W co inwestować w 2020 roku

2019 rok powoli dobiega końca. Przed nami czas na podsumowania i rozliczenia się ze zrealizowanych pomysłów oraz postanowień, również tych finansowych. Jeśli większość została zrealizowana z sukcesem – gratulujemy! Jeśli jednak czujesz niedosyt lub chcesz zaplanować inwestycje na 2020 rok, poniżej przedstawiamy kilka opcji wartych rozważenia.

Pieniądz rodzi pieniądz

Jeśli zgromadziliśmy na koncie większy kapitał, absolutnie warto go zainwestować i sprawić, że pieniądze zaczną na nas pracować. Sprawdzonym i pewnym sposobem na powiększenie naszego portfela są lokaty. Zysk z nich może z nich nie będzie spory, ale jeśli będziemy na bieżąco śledzić oferty banków i błyskawicznie reagować, możemy śmiało zyskać kilkaset złotych rocznie.

Na rynku jest sporo produktów do wyboru. Oprocentowanie lokat najczęściej waha się od 1% do nawet 4%, chociaż te najbardziej opłacalne lokaty przeznaczone są zazwyczaj dla nowych klientów. Warto więc rozważyć zmianę dotychczasowego banku i ulokować nasze fundusze na najatrakcyjniejszej lokacie.

Banki stale będą rywalizować o klientów, także w nadchodzącym roku możemy spodziewać się atrakcyjnych promocji. Pewnym jest także fakt, iż lokaty są jednym z najbezpieczniejszych  sposobów na inwestycję, a w przypadku bankructwa instytucji finansowej, nasze finanse objęte są funduszem gwarancyjnym. 

Lokum pod wynajem

Rynek nieruchomości w ostatnich latach dynamicznie się rozwijał, a ceny mieszkań utrzymywały się na podobnym poziomie. 

Wiele wskazuje na to, że i w 2020 roku będziemy mieli do czynienia z dużym zainteresowaniem wokół deweloperów – zarówno w kontekście kupna, jak i wynajmu. Jeśli myślimy o poważnej i długoterminowej inwestycji, to zakup mieszkania z pewnością powinno być jednym z pierwszych pomysłów do rozważenia. Ważne jest jednak to, w jakim mieście chcemy zainwestować.

Wynajem mieszkania

Tam, gdzie przybywa firm i inwestorów biznesowych (są to zazwyczaj duże miasta), naturalnie rośnie zainteresowanie wynajmem. Zakup nieruchomości w tego typu lokalizacji daje nam większą pewność, że mieszkanie będzie na siebie pracować, tzn. kwota z czynszu pozwoli nam na spłatę raty kredytu, a może i przy okazji odrobinę jeszcze odłożyć na konto.

  Jak odkleić naklejki z szyby samochodu?

Ponadto, wartość mieszkania powinna rosnąć, dlatego też w perspektywie kilkunastu lat zyskamy dużo więcej, niż zainwestowaliśmy. Ważne jest jednak to, że tego typu przedsięwzięcie wymaga od nas dużo większej pracy, wysiłku, no i oczywiście pewnego ryzyka.

W przypadku mniejszych miejscowości czy terenów podmiejskich warto pomyśleć o zakupie ziemi. W obliczu tak szeroko zakrojonych inwestycji zarówno ze strony rządowej, jak i inwestorów zagranicznych, wartość gruntu jak i zainteresowanie nim może błyskawicznie urosnąć. 

Kawa i ciastko?

Jeśli od zawsze Twoim marzeniem była własna kawiarnia lub mały sklep, to obecna sytuacja na rynku gastronomicznym sprzyja, aby ten pomysł wcielić w życie.

W Polsce jest coraz więcej programów franczyzowych, w ramach których możemy stać się współwłaścicielem punktu gastronomicznego spod znanych szyldów. Inwestycja wkładu własnego na start nie musi być wcale spora, bowiem zarządca sieci bardzo często daje ogromne wsparcie na początku działalności, oferując nie tylko pomoc merytoryczną i logistyczną, ale również finansową.

Po naszej stronie pozostaje rekrutacja, promocja i codzienne zarządzanie biznesem. Polacy coraz chętniej odwiedzają punkty gastronomiczne – może więc wkrótce będą pić kawę w Twoim lokalu?

Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, by poprowadzić swój biznes – zainwestujmy w czyjś! Obecnie na polskim rynku jest mnóstwo młodych i ambitnych przedsiębiorców poszukujących inwestorów, którzy pomogą im rozwinąć pomysł na biznes, start-up, czy chociażby przeprowadzić badania naukowe.

W tym celu warto odwiedzać specjalne serwisy internetowe poświęcone rozwojowi nowych firm lub skontaktować się z inkubatorami przedsiębiorczości. Młodzi ludzie pragną niezależności, praca na etacie jest już dla nich passe, możemy więc być pewni, że w pełni zaangażują się w swój pomysł.

Złoty co się świeci

Inwestycja w złoto

Inwestycja w złoto od lat uchodziło raczej za sprawdzony sposób, chociaż w ostatnim czasie konsolidacja zysków była dużo wolniejsza, niż się spodziewano. Jednak, od połowy 2019 roku cena za uncję przekroczyła 1400 dolarów.

  Jak oczyścić wodę w basenie domowe sposoby

Fakt ten zainteresował media, a wraz z tym ekspertów giełdowych i same banki. Prognozy dla złota są bardzo optymistyczne, a biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną, może się okazać, że walka o surowiec będzie coraz istotniejsza, co spowoduje wzrost wartości metalu. Czy warto zainwestować w swoje złotówki w świecący metal? To z pewnością inwestycja długoterminowa i dość strategiczna, ale 2020 rok może być dla nas dobrym momentem, by śledzić sytuację na rynku i wejść do gry w odpowiednim czasie.

Podobnie jest w przypadku inwestycji w waluty – tu kluczową rolę odgrywa bieżące śledzenie gospodarki i wydarzeń na świecie, które stymulują zachowanie kursów. To inwestycja obliczona raczej na dłuższy etap, wymagająca  poświęcania bardzo dużej uwagi. Adrenaliny w tym przypadku nie zabraknie!

Pomyśl o sobie!

Nie musisz mieć wcale ogromnej gotówki, aby inwestować. Wystarczą po prostu chęci, sporo silnej woli i chęć do nauki. Tak! Zainwestuj w siebie! Rok 2020 będzie z pewnością bardzo dynamiczny i otworzy sporo możliwości przed ludźmi.

Rozwój nauki, techniki, ale jednocześnie rynek pracownika – to wszystko sprawi, że powstaną nowe zawody, będziemy nabywać nowych umiejętności. Podążaj za trendami i kształć się w tych kierunkach, a będziesz o krok przed resztą. Rozwijaj kompetencje, również te biznesowe, a zobaczysz, że obrót pieniędzmi stanie się dla Ciebie dużo łatwiejszy i bardziej przemyślany. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 4 reviews
by jezyk on Porady J8.pl

chyba się trochę niektóre informacje zdeaktualizowały w czasach pandemii 🙂

by Golti on Porady J8.pl

ja inwestuje w moja firmę. Powiedz coś więcej o tym assay group?

by Bartek on Porady J8.pl

Złoto jest dobrym zabezpieczeniem na przyszłość, napewno lepszym niż emerytura. Co do lokali pod wynajem - hossa się nie zatrzymuje, ale jeśli ktoś chce, to kto mu zabroni. Ja się zaangażowałem w kilka projektów funduszu inwestycyjnego Assay Group, a do tego inwestuję w siebie. Dla młodej osoby to chyba najlepsze opcje

by Szymanski on Porady J8.pl

Według was warto inwestować w Bitcoin??