby dokonać takiego zakupu za gotówkę. Czy warto całe życie być obciążonym kredytem hipotecznym? Czy wynajęcie wymarzonego lokum może być dobrą alternatywą? Jaka decyzja będzie odpowiednia dla nas?

Możemy zamieszkać tam gdzie tylko mamy ochotę

Posiadanie własnego mieszkania wiąże się z pewnego rodzaju stabilizacją. Kupując własny lokal mieszkaniowy osiadamy w jednym miejscu i zostajemy tam zazwyczaj przez większość naszego życia. W czasie jego trwania zmienia się jednak wiele innych jego aspektów. Zmieniamy bowiem pracę, poznajemy nowych ludzi, ktoś z naszej bliskiej rodziny przeprowadza się do innego miasta.

To wszystko może wiązać się z długimi dojazdami, na przykład do miejsca zatrudnienia. Niektórzy z nas codziennie spędzają przynajmniej godzinę na dojazdach do pracy czy szkoły. Jest to pewien rodzaju minus posiadania własnego mieszkania. Kiedy natomiast je wynajmujemy jesteśmy o wiele bardziej mobilni. Łatwiej nam się przeprowadzić jeśli okaże się to konieczne. 

Również jeśli uznamy, że niezbędny jest nam większy metraż czy większa liczba pokoi, przy wynajmie nie będzie to stanowiło aż tak dużego problemu. W takiej sytuacji wypowiadamy umowę najmu i szukamy nowego mieszkania.

  Zalety i wady drewnianej podłogi

Może być to czasochłonne i przysporzyć nam trochę stresu, jednak jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku posiadania własnego lokalu. Nie zawsze również wiemy od razu gdzie jest nasze miejsce na ziemi. Przeprowadzając się na studia, do większego miasta może nam się wydawać, że to właśnie tam chcemy zostać na stałe. Warto wtedy najpierw wynająć własny kąt i przekonać się jak jest naprawdę. 

Brak długoterminowych zobowiązań

Kupując własne mieszkanie zazwyczaj musimy sięgnąć po kredyt hipoteczny. Wiąże się to ze zobowiązaniem finansowym na długie lata. Dodatkowo przy kredycie hipotecznym wymagany jest wkład własny, który również stanowi niemałą kwotę. Nic zatem dziwnego, że wielu z nas ma obawy przed podjęciem tego typu decyzji. Niekiedy kupujemy również mieszkanie w stanie deweloperskim, którego wykończenie wymaga sporych nakładów finansowych.

Wynajem mieszkania

Alternatywnym rozwiązaniem jest zatem mieszkanie na wynajem. Za określoną kwotę pieniędzy, którą płacimy co miesiąc właścicielowi nieruchomości, otrzymujemy w pełni funkcjonalny lokal. Nie musimy ponosić dodatkowych kosztów związanych z remontem, ponieważ odpowiedzialny za to jest właściciel. Jest to spore ułatwienie, zwłaszcza dla ludzi młodych, którzy lubią szybkie i gotowe rozwiązania. 

Zdobywanie doświadczenia

Mieszkając w kilku miejscach nabieramy doświadczenia odnośnie tego, w jakim miejscu, i w jakich warunkach chcielibyśmy mieszkać. Niekiedy wydaje nam się, że o wiele droższe mieszkanie z balkonem jest nam niezbędne.

Po kilku miesiącach okazuje się jednak, że wcale na owym balkonie nie spędzamy zbyt wiele czasu. Wynajem mieszkania daje nam zatem możliwość przetestowania różnych bardziej lub mniej funkcjonalnych rozwiązań. Dzięki temu w momencie zakupu własnej nieruchomości będziemy już wiedzieli, co jest nam niezbędne, a na czym możemy zaoszczędzić.

To bardzo ważne doświadczenie, które może zaoszczędzić nam wiele pieniędzy oraz problemów. Przy zakupie nieruchomości jest wiele kwestii, które należy przemyśleć. Na przykład ta, gdzie ma się znajdować nasza nieruchomość.

  Kiedy sadzić winogrona i jak o nie dbać?

Niekiedy wydaje nam się, że szczytem naszych marzeń jest zamieszkanie w ścisłym centrum miasta, a już po miesiącu oddalibyśmy wiele, aby okolica była mniej hałaśliwa i uczęszczana. Podobnie dylemat niejednego z nas stanowi wyposażenie łazienki w wannę czy prysznic. Wynajęcie mieszkania daje nam możliwość przetestowania wielu rozwiązań, której nie mają osoby zbyt szybko kupujące własną nieruchomość. 

Spłacanie cudzych kredytów

Mieszkanie na kredyt

Minusem wynajmu mieszkania może być jednak fakt, że co miesiąc płacimy za nie niemałą kwotę. Można powiedzieć, że w ten sposób spłacamy kredyt, który zaciągnął na zakup mieszkania jego właściciel. W łatwy sposób można policzyć, że jeśli mieszkamy na wynajmie kilka lat, to wydaliśmy już na niego sporo pieniędzy. Tą kwotą moglibyśmy, na przykład sfinansować wkład na własny kredyt hipoteczny. Z drugiej strony jednak wynajem mieszkania to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieszkać w godnych warunkach już teraz.

Nie każdy w młodym wieku chce przeznaczać tak dużą kwotę na zakup własnej nieruchomości. Wielu z nas ceni sobie komfort i wygodę tu i teraz. A to właśnie daje nam wynajęcie mieszkania. Często o wiele prościej jest wynająć większe i o dobrym standardzie mieszkanie, niż kupić je za gotówkę lub sfinansować kredytem hipotecznym.

Niepewność i uciążliwy kontakt z właścicielem

Wynajmując mieszkanie pozostajemy w stałym kontakcie z jego właścicielem. Bardzo ważne jest, aby już na początku ustalić zasady tych kontaktów. Najbardziej wygodne dla nas prawdopodobnie będą płatności przelewem. Będziemy mogli wykonać je bez wychodzenia z domu oraz konieczności fatygowania się do nas właściciela. Właściciel powinien również odpowiadać za wszystkie ewentualne naprawy sprzętów, które znajdują się w mieszkaniu.

Nigdy nie masz pewności jak długo pomieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu

Jednym z większych minusów przy wynajmowaniu mieszkania jest fakt, że tak naprawdę nasza umowa może zostać wypowiedziana w każdej chwili. Nawet jeśli podpisaliśmy ją na rok, zazwyczaj ma ona miesięczny okres wypowiedzenia.

  Jak prać poliester?

Nigdy nie mamy pewności, czy za chwilę nie będziemy zmuszeni znów szukać nowej nieruchomości. Ma to także swoje plusy, ponieważ my również możemy taką umowę wypowiedzieć, zazwyczaj z miesięcznym wyprzedzeniem.

Wynajem mieszkania ma zarówno wiele plusów jak i minusów. Jest to dobre rozwiązanie dla osób nie posiadających zbyt dużej ilości środków na zakup własnej nieruchomości. Jaki takich, które nie chcą zaciągać długoterminowych zobowiązań kredytowych. Wynajęcie mieszkania daje nam komfort tego, że w każdej chwili możemy zmienić je na większe lub przeprowadzić się na drugi koniec miasta.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 4 reviews
by lubie wynająć on Porady J8.pl

Ja lubię Apartament wynająć pomieszkać w nim trochę i upiękrzyć a potem podnajmować dalej krótkoterminowo.

by spamer on Porady J8.pl

Prosimy o nie spamowanie w komentarzach.

by Monika on Porady J8.pl

Jak kogoś stać na nowe to wiadomo, że lepiej kupić niż wynajmować. Ale często to kwestia przymusu niż wyboru.

by Denis on Porady J8.pl

Ja tam wole wziąć kredyt i coś mieć jak spłacę kredyt.