Spis treści artykułu
- 1 Skuteczne sposoby na pozbycie się osadu z brodzika oraz kabiny prysznicowej
- 2 Co warto wiedzieć o czyszczeniu brodzika prysznicowego?
- 3 Domowe sposoby na wyczyszczenie brodzika
- 4 Soda oczyszczona i kwasek cytrynowy – skuteczna broń w walce w osadem
- 5 Zastosowanie parownicy w czyszczeniu brodzika i kabiny prysznicowej
- 6 Jak zapobiegać powstawaniu osadów na brodziku – kluczem jest odpowiednia pielęgnacja
Skuteczne sposoby na pozbycie się osadu z brodzika oraz kabiny prysznicowej
Jednym z miejsc w łazience, które jest szczególnie narażone i podatne na gromadzenie się brudu oraz wszelkich osadów jest brodzik, oraz kabina prysznicowa.
Z uwagi na codzienne użytkowanie, niewłaściwą pielęgnację oraz stosowanie nieodpowiednich środków, bardzo często na powierzchni brodzika może pojawić się kamienny osad (zwłaszcza w przypadku wykorzystywania twardej wody) , grzyb czy pleśń. Nieodpowiednio lub za rzadko czyszczony brodzik będzie wyglądał nie tylko nieestetycznie, ale także będzie ulegał powolnemu niszczeniu.
Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, jak zapobiec powstawaniu nieestetycznego osadu, a także na to, jak skutecznie wyczyścić długo zalegający osad na powierzchni brodzika łazienkowego.
Co warto wiedzieć o czyszczeniu brodzika prysznicowego?
Pierwszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę podczas czyszczenia brodzika prysznicowego jest materiał, z jakiego został on wykonany. Produkty powinny być dobrane odpowiednio do tworzywa, z jakiego brodzik został wykonany, bowiem w ten sposób uniknie się przypadkowego zniszczenia jego powierzchni, porysowań oraz smug.
W przypadku posiadania w domu lub mieszkaniu brodzika emaliowanego lub ceramicznego bez wahania można wykorzystywać do czyszczenia silniejsze środki np. z dodatkiem kwasów.
Osoby posiadające brodziki akrylowe powinny stosować delikatne środki oraz miękkie ściereczki, które nie porysują i nie zniszczą brodzika. W tym celu sprawdzi się doskonale delikatna gąbka lub ściereczka z mikrofibry lub mikrowłókna.
Domowe sposoby na wyczyszczenie brodzika
Jednym z najczęściej pojawiających się zabrudzeń brodzików prysznicowych jest powstawanie osadów z kamienia. Ich usunięcie nie jest łatwe i wielokrotnie kończy się fiaskiem. Co ważne, nagromadzone osady, niedostatecznie usunięte mogą także powodować powstawanie pleśni i przyczyniać się do rozwoju grzybów.
Jednym z bardziej skutecznych domowych sposobów na usunięcie osadów z brodzika, bez względu na materiał z jakiego został on wykonany jest zastosowanie domowego preparatu na bazie octu. Taki domowy odkamieniacz można z powodzeniem zrobić samemu poprzez wymieszanie w jednakowych proporcjach wody oraz octu.
Po zamoczeniu gąbki w przygotowanym roztworze wystarczy rozprowadzić mieszaninę na płytkach oraz brodziku, a następnie odczekać kilkanaście minut. Całość wystarczy spłukać pod bieżącą wodą.
Soda oczyszczona i kwasek cytrynowy – skuteczna broń w walce w osadem
Innym skutecznym sposobem na usunięcie osadu jest użycie domowej i ekologicznej pasty na bazie sody oczyszczonej. Do jej przygotowania wystarczy zmieszanie wody oraz sody w proporcjach 1 do 3. Pastę należy pozostawić na czyszczonej powierzchni przez kilka godzin (najczęściej wystarczą dwie godziny). Całość tak jak poprzednio należy spłukać bieżącą wodą.
Na powstały osad oraz kamień skutecznie zadziała także kwasek cytrynowy. Produkt ten można używać bezpośrednio poprzez posypanie w newralgiczne miejsca, a następnie przetarcie ich wilgotną gąbką lub szmatką, dobrze sprawdzi się także w formie pasty przygotowanej w proporcjach 1 do 3 (1 łyżka wody i 3 łyżki kwasku).
Zastosowanie parownicy w czyszczeniu brodzika i kabiny prysznicowej
W przypadki ciężkich zabrudzeń oraz trudnych do usunięcia osadów doskonale sprawdzi się zastosowanie specjalistycznego sprzętu jakim jest parownica. To właśnie para wodna, wyrzucana pod wysokim ciśnieniem jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków brodzika, które ciężko byłoby usunąć innymi sposobami.
Znacznie przyspiesza też czas sprzątania. Pozwala na pozbycie się groźnych dla zdrowia wirusów oraz bakterii. Decydując się na zakup parownicy warto wybrać taką, która posiada dysze (np. dyszę do detali, dyszę ręczną) o różnych rozmiarach, dzięki czemu sprzątanie będzie dużo prostsze. Za pomocą takiego urządzenia można bez problemu wyczyścić także pozostałą armaturę łazienkową, podłogi a nawet lustra.
Jak zapobiegać powstawaniu osadów na brodziku – kluczem jest odpowiednia pielęgnacja
Odpowiednie i regularne czyszczenie brodzika łazienkowego stanowi ważny element w utrzymaniu codziennej czystości w łazience. Drugim, nie mniej ważnym jest odpowiednia pielęgnacja oraz zapobieganie powstawaniu nieestetycznych osadów.
Po każdym korzystaniu z prysznica należy pamiętać, aby dokładnie spłukać osad oraz pozostałą wodę z powierzchni brodzika. Dobrym rozwiązaniem jest także przetarcie brodzika na sucho lub ściągnięcie nadmiaru wody specjalną do tego celu ściągaczką. Warto też zainwestować w uzdatniacz wody, który ma na celu zmniejszenie jej twardości, dzięki czemu nieestetyczny osad na wszelkiej armaturze łazienkowej będzie się znacznie mniej osadzał.
Regularne i dokładne czyszczenie prysznica zapobiegnie powstawaniu kamienia i gromadzeniu się nieestetycznych osadów. Połączone z odpowiednią pielęgnacją sprawi, że łazienka będzie lśniła i wyglądała jak nowa przez długi czas.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Po oczyszczeniu kabiny prysznicowej i brodzika warto pamiętać o systematycznym czyszczeniu, sprawi to mniej szorowania w przyszłości.