Malowanie ścian farbami olejnymi

Kiedyś malowanie ścian farbami olejnymi było bardzo modne i powszechnie stosowane. Niestety niekomfortowym i trudnym zadaniem jest jej usunięcie  ze ścian. Dawniej farby olejne nazywane były lamperią, a ich usuwanie jest procesem i zadaniem czasochłonnym. W celu ściągnięcia lamperii warto w pierwszej kolejności zabezpieczyć wszystkie meble, podłogi oraz parapety, przed powstającymi zabrudzeniami oraz drobnym pyłem, który będzie się osadzał podczas ściągania farby olejnej. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej metody usuwania farby olejnej.

Metody usuwania farby olejnej ze ściany

Do głównych i najbardziej znanych metod, które pozbywają się farby olejnej ze ścian należą:

  • metoda ręczna,
  • metoda chemiczna,
  • metoda mechaniczna,
  • metoda termiczna.

Metoda ręczna służąca do usunięcia farby olejnej ze ściany

Metoda ta jest najczęściej używanym sposobem na pozbycie się farby olejnej. Polega ona na ręcznym usunięciu farby ze ściany, przy pomocy szpachelki lub kawałka szkła. Dużo lepiej idzie usuwanie farby przy pomocy szpachelki, ponieważ jest ona szybsza i dużo bezpieczniejsza dla ściany. Jej zastosowanie jest polecane na niewielkich częściach ściany, głównie ze względu na to, że zajmuje naprawdę dużo czasu i jest ciężka do wykonania. Usunięcie farby z dużych powierzchni mogłoby się okazać bardzo dużym wyzwaniem, na które niekoniecznie chcemy poświęcać cały swój czas.

Metoda chemiczna służąca do usunięcia farby olejnej ze ściany

Chemiczne usuwanie farby ze ściany

Metoda chemiczna stosowana do usuwania farby olejnej ze ściany, sprawdzi się na dużych powierzchniach, a dodatkowym jej plusem jest fakt, że nie jest pracochłonna. Na całą ścianę należy nanieść odpowiedni środek chemiczny, którego zadaniem jest doprowadzenie do złuszczenia farby, tak aby w następnej kolejności z łatwością można ja było usunąć.

  Jak nakryć stół na święta?

Należy pamiętać o równomiernym rozprowadzeniu środka chemicznego na całej ścianie. Jeśli farba złuszczy się, wówczas możemy użyć szpachelki i pozostałą jej część w łatwy sposób zeskrobać ze ściany. W następnej kolejności całą oczyszczoną ścianę należy przemyć wilgotną ścierką, co zapewni całkowite jej usunięcie. Metoda ta niestety posiada kilka wad:

  • poleca jest do usuwania dwóch ewentualnie trzech warstw farby olejnej, ponieważ przy większej jej ilości będzie nieskuteczna,
  • ma nieprzyjemny i bardzo uciążliwy zapach,
  • może doprowadzić do problemów z układem oddechowym,
  • zapach utrzymuje się przez długi czas w pomieszczeniach,
  • nie zaleca się jej stosowania na małych powierzchniach.

Metoda mechaniczna stosowana do usunięcia farby olejnej ze ściany

Metoda mechaniczna to kolejna pomocna metoda dzięki, której możemy pozbyć się farby olejnej ze ściany. Praca z nią polega na wyposażeniu standardowej wiertarki w druciana szczotkę. Dzięki takiej innowacyjnej metodzie z łatwością usuniemy farbę olejną ze ściany. Metoda ta ma też wady, takie jak:

  • łatwość uszkodzenia ścian,
  • duża ilość pyłu,
  • możliwość podrażnienia oczu i układu oddechowego.


Warto wziąć pod uwagę tą metodę, ponieważ sprawdzi się ona na dużych powierzchniach i pomimo tego, że zajmie nam trochę czasu to nie będzie drażniącego zapachu, który niestety jest obecny w metodzie chemicznej.

Metoda termiczna stosowana do usunięcia farby olejnej ze ściany

Metoda termiczna, polega na rozgrzaniu farby znajdującej się na ścianie za pomocą opalarki. Dzięki opalarce farba staje się elastyczna, a co za tym idzie znacznie łatwiej jest się jej pozbyć ze ściany. Farbę należy ściągać szpachelką w momencie gdy jest jeszcze ciepła, ponieważ jej wystygnięcie doprowadza do ponownego zastygnięcia na ścianie. Jest metodą dość łatwą i nie zawierającą dużo czasu, Metodę tą należy stosować z umiarem, ponieważ dłuższe podgrzewanie jednego miejsca na ścianie może doprowadzić do uszkodzenia ściany.

  Kolory do przedpokoju - jakie są modne?

Jak usunąć farbę olejną ze ściany?

Maskowanie farbyolejnej

Na to pytanie jest jeszcze jedna odpowiedź tzw. maskowanie, bardzo często wykorzystywane przez osoby, które chcą w szybkim czasie zasłonić farbę olejną. Metoda maskowania polega na, nałożeniu kolejnej warstwy farby na farbę olejną, najczęściej jest to farba ścienna bardzo dobrej jakości, płytki oraz gładź szpachlowa. Maskowanie należy zacząć od zmatowienia farby olejnej, aby w następnej kolejności nanieść odpowiednią warstwę farby, gładzi czy też płytek. Maskowanie jest najtańszym, najszybszym i najłatwiejszym sposobem na pozbycie się farby olejnej ze ściany.

Wybór odpowiedniej metody na pozbycie się farby olejnej ze ściany należy tylko i wyłącznie do nas, ponieważ wszystko zależy od tego jak szybko chcemy to zrobić oraz jak bardzo dokładnie. Przedstawione metody mają zarówno swoje wady jak i zalety, warto wypróbować na niewielkim wycinku ściany wszystkich, żeby z łatwością znaleźć odpowiednią dla siebie.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Radziu on Porady J8.pl

Jak bym odnalazł ten artykuł wcześniej to bym nie musiał ściany malować.