Kupić auto czy wynająć?

W dzisiejszych czasach posiadanie auta to cechy wygody i niezależności. Często też mamy w głowie wymarzony model, jednak salonowe ceny skutecznie nas hamują. Plany inwestycji w samochód rodem z marzeń, zostaje skutecznie stłumiony w zarodku, gdy do wysokiej już kwoty dochodzi jeszcze wysokie ubezpieczenie i inne wymagane pakiety. Szukamy więc innych rozwiązań, a jednym ze sposobów jest długoterminowy najem pojazdu. Jednak czy on się opłaca?.

Czym właściwie jest długoterminowy najem auta?

Innymi słowy jest to dzierżawa samochodu. To nowoczesny i dość intratny sposób, by na określony w umowie czas, stać się posiadaczem auta. Podpisując dokumenty dzierżawy, zobowiązujemy się do dokonywania comiesięcznej opłaty, na rzecz firmy, która udostępniła nam pojazd. Cena uzależniona jest oczywiście od modelu, okresu obowiązywania umowy, a także innych parametrów samochodu. Jest to rozwiązanie, dla wszystkich tych, którzy nie mają wystarczających środków na zakup auta, a także zbyt niska zdolność kredytowa nie pozwala im spełnić tego marzenia.

Podstawą najmu długoterminowego auta jest umowa pomiędzy stronami. Wynajmujący, czyli my zobowiązujemy się w niej do uiszczania opłaty za użytkowanie samochodu wynajmującemu, czyli danej firmie. Określone są w niej też wszystkie warunki, dotyczące zasad wynajmu oraz eksploatacji samochodu. Firma może zażądać od nas, oprócz podstawowych danych, także oszacowania przebiegu w okresie trwania najmu, a także poinformować nas o wszystkich dodatkowych ulgach, które nam przysługują.

Najem długoterminowy a leasing

Najem długoterminowy auta

Często oba pojęcia są ze sobą mylone lub utożsamiane, co jest największym błędem. Obie te formy znacząco się od siebie różnią. Podstawowym parametrem, decydującym o różnicach jest cel wynajmującego. W formie leasingu, po okresie zobowiązania, możemy za odpowiednią opłatą stać się pełnoprawnymi posiadaczami auta. Dostaniemy możliwość zakupu auta, oczywiście po preferencyjnej cenie. Jeśli jednak zamierzamy użytkować samochód tylko przez określony czas, wtedy skorzystajmy z najmu długoterminowego.

  Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie

Najem długoterminowy nie wyklucza to możliwości późniejszego zakupu, jednak cena będzie bardzo wysoka i w dużej mierze nie będzie to opłacalne. Kolejną zasadniczą różnicą jest oferowany pakiet usług. W przypadku leasingu większość napraw jest na naszej głowie. Decydując się na najem długoterminowy dostajemy pakiet tzw. Full Service, czyli serwisowanie i wszystkie bieżące naprawy, które będą potrzebne. Jeśli więc wiemy, że auto na dłuższą metę nie będzie nam potrzebne, bardzo dobrym i opłacalnym rozwiązaniem jest wynajęcie go na potrzebny nam czas.

Kto może zdecydować się na wynajem długoterminowy?

Dzierżawa aut jest przeznaczona właściwie dla wszystkich. Z tej oferty mogą skorzystać osoby prywatne, a także właściciele małych i dużych firm. Zaletą jest to, że firmy oferujące najem długoterminowy, w krótkim czasie są wstanie przygotować dla klienta zadowalającą ofertę. Biorąc pod uwagę możliwości finansowe, a także preferencje kierowcy. Jest to zatem idealne rozwiązanie, jeśli brakuje nam gotówki na zakup wymarzonego samochodu. Wysokiej klasy pojazdy nigdy nie schodzą z cen, więc jeśli cenimy sobie komfort podróży, możemy taki zyskać, za miesięczną opłatą, dostosowaną do nas.

Najem długoterminowy samochodu- zalety

Podstawową zaletą tej oferty, jest to, że w cenę najmu wliczone są również wszystkie dodatkowe opłaty, takie jak: ubezpieczenie, assistance, coroczny przegląd, naprawa, wymiana części, a także auto zastępcze w przypadku kolizji bądź awarii, które uniemożliwią dalszą jazdę. Do zalet możemy też zaliczyć stałą opłatę, nie musimy się obawiać, że cena wzrośnie po kilku miesiącach lub pojawią się dodatkowe koszty. Ważne jest też to, że jesteśmy zwolnieni z urzędowych formalności, nie musimy go rejestrować i przepisywać dokumentów, co oznacza również brak dodatkowych opłat. Tak naprawdę, jedyne co będziemy musieli robić to tankować samochód. Firmy wynajmujące zwalniają nas z pewnych obowiązków, biorąc wszystko na siebie. Zapewniają tym samym komfortową jazdę, bez niepotrzebnego stresu.

  Przepis na ciasto do pizzy

Jakie auta możemy w ten sposób wynająć?

Ile kosztuje najem długoterminowy auta

To zasadnicze pytanie, które możemy usłyszeć z ust prawie każdego kierowcy, rozważającego najem długoterminowy. Jest to istotna kwestia, która jednak zależy od firmy oferującej dzierżawę. Tak naprawdę w ich ofertach możemy znaleźć wiele marek, od tych podstawowych, aż do samochodów najwyższej klasy. Z powodzeniem możemy stać się użytkownikami Lexusa, najwyższej klasy Mercedesa, Volkswagena, a także wielu innych pojazdów.

Wynajem długoterminowy stał się intratnym rozwiązaniem dla wielu firm oferujących usługi transportowe. Jeśli obecnie nie stać ich na powiększenie floty, najem staje się remedium na ten problem. Dodatkowo firmy oferujące dzierżawę coraz częściej wplatają do swojej oferty auta dostawcze, a nawet ciągniki siodłowe.

Koszty najmu długoterminowego

Ciężko wyliczyć koszty wynajmu samochodu. Wynika to przede wszystkim z modelu auta i jego parametrów. Firmy oferujące taką możliwość same robią kalkulację swoich usług. Warto wiedzieć jednak co wchodzi w koszty dzierżawy. Są tą między innymi:

  • jednorazowa kaucja za wybrane auto

  • comiesięczna opłata za użytkowanie

  • mogą pojawić się dodatkowe opłaty, jeśli np. przekroczymy ustalony limit kilometrów

Pamiętajmy, że szacowany przebieg jest zapisywany w umowie. Oczywiście limity te dotyczą ilości kilometrów, jakie kierowca może pokonać w trakcie jednego miesiąca. Po jego przekroczeniu, mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty przykładowo 20 groszy od jednego dodatkowego kilometra. Mimo wszystko ostateczna kwota, zależy od danego auta, a także długości zobowiązania.

W obecnych czasach wynajem długoterminowy auta stał się popularną formą, dającą możliwość użytkowania wymarzonego samochodu. Korzystają z tego osoby prywatne, właściciele firm, mieszkańcy dużych i mniejszych miast. Jest to intratna oferta, jeśli nie możemy pozwolić sobie na kupno salonowego pojazdu. Ważne, że koszty związane z rejestracją oraz niezbędnymi świadczeniami ubezpieczeniowymi, nie dotyczą nas bezpośrednio. Wszystkim zajmuje się firma wynajmująca. Oferta jest bardzo szeroka, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, w granicach możliwości finansowych.

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Patryk on Porady J8.pl

Ja mam w leasingu i to się bardziej opłaca moim zdaniem

by Radzio on Porady J8.pl

Ciekawe jak po trzech latach odbiorą od ciebie auto i będą rysy może jakiś wypadek ciekawe ile będzie trzeba dopłacić.