Wraz z nadejściem wiosny ożywa okoliczna przyroda, pojawiają się pierwsze pędy, liście, kwiaty, a wraz z nimi budzi się wiele owadów, które mogą zepsuć nie tylko wygląd roślin, ale także spodziewane zbiory. Jednym z przedstawicieli armii niebezpiecznych owadów jest mszyca.

Pomimo niewielkich rozmiarów powoduje znaczne uszkodzenia. Istnieją chemikalia, aby się ich pozbyć. Ale zastosowanie takich środków do upraw warzyw, drzew owocowych niesie ze sobą ryzyko spożycia toksyn w żywności. Wyjściem są popularne domowe sposoby na mszyce.

Kilka informacji o mszycach

Istnieje ponad 4 tysiące gatunków mszyc. W Europie żyje około tysiąca gatunków. Niektórzy przedstawiciele infekują tylko jeden rodzaj rośliny, inni mogą żyć bardzo dobrze w różnych kulturach.

Z jaj złożonych jesienią, wraz z nadejściem ciepłej wiosny pojawiają się mszyce. Obfitość odpowiedniego pożywienia i komfortowe warunki powodują szybką reprodukcję szkodnika. Szczyt aktywności przypada na czerwiec. Mszyca po zniszczeniu jednej rośliny idzie w nowe miejsce i cykl się powtarza.

Metody walki z mszycami

Aby pozbyć się mszyc, pokolenia ogrodników wykorzystują sposoby: mechaniczne, biologiczne, technologiczne i narzędzia z domowego arsenału.

  • Zniszczenie mechaniczne Ta metoda walki polega na usuwaniu mszyc rękami i silnym strumieniem wody. Pomoże pozbyć się szkodników, jeśli kolonia jest mała. W przypadku silnego rozprzestrzeniania się insektów metoda może być stosowana, jako pomocnicza.

  • Biologiczni wrogowie, Aby przyciągnąć owady, które jedzą mszyce, konieczne będzie sadzenie ziół o ostrym zapachu, pokrzyw i innych. Dla ptaków trzeba ustawić koryta do picia, potem osiedlają się w ogrodzie lub na miejscu przez długi czas. Małe ptaki przyniosą wymierne korzyści dla ochrony roślin.

  • Niektóre rodzaje roślin mogą odstraszyć mszyce od młodych pędów przyszłych zbiorów. Obejmują one: cebulę, czosnek, rumianek, nagietek, pietruszkę. Mszyce boją się tych zapachów i nawet nie pomyślą o osiedleniu się w takim miejscu. Metoda daje podwójną korzyść. Cebula, czosnek i pietruszka zawsze będą przydatne w gospodarstwie domowym, a przy pomocy kwiatów można udekorować ogród.
  Szybki sposób na pryszcze

Domowe sposoby na mszyce

Walka z mszycami

Jeśli pomoc ptaków i owadów nie zadziała i plony są zagrożone, główne działania będą dotyczyły domowych sposobów na mszyce. Walka środkami ludowymi daje dobry efekt. Do przygotowania rozwiązań potrzebne będą substancje znajdujące się w arsenale każdej kuchni:

  • Szare mydło. Jest to najbardziej skuteczny sposób w walce z mszycami. Aby przygotować roztwór, należy zetrzeć 300 g mydła i rozpuścić go w wiadrze z wodą. Aby przyspieszyć proces, jest on podgrzewany. Po schłodzeniu wlać mieszaninę do opryskiwacza i opryskać sadzonki.

  • Popiół. 300 G popiołu i 50 g mydła dodaje się do 10 litrów wrzącej wody i gotuje na małym ogniu. Po pół godzinie ogień jest wyłączony. Użyć schłodzonego roztworu popiołu do mycia roślin.

  • Amoniak. Roztwór amoniaku nie tylko pomoże pozbyć się mszyc, ale także nakarmi roślinę azotem. Środek rozpylający składa się z wiadra wody i 50 ml amoniaku. Dla lepszej retencji na powierzchni liści i gałęzi, roztwór miesza się z mydłem (jedna czwarta kawałka). Mszyca nie toleruje ostrych zapachów i ta właściwość pomaga się jej pozbyć. Lepiej jest przygotować roztwór ciekłego amoniaku na otwartym powietrzu, aby uniknąć zatrucia oparami odczynnika.

  • Ocet stołowy. Aby przygotować skuteczną kompozycję należy rozcieńczyć 2 łyżki octu w wiadrze z wodą. Zawartość substancji czynnej jest niska i nie spowoduje szkody, a zapach pozostanie przez długi czas i wypędzi mszyce. Użyć spryskiwacza lub podlewać zwykłą konewką.

  • Soda oczyszczona. W wiadrze z wodą rozpuść 1 łyżkę sody. Kompozycja pomaga skutecznie walczyć z mszycami. Roztworem należy myć liście i łodygi.

  • Olej roślinny. Wodna emulsja ze szklanki oleju i wiadra z wodą, obmyje i uratuje liście i łodygi roślin. Eksperci zapewniają, że zastosowanie takich oprysków trzy razy w sezonie wystarczy, aby pozbyć się mszyc.

  • Alkohol etylowy. Alkohol przed użyciem należy rozcieńczyć do zwykłego stężenia – 40%. Aby to zrobić, należy wziąć 280 ml wody, dodaj 200 ml alkoholu i dobrze wymieszać. Warto wziąć pod uwagę, że reakcja zachodzi z wydzielaniem ciepła, więc roztwór etanolu jest chłodzony przed użyciem.
  Kawa w nowoczesnym wydaniu - efektywne akcesoria kuchenne

Domowe sposoby na mszyce – wywary ziołowe

Zioła dają dobrą ochronę przed szkodnikami w ogrodzie i domu.

  • Glistnik. Aby przygotować roztwór, mielone są świeże łodygi (400 g) lub suche surowce (100 g) i zalewa się litrem wody. Mieszankę przetrzymuje się do trzech dni w temperaturze pokojowej, a następnie gotuje się przez pół godziny. Po ochłodzeniu spryskać rośliny na których nagromadziły się mszyce.

  • Tytoń. 400 g surowca zalewa się wiadrem ciepłej wody. Aby uzyskać lepszą ekstrakcję, są one najpierw gotowane na małym ogniu przez 2 godziny. Następnie odsączone, rozcieńczone wodą z dodatkiem 50 g mydła. Roztwór tytoniu jest stosowany do rozpylania, co najmniej trzy razy w odstępie tygodniowym. Mszyca boi się zapachu tytoniu.

  • Krwawnik pospolity, Aby pozbyć się mszyc, zioło jest zbierana na początku kwitnienia i suszone. Surowce: 1 kg krwawnika zalać 2 litrami wody i gotować przez 40 minut. Wywar uzupełnia się wodą (10 litrów) i pozostawia na 48 godzin w ciemnym miejscu.

  • Łodygi ziemniaczane. Odpowiednie i suche i świeże surowce. Trzeba wyciąć łodygi, umieść w odpowiednim pojemniku i zalej ciepłą wodą. Po 3 godzinach roztwór jest gotowy do rozpylania.

  • Rumianek. Zmiażdżyć 1 kg zioła, zalać wiadrem wody i pozostawić na 12 godzin. Przefiltrować, rozcieńczyć wodą 1: 3 i dodać mydło (10 l – 40 g). Mszyce nie są zadowolone z takiego narzędzia.

  • Liście mniszka lekarskiego. 400 g zioła będzie wymagać wiadra ciepłej wody (40 ° C). Czas zaparzania 3 godziny. Po filtracji roztwór jest gotowy do rozpylania.

Wywary warzywne na mszyce

  • Papryka świeża. Wziąć 100 g strąków, wlać litr wody, przykryć pokrywką i gotować przez około godzinę, a następnie pozostawić na 48 godzin. Po tym czasie odcedzić. W celu leczenia zaatakowanych roślin wywar rozcieńcza się wodą w stosunku 1:10.

  • Czosnek i cebula. Napary z nich mają silny zapach, który dobrze odpycha mszyce. 100 g czosnku miażdży się i rozcieńcza wodą do 5 litrów. Zastosowanie do opryskiwania roślin powinno być natychmiastowe. W przypadku produktu cebulowego stosuje się również łuskę. Zasada gotowania jest taka sama. Różnica polega na tym, że parzenie trwa 2 dni (cebula) i 5 dni (czosnek).
  Skąd mętna woda w akwarium?

Środki zapobiegawcze przeciw mszycom

Środki zapobiegawcze przeciw mszycom

Aby uniknąć ataku mszyc w ogrodzie należy zwrócić uwagę na działania zapobiegawcze. Zmniejszy to możliwość inwazji szkodników.

Nie podawać roślinom i kwiatom nadmiernej ilości nawozu. Odległość między roślinami powinna być wystarczająca do przeprowadzenia odchwaszczania i dostępu powietrza. Takie podejście pozwoli natychmiast zauważyć, że pojawiła się mszyca i szybko ją zniszczyć.

Kiedy pojawiają się owady, dobrze jest zwalczać je stosując domowe środki zaradcze. Nawóz fosforowo-potasowy jest skutecznym sposobem zapobiegania. W przypadku roztworu miesza się 5 g soli potasowej, 10 g nawozu fosforowego i 10 l wody. Po 48 godzinach kompozycja jest gotowa do użycia. Po 2 tygodniach powtarza się opryskiwanie. Zastosowanie środków powoduje odporność na szkodniki w uprawach.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Antos on Porady J8.pl

Bardzo skuteczne metody na mszyce