Styl wywodzący się z biedy

Jeszcze niedawno stara metalowa lampa czy rdzewiejący stojak na gazety były tylko śmieciami przeznaczonego do wyrzucenia. Dziś styl wywodzący się z biedy i kryzysu króluje na salonach. Koncepcja stylu industrialnego narodziła się w USA w latach 50tych podczas recesji. Większość fabryk zlokalizowanych wtedy w centrach miast splajtowała pozostawiając po sobie porzucone przestrzenie hal fabrycznych.

Opuszczone budynki stały się najpierw schronieniem biednych artystów, którzy wykorzystywali przestrzeń hal fabrycznych jako mieszkania i pracownie. Z biegiem zaś czasu modnym stylem w designie mieszkań. Ze względu na wysokość hal produkcyjnych podzielenie ich ścianami zazwyczaj było niemożliwe i tak zrodziła się idea zagospodarowania jednej dużej przestrzeni jako kilku wspólnych miejsc do życia. Styl industrialny to przestrzeń i surowość.

Brzmi to dość nieatrakcyjnie, ale dobrze zaaranżowane pomieszczenia w stylu industrialnym potrafią zachwycić. Jeśli tylko ktoś ma trochę wyobraźni i chęci może zrobić to sam.  Obecnie w sklepach i pracowniach artystycznych można kupić sprzęty wytwarzane w tym stylu. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad by stworzyć ciekawe wnętrze.

Po pierwsze: Przestrzeń i światło

Styl industrialny wywodzi się z wysokich hal fabrycznych z dużymi oknami. Unikać więc należy wszystkich zbędnych ścianek działowych i innych rzeczy dzielących pomieszczenia na mniejsze. W miarę możliwości w jednej wspólnej przestrzeni trzeba zaaranżować płynnie przenikające się miejsca do pracy, gotowania, relaksu i innych zajęć. Styl fabryczny bazuje na dużych oknach i świetle przez nie wpadającym, zatem wszelkiego rodzaju firany i zasłony zaburzają harmonię pomieszczenia.

Okna powinny być puste i przejrzyste. Jeśli jednak chcemy uniknąć wzroku ciekawskich sąsiadów idealnie będą pasować jasne półprzezroczyste rolety lub folie nieprzeźroczyste naklejane na okna. Oświetlenie musi nadawać charakteru pomieszczeniu, dobrze jest więc wybrać lampy z rysem starości, metalowe i raczej spatynowane niż błyszczące. Dobrze prezentują się też kinkiety z gołymi żarówkami umocowane na metalowych listwach.

  Domowe sposoby na rybiki cukrowe

Po drugie: Kolor i materiał

Styl industrialny w mieszkaniu

Jak na starą fabrykę przystało królują kolory metaliczne, rdzawe, brązowe,szarości betonu,czernie i biele. Nie znaczy to jednak, że przestrzeń w stylu industrialnym musi być smutna. Połączenie ściany z surowych cegieł z podłogą z jasnego drewna i jasnymi roletami daje całkiem ciekawy efekt. Podłoga może być praktycznie ze wszystkiego. Z betonu, drewna, płytek o metalicznych lub brązowo-szarych kolorach. Ściany mogą być ceglane, malowane na biało, lub wyłożone drewnem. Wszystko zależy od fantazji projektującego. Drewno i metal królują nie tylko na ścianach i podłogach. Meble wykonane z tych materiałów idealnie wpasują się w surowe wnętrze.

Po trzecie: Nieoczywiste meble.

W czasach gdy powstawała kultura industrialnych wnętrz, meblowano je najczęściej tym co było pod ręką. Stąd też tendencja do wypełniania takich wnętrz meblami nietuzinkowymi. Kanapa kolorystycznie pasująca do foteli, które jednak nie są od kompletu stworzy klimat zaplanowanej przypadkowości. Drabina z wytartymi szczeblami oparta o ścianę, świetnie sprawdzi się jako wieszak na ręczniki lub parasole. Druciane żyrandole, gołe żarówki zwisające z sufitu, metalowe meble z drewnianym wykończeniem.

A wszystko to absolutnie nie chromowane, a im bardziej wyglądające na stare tym lepiej.  Dobrym pomysłem jest też nadanie drugiego życia meblom które już mamy. Można je przemalować lub połączyć z nowoczesnymi metalowymi akcentami. Ukłonem w stronę prekursorów tego stylu są też rury i kable przecinające sufity i ściany tak jak w starych fabrykach. Właściwie wszystko co stare i oryginalne może pięknie wpasować się w pomieszczenie w stylu industrialnym.

Po czwarte: Zadbaj o dodatki

Styl industrialny

Styl industrialny to prostota, surowość i minimalizm. Niewielka ilość dodatków może jednak sprawić, że surowe wnętrze stanie się jeszcze ciekawsze. Należy jednak uważać z kolorami. Dobrze jest aby dodatki były w kolorach naturalnych lub współgrających z materiałami użytymi we wnętrzu. Ciekawym dodatkiem mogą być metalowe lub w kolorze turkusu(patyna) misy wypełnione zielonymi jabłkami. Sprawdzą się również dodatki z duszą i historią jak maszyna do pisania lub stary zegar po babci. Trzeba jednak uważać z ilością, gdyż styl industrialny to prostota i brak przeładowania przedmiotami.

  Tania dekoracja salonu

Jeśli tylko zastosujemy się do paru zasad. Poświęcimy czas na wyszukanie ciekawych mebli i dodatków lub przerobienie już posiadanych, bez problemu zdołamy samodzielnie zaaranżować swoje wnętrza. Surowość ścian i podłóg może być wyzwaniem dla naszej fantazji i zmysłu dekoracji przy umeblowaniu i wykończeniu przestrzeni industrialnej.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Mdzix on Porady J8.pl

Ja tam wolę styl skandynawski. Małe mieszkanie przerabiać na styl industrialny to jakieś nieporozumienie.