Remont łazienki jest naprawdę trudny i zajmuje dużo czasu. Może to powodować wiele problemów i utrudniać nam pracę podczas wykonywania.

W zeszłym roku odświeżanie i remont łazienek kosztowała mniej niż teraz. Dzieje się tak, ponieważ rzeczy potrzebne do naprawy łazienek, takie jak materiały i pracownicy, stały się droższe. Jest tego kilka powodów, na przykład inflacja, co oznacza, że ​​ceny rzeczy idą w górę w czasie. Ponadto nie ma zbyt wielu pracowników do prac budowlanych, więc ci, którzy zostali, mogą poprosić o więcej pieniędzy. Ponadto zatrudnianie pracowników kosztuje więcej, ponieważ płaca minimalna wzrosła. I wreszcie, koszt energii, podobnie jak elektryczność i gaz, również wzrósł.

Oto rzeczy, które należy zrobić podczas remontu łazienki. Ta kompletna lista dostarczy Ci pomysłów i inspiracji, ale także dowiesz się, jakie rzeczy należy wymienić we własnym mieszkaniu.

1. Znajdź wykonawcę Twojego remontu łazienki

Poszukaj firmy, która zajmuje się remontami i wykończeniami łazienek. Czasami może być trudno nakłonić ich do natychmiastowego rozpoczęcia pracy, ponieważ mają wiele innych zaplanowanych prac. Warto porozmawiać z kilkoma różnymi firmami i zapytać, ile to będzie kosztować i kiedy mogą zacząć. Następnie możesz porównać ich odpowiedzi i wybrać najlepszą. Jeśli chcesz zacząć coś naprawiać lub budować teraz, może być łatwiej znaleźć firmę, która ci pomoże, ponieważ zimą nie tak wielu ludzi chce wykonywać tego rodzaju prace.

2. Odwiedź sklepy budowlane, z dekoracjami i wyposażeniem łazienek

Idź do sklepów, które sprzedają rzeczy do remontów i dekoracji łazienek. Warto osobiście zobaczyć rzeczy, takie jak meble i płytki, aby upewnić się, że dobrze wyglądają i są łatwe do czyszczenia. Chociaż możesz kupować rzeczy przez Internet, lepiej jest iść do sklepu, kiedy remontujesz dom.

  Sposoby na pluskwy w domu

3. Określ ramy czasowe remontu łazienki w 2023

Zaplanuj, kiedy Twoja łazienka zostanie wyremontowana. Kiedy już wiesz, kiedy przyjdą pracownicy, musisz pomyśleć o tym, co będziesz robić w tym czasie. Korzystanie z łazienki może być bowiem niemożliwe w czasie prowadzenia remontu.

remont łazienki 4m2 w 2023 roku

Od czego zależy koszt remontu łazienki w 2023 roku?

Jeśli chcemy skorzystać z pomocy ekspertów przy naprawie naszej małej łazienki, będzie nas to trochę kosztować. Im większa łazienka, tym będzie droższa. Dla małej łazienki, która ma około 4-5 metrów kwadratowych, koszt robocizny w 2023 roku to około 10-13 tysięcy złotych.

Jeśli chcemy zobaczyć, ile kosztuje wykonanie różnych prac, niektóre z najdroższych to wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej (około 600-800 zł za punkt), instalacja ogrzewania podłogowego (220-350 zł za metr kwadratowy), montaż urządzeń sanitarnych (140-500 zł za każdy element wyposażenia), kafelkowanie z fugowaniem (110-180 zł za metr kwadratowy), wykonywanie zmian w instalacjach elektrycznych (80-120 zł za punkt) oraz montaż mebli łazienkowych (70-150 zł za metr kwadratowy).

Koszty materiałów i urządzeń sanitarnych to ile pieniędzy potrzebujesz, aby kupić wszystko, czego potrzebujesz do projektu. Jeśli wybierzemy płytki, które nie są ani za drogie, ani za tanie, zazwyczaj kosztują one od 60 do 200 zł za metr kwadratowy.

W przypadku płytek lepszej jakości mogą kosztować około 200 zł za metr kwadratowy lub więcej. W przypadku płytek podłogowych kosztują one zazwyczaj 65-180 zł za metr kwadratowy, a glazury w przedziale 65-180 zł za metr kwadratowy. Klej do płytek kosztuje 60-100 zł za 25-kilogramowy worek, a fuga 15-100 zł za 2-kilogramowy worek.

Po zakończeniu remontu łazienki możemy w niej umieścić rzeczy potrzebne do jej użytkowania. Możemy wyposażyć naszą łazienkę w wannę jeśli jej rozmiar na to pozwala, jej cena waha się już od ok. 500 zł do 10000 zł w przypadku bardziej rozbudowanych modeli. Jeśli chodzi o brodzik to jest to cena ok. 250-3000 zł, kabinę prysznicową ok. 450-3500 zł, umywalkę ok. 250-1500 zł i sedes 300-1500 zł. W przypadku małych łazienek rzadko stosuje się podwójne umywalki czy bidet.

  Jak używać bezpiecznie kuchenki mikrofalowej?

Podsumowując – ile kosztuje remont łazienki w 2023 roku?

Wyremontowanie łazienki o powierzchni 5 metrów kwadratowych będzie kosztować około 15-20 tysięcy złotych. Obejmuje to wszystko, takie jak wynagrodzenie pracowników i materiały, które wybieramy, o ile nie są one bardzo drogie.